مراقبت از پوست در تابستان چگونه است؟ (۸ نکته کلیدی)

وقتی نام فصل تابستان می‌آید، بسیاری از افراد به یاد تفریح و لذت بردن از تعطیلات تابستانی می‌افتند، اما باید بدانید که پوست بدن ما این احساس خوب را در فصل تابستان ندارد. گرمای زیاد و اشعه خورشید در فصل تابستان می‌توانند آسیب‌های زیادی به پوست وارد کنند و به همین دلیل روتین مراقبت از پوست در تابستان، یکی از مسائل مهمی است که رعایت آن می‌تواند از بروز عوارض پوستی و بیماری‌های جدی پوست در ادامه سال جلوگیری کند.

بنابراین همه افراد با هر نوع پوستی، نیاز به مراقبت جدی از پوست در فصل تابستان دارند. با توجه به نیاز پوست در تابستان، مهم است که اصول اولیه مراقبت از پوست صورت و بدن را در این فصل بشناسید و به آن عمل کنید. قسمت‌هایی از بدن که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند، بیشتر از سایر قسمت‌ها ممکن است به آفتاب سوختگی یا سایر عوارض ناشی از نور خورشید دچار شوند.

یکی از خطرات تابستان برای پوست صورت، خشکی شدید پوست و التهاب و تحریک‌پذیری آن به دلیل تبخیر آب از سطح پوست می‌باشد. برای حفظ سلامت پوست و آشنایی با روتین مراقبت از پوست در تابستان، این مقاله را در زیباشیم مطالعه نمایید.

نگهداری از پوست در فصل تابستان
جهت نگهداری از پوست باید نکاتی را رعایت نماییم

مراقبت از پوست در تابستان چه اهمیتی دارد؟

گرم شدن هوا در تابستان موجب تحریک غدد چربی در پوست شده و این غدد سبوم اضافی (روغن طبیعی) تولید می‌کنند. سموم پوست، با باکتری‌ها و عرق مخلوط شده و این امر موجب مسدود شدن منافذ پوستی می‌شود. با مسدود شدن منافذ پوستی جوش و آکنه در پوست بروز می‌کند. افرادی که دارای پوست چربی هستند، بیشتر مستعد ابتلا به این وضعیت می‌باشند.

از طرفی نور خورشید دارای اشعه‌های زیان باری است؛ هنگامی که پوست صورت یا بدن در معرض اشعه‌های مضر خورشید قرار می‌گیرد، پوست شروع به تولید ملانین یا رنگدانه می‌کند، تا با این کار از شما در برابر آسیب‌های خورشید محافظت کند؛ ملانین تولید شده موجب تیرگی پوست می‌شود.

لازم به ذکر است برای داشتن پوستی صاف میتوانید به بهترین مرکز فیشیال پوست در تهران مراجعه نمایید.

همچنین اگر روتین مراقبت از پوست در تابستان جدی گرفته نشود، ممکن است به عوارضی مانند آکنه، چرب‌تر شدن پوست، خشکی پوست و پوسته پوسته شدن، پیری پوست و ایجاد چین و چروک، سوختگی پوست، قرمزی و التهاب پوست و حتی افزایش ریسک ابتلا به سرطان پوست دچار شوید.

اهمیت نگهداری از پوست در فصل تابستان
نگهداری از پوست لازمه های ضروری هستند، در صورت رعایت نکردن سبب ایجاد چین و چروک میشود

نیازهای پوست در تابستان

در تابستان پوست به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه خورشید، قربانی اصلی شناخته می‌شود. نخستین صدمه‌ای که نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش به پوست انسان وارد می‌کند، تبخیر رطوبت، خشکی و افزایش دمای پوست است. چنان چه با روتین مراقبت از پوست در تابستان به خوبی آشنایی داشته باشید و بتوانید به صورت اصولی از آن استفاده کنید، می‌توانید نیازهای پوست خود در تابستان را برآورده سازید.

پوست در تابستان نیاز به هیدراته ماندن دارد، که در این خصوص نوشیدن مایعات فراوان و خوردن میوه و سبزیجات بسیار راهگشا می‌باشد. همچنین پوست نیاز به یک سد محافظتی در برابر نور خورشید دارد. بنابراین باید از ضدآفتاب و مواد آرایشی که دارای SPF هستند استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید کرم‌های ضد آفتابی استفاده کنید که اس پی اف بالاتری دارند. همچنین برای تامین نیاز پوست به رطوبت، استفاده از آبرسان‌ها و مرطوب کننده‌ها را فراموش نکنید.

نیازهای پوست در تابستان
تابستان یکی از فصل های بسیار گرم است که نیازهای پوستی لازمه انجام آن است

تاثیر نور خورشید روی پوست در تابستان

یکی از سرطان‌های شایع در سراسر جهان، سرطان پوست می‌باشد و متاسفانه یکی از علت‌های اصلی بروز آن، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و اشعه ماوراء بنفش آن تلقی می‌شود. امروزه به واسطه پیشرفت علم و تولید محصولات مراقبت پوست، می‌توان از پوست در برابر تاثیرات زیان بار نور خورشید پیشگیری کرد.

همچنین نور خورشید موجب تبخیر رطوبت پوست و خشکی آن می‌شود؛ به همین دلیل باید سعی کنید بدن و پوست خود را با رعایت یک رژیم غذایی سرشار از میوه و مایعات، هیدراته نگه دارید. علاوه بر این، نور خورشید موجب ترشح چربی بیش از حد و بروز آکنه می‌شود؛ مصرف مواد غذایی مفید می‌تواند پوست را از بروز آکنه حفظ کند.

البته نور خورشید همیشه دارای تاثیرات مخرب نیست و دارای تاثیرات مثبتی نظیر تامین ویتامین D برای بدن نیز می‌باشد، اما قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید، آن هم در روزهای داغ تابستان می‌تواند زمینه بروز تاثیرات مخرب نور خورشید را فراهم کند.

تاثیر نور خورشید روی پوست
نور خورشید در طولانی مدت بر روی پوست، تاثیر مخربی را میگذارد.

نکات مهم مراقبت از پوست در تابستان

آفتاب سوختگی، ایجاد لکه‌های آزاردهنده بر روی پوست، خشکی و خارش و… می‌توانند روزهای تابستانی را به روزهایی عذاب‌آور برای شما تبدیل کنند؛ به همین دلیل مهم است که روتین مراقبت از پوست در تابستان را یاد بگیرید و از بروز مشکلات پوستی در این فصل پیشگیری کنید. در ادامه به نکات مهم مراقبت از پوست در تابستان می‌پردازیم.

مراقبت های ویژه مراقبت پوستی در تابستان:

  1. پوشیدن لباس های مناسب و محافظ آفتاب
  2. کنترل کردن چربی پوست
  3. آرایش کردن مناسب تابستان (از محصولات آرایش سبک در این فصل استفاده کنید.)
  4. داشتن تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی
  5. استفاده از لایه برداری و پاک کردن پوست از آلودگی
  6. استفاده از بهترین کرم ضدآفتاب
  7. استفاده از مرطوب کننده
  8. استفاده از روتین های پوستی ماهانه مانند فیشیال پوست

پوشیدن لباس‌های محافظ آفتاب

در فصل تابستان باید لباس‌هایی که با پارچه‌های قابل تنفس دوخته شده است، بپوشید. لباس‌هایی با الیاف پنبه و نخی بهترین انتخاب هستند. سعی کنید لباس‌های آزاد و سبک بپوشید، تا هوا در زیر لباس جریان پیدا کند و به پوست اجازه تنفس بدهد. از پوشیدن لباس‌های جذب و با الیاف مصنوعی که گرما را در خود حبس می‌کنند، خودداری کنید.

عرق کردن می‌تواند باعث افزایش مشکلات پوست در تابستان شود، بنابراین این مورد را جدی بگیرید. همچنین از کلاه و دستکش‌های تابستانی برای پوشاندن و محافظت از پوست خود استفاده کنید.

پوشیدن لباس های محافظ آفتاب
در تابستان پوشیدن لباس هایی با الیاف نخی، بهترین گزینه میباشد.

آرایش مناسب تابستان

یکی از نکات روتین مراقبت از پوست در تابستان، پرهیز از آرایش سنگین است. آرایش سنگین از تنفس پوست ممانعت می‌کند. از طرفی گرمای تابستان نیز توانایی پوست برای تنفس را کاهش می‌دهد. به جای آرایش سنگین و استفاده از کرم پودر، تنها از یک بی‌بی کرم و بالم لب استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده

به دلیل گرمای زیاد در تابستان و خشکی پوست، استفاده از یک مرطوب کننده مناسب برای روتین مراقبت از پوست در تابستان حیاتی است. بهتر است با توجه به نوع پوست خود، یک مرطوب کننده فاقد چربی و سبک انتخاب کنید. اما دقت داشته باشید که در این مرطوب کننده، موادی مانند آنتی اکسیدان و ویتامین‌های A و C وجود داشته باشد. چنان چه دارای فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید نیز باشد، خیلی بهتر است. توصیه ما به شما این است که بلافاصله بعد از دوش گرفتن، از مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از مزطوب کننده
استفاده از مرطوب کننده میتواند تاثیر بسیاری بر جوانسازی پوست بگذارد

استفاده از ضد آفتاب

اشعه‌های مضر خورشید شامل UV-A و UV-B می‌باشند. این اشعه‌ها علاوه بر ایجاد آفتاب سوختگی و تغییر رنگ پوست، می‌توانند موجب بروز آثار پیری در پوست، لکه‌های قهوه ای، خطوط ریز و چین و چروک شوند. به همین دلیل مهم است که از یک کرم ضد آفتاب خوب که حداقل دارای SPF ۳۰-۵۰ است، در تابستان استفاده کنید. حتی اگر اکثر اوقات در منزل هستید نیز این کار را فراموش نکنید.

برای استفاده از ضدآفتاب مناسب میتوانید مقاله معرفی بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب را مطالعه نمایید.

لایه برداری پوست

سعی کنید حداقل دو بار در هفته، صورت خود را اسکراب کنید تا با این کار آلودگی ها، باکتری‌ها و چربی اضافی از روی پوست تمیز شود. فقط توجه داشته باشید که اسکراب مورد استفاده شما با نوع پوستتان هماهنگی داشته باشد. برای استفاده از اسکراب، آن را به آرامی بر روی پوست خود با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید. لایه برداری از لب‌ها و گردن را نیز فراموش نکنید. برای لایه برداری از لب‌ها باید از اسکراب لب استفاده کنید.

نوشیدن آب زیاد

در تابستان بدن به آب بیشتری نیاز دارد و به همین دلیل باید حداقل ۲تا ۳ لیتر آب در روز بنوشید. نوشیدن آب نارگیل، آب هندوانه و سایر آب میوه‌های تازه، می‌توانند بدن شما را هیدراته نگه دارند. همچنین نوشیدن آب موجب دفع سموم از بدن می‌شود. علاوه بر آب و آب میوه‌های تازه، مصرف ماست و دوغ را نیز در رژیم غذایی خود قرار دهید.

نوشیدن آب زیاد
نوشیدن آب به مقدار مناسب میتواند هم برای پوست و هم برای بدن مفید باشد

جمع‌بندی و سوالات متداول

از آنجایی که در فصل تابستان هوا گرم‌تر شده و روزها طولانی می‌شوند، نور خورشید می‌تواند آسیب‌های زیادی به پوست وارد کند. آشنایی با روتین مراقبت از پوست در تابستان و انجام صحیح آن، می‌تواند از پوست شما در برابر آسیب‌های فصل تابستان محافظت کند. در این مقاله با نیاز پوست در تابستان و روش‌های اصولی برای مراقبت از پوست آشنا شدیم؛ با انجام نکات مراقبتی ذکر شده، می‌توانید تابستان را بدون دغدغه سپری کنید و از تعطیلات خود لذت ببرید.

چگونه در تابستان سیاه نشویم؟

پوست برای محافظت از خود در برابر اشعه خورشید شروع به تولید ملانین می‌کند و همین امر موجب تیرگی پوست می‌شود بنابراین شما باید از کرم ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید تا از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کند. همچنین در سایه ماندن و استفاده از کلاه و لباس‌های مناسب نیز می‌تواند مانع از برخورد مستقیم نور خورشید با پوست شود. از طرفی هیدراته نگه داشتن پوست با نوشیدن مایعات فراوان و مصرف میوه‌های سرشار از آنتی اکسیدان به شما پوستی شاداب و درخشان می‌باشد.

فواید پاکسازی پوست در تابستان چیست؟

پاکسازی پوست به طور مرتب، سطح پوست را از آلودگی ها، چربی اضافی و باکتری‌ها پاک می‌کند؛ بنابراین دیگر مشکلاتی مانند آکنه ایجاد نخواهد شد. همچنین این کار می‌تواند به متعادل کردن ترشح چربی در پوست کمک کند، زیرا در فصل تابستان، ترشح چربی بیشتر می‌شود. از طرفی با از بین رفتن سلول‌های مرده پوست در اثر پاکسازی، پوستی شاداب‌تر خواهید داشت. برای پاکسازی پوست می‌توانید از تونرهای مناسب پوست خود استفاده کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *