معرفی بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب (انواع ضد آفتاب)

امروزه تمام افراد با مضرات نور خورشید و لزوم استفاده از محصولات ضد آفتاب برای مراقبت از پوست خود، به خوبی آشنایی دارند. یکی از انتخاب‌های سخت و حساس در زمینه محصولات ضدآفتاب، انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب می‌باشد. افرادی که دارای پوست چرب هستند، نیاز به یک کرم ضد آفتاب فاقد چربی دارند که علاوه بر حفاظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید، باعث ایجاد جوش در پوست های چرب و براق شدن پوست در اثر چربی نشود.

به دلیل وجود انواع محصولات ضد آفتاب مناسب پوست‌های چرب در بازار و حضور برندهای مختلف، انتخاب ضد آفتاب خوب برای پوست چرب کمی دشوار است؛ به همین دلیل ما در این مقاله به معرفی بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب و ویژگی‌های این محصول می‌پردازیم. با مطالعه این مقاله از زیباشیم می‌توانید اطلاعات خود را در زمینه کرم ضد آفتاب مناسب، بالا برده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

چگونگی عملکرد کرم ضد آفتاب

کرم‌های ضدآفتاب دارای فیلترهایی هستند که بخشی از اشعه ماوراء بنفش خورشید را جذب یا بازتاب می‌کنند. دو نوع ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی در بازار وجود دارند که عملکرد هر کدام متفاوت است. عملکرد کرم ضد آفتاب شیمیایی به این شکل است که پس از استعمال بر روی پوست، اشعه ماوراء بنفش خورشید را جذب می‌کند و انرژی آن را به گرما تبدیل می‌کند و به این ترتیب از پوست در برابر زیان‌های اشعه ماوراء بنفش، محافظت می‌کند. در حالی که کرم ضد آفتاب فیزیکی، با انعکاس اشعه ماوراء بنفش خورشید، از پوست محافظت می‌کند. هر دو نوع این کرم‌های ضد آفتاب فیلتر مناسبی برای اشعه ماوراء بنفش خورشید محسوب می‌شوند. به همین علت یکی از راه های مراقبت از پوست در تابستان میباشد.

انواع کرم‌های ضد آفتاب

برخی از ما با کرم‌های ضدآفتاب آشنایی داریم، اما از اینکه دارای چه انواعی هستند، اطلاعی نداریم. کرم‌های ضد آفتاب شامل دو نوع ضد آفتاب فیزیکی (معدنی) و شیمیایی تقسیم می‌شوند:

ضد آفتاب فیزیکی

ضد آفتاب‌های فیزیکی، ضد آفتاب‌هایی هستند که ماده فعال در آن ها، فیلترهای فیزیکی می‌باشد. به ضد آفتاب‌های فیزیکی، کرم‌های ضد آفتاب معدنی نیز می‌گویند. این نوع کرم‌های ضد آفتاب، اشعه کرم‌های ضد آفتاب اشعه UV خورشید را از سطح پوست بازتاب و پراکنده می‌کنند. درون ضد آفتاب‌های فیزیکی، موادی وجود دارد که به شکل سپر محافظتی روی پوست عمل می‌کنند.

زمانی که اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست تابیده می‌شود، مواد موجود در کرم، مانع از نفوذ آن به پوست می‌شوند. هر چند این نوع کرم‌ها قادر به پراکنده کردن و انعکاس تمام اشعه‌ها نیستند، اما بسیاری از آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. در ساخت ضد آفتاب‌های فیزیکی، دو نوع فیلتر فیزیکی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ضدآفتاب شیمیایی

فیلترهای شیمیایی، ماده فعال اصلی در ضد آفتاب‌های شیمیایی محسوب می‌شوند. گاهی به این نوع ضد آفتاب ها، ضد آفتاب ارگانیک نیز می‌گویند. کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی با جذب انرژی اشعه ماوراء بنفش خورشید را جذب می‌کنند و آن را به گرمای پراکنده تبدیل می‌کنند.

آووبنزون، اکتینوکسات، اکتوکریلن و اکسی بنزون متداول‌ترین فیلترهای شیمیایی موجود در ضد آفتاب‌های شیمیایی محسوب می‌شوند. چنان چه دارای پوست حساسی هستید، بهتر است از کرم‌های ضد آفتاب فیزیکی استفاده کنید؛ زیرا این نوع ضد آفتاب‌ها به شکل یک محافظ فیزیکی بین پوست و اشعه خورشید عمل می‌کنند.

چگونگی رویکرد کرم ضد آفتاب
انواع ضد آفتاب ها

SPF چیست؟

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است، که در فارسی به معنای فاکتور محافظت در برابر آفتاب می‌باشد. در کرم‌های ضد آفتاب SPF از تابش اشعه‌های مضر نور خورشید به پوست شما جلوگیری می‌کند. خورشید دارای دو نوع اشعه مضر UVA و UVB می‌باشد. تابش اشعه UVA به پوست، باعث بروز آثار پیری، مانند چین و چروک و افتادگی در پوست می‌شود. اما اشعه‌های UVB بیشتر موجب سرطان می‌شوند. همچنین اشعه UVA به واکنش‌پذیری بیشتر پرتوهای UVB منجر می‌شود، بنابراین این دو اشعه هنگامی که با یکدیگر ترکیب می‌شوند، می‌توانند کشنده باشند.

هرچه SPF ضد آفتاب بالاتر باشد، محافظت بیشتری از پوست در برابر اشعه خورشید ایجاد می‌کند. بنابراین بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب، کرم ضد آفتابی است که دارای اس پی اف مناسب و بالایی باشد، تا از پوست در برابر اشعه‌های زیان بار خورشید به خوبی محافظت کند.

نحوه صحیح مصرف کرم ضد آفتاب

به جز انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب، آشنایی با نحوه صحیح مصرف ضد آفتاب نیز بسیار مهم است. آنجایی که حتی در هوای ابری نیز پوست در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار دارد، بهتر است همیشه مخصوصا هنگامی که از منزل خارج می‌شوید؛ از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. بسیاری از افراد به دلیل استفاده نادرست از کرم‌های ضد آفتاب، دچار مشکلات پوستی می‌شوند. در ادامه به نکاتی در مورد نحوه صحیح مصرف ضد آفتاب اشاره می‌شود:

مصرف ضد آفتاب پیش از خروج از منزل

اگر مصرف کرم ضد آفتاب را به بعد از از قرار گرفتن در معرض نور خورشید موکول کنید، نمی‌تواند حفاظت موثری به شما ارائه دهد. برای اینکه کرم ضد آفتاب به طور کامل به پوست جذب شود، بهترین زمان مصرف ضد آفتاب، حدود بیست یا سی دقیقه قبل از خروج از منزل می‌باشد.

مصرف ضد آفتاب به میزان کافی

در مورد مصرف ضد آفتاب نباید خساست به خرج دهید. برای اینکه محافظت کاملی از پوست شما در برابر نور خورشید، صورت بگیرد؛ باید مقدار زیادی ضد آفتاب را به آرامی بر روی پوست خود بمالید و صبر کنید تا به خوبی جذب شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی پوست کاملا تمیز

پیش از مصرف کرم ضد آفتاب از تمیز بودن پوست خود اطمینان حاصل کنید. اگر پوست شما از قبل دارای مواد آرایشی یا آلودگی باشد، ضد آفتاب به خوبی جذب نمی‌شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی سایر قسمت‌های بدن

معمولاً افراد از ضد آفتاب فقط بر روی صورت خود استفاده می‌کنند، اما این کار اشتباه است و منجر به آفتاب سوختگی در قسمت‌های دیگر بدن می‌شود. بنابراین از مالیدن ضد آفتاب بر روی گردن، لاله گوش، دست ها، پاها و هر قسمتی از بدن که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، غفلت نکنید.

تجدید کردن ضد آفتاب

بیشتر مردم فقط یک بار قبل از خروج از منزل، ضد آفتاب استفاده می‌کنند و پس از چند ساعت آن را تجدید نمی‌کنند. در حالی که برای محافظت کامل از پوست، باید هر چند ساعت یک بار ضد آفتاب را تجدید کرد.

روش استفاده ضد آفتاب فیزیکی
چگونگی کرم ضد آفتاب SPF

علائم داشتن پوست چرب

علائم زیر می‌تواند نشان دهنده پوست چرب و لزوم استفاده از بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب باشد:

 • پوستتان همیشه براق است و به سرعت چرب می‌شود.
 • به طور مرتب نیاز به شستشوی پوست خود دارد.
 • با استفاده از مرطوب کننده‌های چرب، احساس چربی زیاد و سنگینی بر روی پوست خود دارید.
 • منافذ پوست شما زیاد، بزرگ و قابل مشاهده هستند.
 • بافت پوست شما، پر از منافذ و پرتقال مانند است.

پیشنهاد مطالعه: بهترین مرکز فیشیال پوست در تهران برای پاکسازی پوستتان

راه‌های مراقبت از پوست چرب

برای مراقبت از پوست چرب، نکات مراقبتی زیر را انجام دهید:

 • افرادی که دارای پوست چرب هستند، باید ۲ بار در شبانه روز (صبح و شب) پوست صورتشان را شسته و تمیز کنند.
 • برای شستشوی پوست چرب باید از ژل‌های شستشوی پوست چرب استفاده کرد.
 • برای پیشگیری از آکنه، از تونیک ضد جوش استفاده کنید.
 • برای شستشوی پوست چرب باید از آب ولرم استفاده کرد. شستشو با آب داغ موجب تحریک ترشح چربی پوست می‌شود.
 • هفته‌ای یک بار پوست خود را بخور دهید.
 • هیدراته نگه داشتن پوست از طریق نوشیدن آب به اندازه کافی و ورزش کردن، از دیگر راه‌های مراقبت از پوست چرب است.

معرفی انواع کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

برای اینکه بتوانید به انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب بپردازید، باید با انواع کرم‌های ضد آفتابی که برای پوست چرب مناسب هستند، آشنا شوید. برخی از انواع ضد آفتاب‌های پرطرفدار و باکیفیت که در اکثر داروخانه‌های ایران یافت می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 • ضد آفتاب مخصوص پوست چرب و جوشدار برند درماتیک با اس پی اف ۵۰
 • ضد آفتاب پوست چرب ژنوبایوتیک با اس پی اف ۵۰
 • ضد آفتاب پوست چرب و جوشدار رنگی وچه دارای اس پی اف ۵۰
 • ضد آفتاب مخصوص پوست چرب و جوشدار پرودرما با اس پی اف ۵۰
 • ضد آفتاب فاقد چربی درماگور
 • کرم ضد آفتاب و ضد لک لافارر دارای اس پی اف ۵۰
 • کرم ضد آفتاب فاقد چربی سینره دارای اس پی اف ۵۰
 • کرم ضد آفتاب فاقد چربی الارو با اس پی اف ۳۰
 • کرم ضد آفتاب رنگی پریم مدل Acnex Tinted با اس پی اف ۶۰
 • کرم ضد آفتاب فاقد چربی شون دارای اس پی اف ۵۰

روش استفاده ضدآفتاب فزیکی

بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب

اولین قدم در انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب، توجه به فاقد چربی بودن کرم ضد آفتاب است. همچنین یک ضد آفتاب خوب برای پوست چرب باید دارای ترکیباتی نظیر آنتی اکسیدان ها، مرطوب کننده و یا مواد ضد چروک نیز باشد.

به طور کلی بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب، دارای ویژگی‌های زیر است:

 • فاقد چربی و عاری از مواد کمدون‌زا بودن
 • دارای بافت سبک و غیر چرب بودن
 • تولید شده بر پایه ژل و الکل
 • حفاظت کامل از پوست در برابر اشعه‌های UVA و UVB خورشید

جمع‌بندی و سوالات متداول

برای افرادی که دارای پوست چرب هستند، انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب که باعث ایجاد آکنه و چربی اضافه بر روی پوست نشود؛ بسیار مهم است. در این مقاله با ویژگی‌های یک کرم ضد آفتاب خوب برای پوست چرب آشنا شدیم و به معرفی انواع کرم‌های ضد آفتاب پر طرفدار برای پوست چرب پرداختیم. در سال‌ها اخیر برندهای داخلی به تولید محصولات باکیفیتی در زمینه محصولات ضد آفتاب مناسب برای پوست چرب پرداخته اند. بسیاری از محققان نیز معتقدند که ضد آفتاب‌های ایرانی با پوست ایرانی‌ها و آب و هوای کشور ما سازگارتر هستند؛ بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده از بین محصولات داخلی، بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب را انتخاب نمایید.

چه زمانی برای استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب است؟

حدود بیست تا سی دقیقه پیش از خروج از منزل، بهترین زمان برای استفاده از کرم ضد آفتاب است. همچنین برای محافظت بیشتر از پوست در طول فعالیت‌های روزمره، توصیه می‌شود که هر دو ساعت ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

بهترین ضد آفتاب بی‌رنگ برای پوست چرب چیست؟

بهترین ضد آفتاب بی‌رنگ باید دارای SPF مناسبی باشد و در برابر تعریق تا حدی مقاومت داشته باشد. همچنین باید به خوبی بر روی پوست پخش شده و به آسانی جذب شود تا احساس سنگینی ایجاد نکند. یک کرم د آفتاب بی‌رنگ خوب نباید باعث برق افتادن پوست چرب شود؛ بلکه باید با متعادل نمودن میزان چربی پوست از ایجاد آکنه و سایر مشکلات پوست چرب جلوگیری کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *