معرفی بهترین متخصص ارتودنسی در تهران (از نگاه مراجعه کنندگان)

یکی از مشکلاتی که در زیبایی چهره افراد تاثیر منفی می‌گذارد، دندان‌های نامرتب و بهم ریخته است. خوشبختانه درمان این مشکل توسط ارتودنسی امکان‌پذیر است. اما برای درمان رضایت بخش و رسیدن به نتیجه مورد نظر خود، در اولین قدم لازم است که به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. به همین دلیل در این مقاله به ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی می‌پردازیم، با مطالعه این مطلب، میتوانید با بهترین متخصصین ارتودنسی آشنا شده و برای درمان به یکی از آن‌ها مراجعه کنید.

ارتودنسی دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

ارتودنسی شاخه‌ای از علم دندانپزشکی است که بی‌نظمی و ناهنجاری‌های مربوط به دندان‌ها و فک بالا و پایین را تشخیص داده و به درمان آن می‌پردازد. این کار با قرار گرفتن دستگاه‌های ارتودنسی در دهان و نصب آن‌ها بر روی دندان‌ها انجام می‌شود. بریس‌ها و ابزارهای ارتودنسی پس از نصب بر روی دندان ها، به مروردندان‌ها و فک‌ها را به اطراف حرکت داده و ناهنجاری‌های مربوط را درمان می‌کنند.

بهترین متخصص ارتودنسی در تهران کیست؟

در شهرهای پر جمعیت و بزرگ که در آن متخصصان ارتودنسی فراوانی مشغول به کار هستند، پیدا کردن یک متخصص ارتودنسی خوب، کار مشکلی است. همچنین به دلیل وسعت شهر بزرگی مانند تهران، مراجعه به هر متخصصی موجب هزینه اضافی و اتلاف وقت در عبور و مرور خواهد شد. بنابراین مهم است که پیش از هر اقدامی بهترین متخصص ارتودنسی در تهران را پیدا کنید.

بهترین متخصص ارتودنسی در تهران کسی است که از مدرک تخصصی ارتودنسی دندان برخوردار است و پس از اتمام موفق دوره ۶ساله دندانپزشکی، در دوره تخصصی پذیرفته شده است. بهترین متخصص ارتودنسی در تهران باید با مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های دندانی و فکی آشنایی کامل داشته باشد و بتواند با تشخیص درست، بهترین نوع درمان را انتخاب کند.

این دندانپزشک با انواع روش‌های ارتودنسی و نحوه قرار گیری صحیح بریس ها، براکت‌ها و دیگر دستگاه‌های ارتودنسی آشنایی دارد و می‌تواند به رفع ناهنجاری‌هایی نظیر آندربایت، اپن بایت، اوربایت، اورجت و… بپردازد. بهترین متخصص ارتودنسی باید دوره‌های ارتودنسی، فلوشیپ و همچنین جراحی‌های فک را نیز با موفقیت سپری کرده باشد و علاوه بر تشخیص صحیح، قادر به پیشگیری و درمان مشکلات مربوط به دندان و فک باشد.

متخصص ارتودنسی چه تفاوتی با دندانپزشک عمومی دارد؟

افرادی که در رشته دندانپزشکی پذیرفته می‌شوند، پس از طی دوره ۶ساله دندانپزشکی عمومی، مدرک دکترای خود را دریافت می‌کنند. اما متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی است که علاوه بر طی دوره دندانپزشکی عمومی و اخذ مدرک، پس از شرکت در آزمون تخصصی ارتودنسی و پذیرفته شدن، حدود ۳ الی ۴ سال دیگر نیز در رشته ارتودنسی به تحصیل می‌پردازد. این دندانپزشک پس از دریافت مدرک تخصصی ارتودنسی، می‌تواند به عنوان یک متخصص ارتودنسی شروع به فعالیت کند.

یک دندانپزشک عمومی، تنها قادر به انجام درمان‌های ساده در رابطه با مشکلات دندان‌ها می‌باشد؛ اما متخصص ارتودنسی می‌تواند درمان‌های پیچیده و تخصصی ارتودنسی را به خوبی انجام دهد.

مقایسه متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی
تفاوت متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی

مشخصات بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

با توجه کردن به مشخصات بهترین متخصص ارتودنسی که در زیر آمده است، می­توانید به راحتی او را تشحیص دهید.

برخورداری تجربه و مهارت بالا

یکی از مهمترین معیارها برای یک دکتر ارتودنسی خوب، سابقه و تجربه کاری او در درمان ارتودنسی می‌باشد. تجربه بالا به متخصص ارتودنسی کمک می‌کند تا در مواقع حساس بهترین تشخیص را داشته باشد.

ارتباط خوب با بیمار و مشاوره با او

بهترین متخصص ارتودنسی، زمان خود را در اختیار بیمار گذاشته و با دقت به معاینه او می‌پردازد. همچنین به نگرانی‌ها و ابهامات بیمار پاسخ می‌دهد و می‌توانید به راحتی تمام سوالات خود را از این پزشک بپرسید. یک متخصص ارتودنسی خوب، پس از مشاوره با بیمار و در نظر گرفتن شرایط او، بهترین روش درمانی را انتخاب می‌کند.

نمونه کارهای موفق و رضایت بیماران

یکی از ویژگی‌های بهترین دکتر ارتودنسی، داشتن نمونه درمان‌های موفق در کارنامه خود است. برای مشاهده نمونه کارها می‌توانید به سایت پزشک مراجعه کرده یا از بیماران قبلی او در مورد کیفیت ارتونسی ثابت و متحرک او بپرسید. میزان رضایت بالای بیماران نشان دهنده مهارت بالای دندانپزشک در کار خود می‌باشد.

در اولویت قرار دادن سلامت بیمار

بهترین متخصص ارتودنسی، پیش از هرچیز، سلامت بیمار را در اولویت قرار می‌دهد. او روش درمانی را انتخاب می‌کند که با شرایط سلامتی بیمار همخوانی داشته و در طی درمان، سلامت بیمار را در نظر می‌گیرد. این پزشک دارای تعهد کاری بالایی است و برای افزایش سود خود، هزینه ارتودنسی دندان اضافه ای را به بیمار تحمیل نمی‌کند.

ویژگی های بهترین متخصص ارتودنسی
فاکتور های انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی

صبر و حوصله بسیار

از آنجایی که درمان ارتودنسی، یک درمان سریع نیست و ماه‌ها به طول می‌انجامد، یک متخصص ارتودنسی خوب باید از صبر و حوصله بالایی برخوردار باشد. این دندانپزشک در صورت طولانی شدن جلسه درمان، نباید کلافه شود و یا با بی‌حوصلگی کارش را انجام دهد.

در نظر گرفتن شرایط مالی بیمار

یک دکتر ارتودنسی خوب، قبل از انتخاب روش درمانی، شرایط مالی بیمار را در نظر می‌گیرد و درمان را متناسب با آن ارائه می‌دهد.

ساعت کاری منظم

بهترین متخصص ارتودنسی دارای تعهد کاری بالایی است و در زمان‌هایی که برای بیمار مقرر کرده است، در مطب حضور پیدا می‌کند. ساعت کاری منظم موجب سرعت بخشیدن به روند درمان می‌شود.

محیط کار بهداشتی و آرامش بخش

طراحی داخلی مطب بهترین متخصص ارتودنسی باید آرامش بخش و مرتب باشد. همچنین محیط کار پزشک و تجهیزات او باید کاملا بهداشتی و استریل باشند.

پرسنل خوش برخورد و مسئولیت‌پذیر

یک دکتر ارتودنسی خوب در انتخاب پرسنل خود دقت به خرج داده و همکاران او دارای اخلاق حرفه‌ای هستند و در برخورد با بیماران صبور می‌باشند.

کیفیت مواد و تجهیزات مورد استفاده

مطب یا کلینیک بهترین متخصص ارتودنسی به پیشرفته‌ترین تجهیزات مجهز است؛ این متخصص در کار خود از مواد و ابزار با کفیت استفاده می‌کند و هیچ گاه کیفیت کار خود را فدای هزینه نمی‌کند.

کاندید های ارتودنسی دندان
ارتودنسی برای په کسانی مناسب است؟

چه کسانی به متخصص ارتودنسی در تهران نیاز دارند؟

بطورکلی، افرادی که یکی از شرایط زیر را داشته باشند، به متخصص ارتودنسی نیاز دارند:

افرادی که دچار عارضه کراس بایت هستند و هنگام بستن دهان، دندان‌های بالایی درون دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند.

اشخاصی که از تراکم زیاد دندان‌ها و شلوغی آن‌ها در دهان رنج می‌برند.

افرادی که دندان‌های آن‌ها از هم فاصله دارد. این فاصله می‌تواند موجب التهاب لثه و پوسیدگی دندان شود.

بیمارانی که دندان‌های بالا و پایین آن‌ها در یک راستا قرار نگرفته است، که خود این مشکل به سه نوع اوپن بایت، آندر بایت و اور بایت تقسیم می‌شود. مشکل بایت موجب زود فرسوده شدن دندان‌ها می‌شود.

بیمارانی که دارای دندان نهفته هستند. دندان‌های نهفته از فضای کافی برای رشد و روییدن برخوردار نیستند. اغلب دندان‌های عقل دچار این مشکل می‌شوند.

افرادی که به دلایل ژنتیکی یا سایر عوامل، دارای دندان‌های غیر هم تراز و کج هستند.

افرادی که دندان‌های آن‌ها از ظاهر مرتب و خوبی برخوردار نیست و این امر لبخند آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بیمارانی که از اختلالات مفصل گیجگاهی و فکی رنج می‌برند.

مزایای ارتودنسی دندان چیست؟

همگی ما از نقش ارتودنسی دندان در بهبود ظاهر فرد و زیباتر کردن لبخند او اگاه هستیم. اما از سایر مزایای ارتودنسی دندان می‌توان به موازد زیر اشاره کرد:

کاهش بیماری‌های مربوط به لثه

بیماری‌های لثه می‌تواند منجر به پوسیدگی و از دست رفتن دندان‌ها شود. ارتودنسی، احتمال ابتلا به این مشکلات را کاهش می‌دهد و فشار وارد آمده بر لثه و فک را کنترل می‌کند.

آسان شدن تمیزی دندان‌ها

هنگامی که دندان‌ها نامرتب و یا کج باشند، خطر پوسیدگی به دلیل درست تمیز نشدن، افزایش می‌یابد. با انجام ارتودنسی، ناهماهنگی دندان‌ها برطرف شده و صاف و ردیف می‌شوند. تمیز کردن دندان‌های مرتب به مراتب آسان‌تر خواهد بود.

افزایش اعتماد به نفس فرد

با توجه به نقش دندان‌ها در ظاهر افراد، داشتن دندان‌هایی نامرتب و وجود مشکلات فکی، موجب کاهش زیبایی و اعتماد به نفس در افراد می‌شود و فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها را محدود می‌کند. به کمک ارتودنسی می‌توان این مشکل را برطرف کرده و اعتماد به نفس فرد را افزایش داد.

جویدن و هضم بهتر غذا

دندان‌های نامرتب و فک‌های ناهماهنگ نمی‌توانند غذا را به خوبی جویده و له کنند. این امر موجب ایجاد مشکلات گارشی برای افراد می‌شود. بنابراین انجام ارتودنسی به هضم بهتر غذا و کاهش مشکلات گوارشی کمک شایانی می‌کند.

رفع مشکلات تکلم

کجی دندان‌ها و نامرتبی آن ها، موجب ایجاد مشکلاتی در هنگام صحبت کردن و ادای صحیح برخی از حروف، می‌شود. برخی از افراد به همین دلیل ممکن است در تلفظ حروف «س» و «ز» با مشکل مواجه شوند. با انجام ارتودنسی، زاویه دندان‌ها تصحیح خواهد شد و این مشکل برطرف می‌شود.

خارج شدن دندان‌های نهفته

ارتودنسی موجب بیرون کشیدن دندان‌های نهفته و قرار گرفتن آن‌ها در جای صحیح خود می‌شود.

کاربردهای ارتودنسی دندان
مزایای ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

از انواع خدماتی که توسط متخصص ارتودنسی ارائه داده می‌شود، می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

درمان مشکلاتی نظیر شکاف کام و لب شکری

درمان مشکلات مربوط به ناهماهنگی دندان‌ها نظیر دندان اضافی، دندان کج، دندان نهفته، شلوغی دندان ها، کراس بایت دندان­های قدامی و…

رفع ناهنجاری‌های پیچیده دندانی مانند اورجت، دیپ بایت، اپن بایت، وجود فاصله بین دندان‌ها و…

درمان مشکلات مربوط به فک نظیر انحراف فک، بزرگی و یا کوچکی فک بالا و پایین و…

سوالات متداول

تاثیر ارتودنسی تا چه مدت می‌ماند؟

با اینکه ارتودنسی جزو درمان‌های دائمی محسوب می‌شود، اما میزان ماندگاری آن به شرایط نگهداری و نحوه‌ی مراقبت از سلامت دندان‌ها بستگی دارد. عدم مراقبت صحیح از دندان‌ها پس از ارتودنسی، می‌تواند موجب بازگشت درمان شود.

سن مناسب برای ارتودنسی چه سنی است؟

با اینکه می‌توان در هر سنی به ارتودنسی دندان پرداخت، اما بهترین سن برای انجام ارتودنسی سنین کودکی می‌باشد؛ دلیل این امر کامل نشدن رشد استخوانی در کودکان است.

جمع‌بندی

اولین قدم برای انجام ارتودنسی، شناخت و مراجعه به یک دکتر ارتودنسی خوب می‌باشد. این امر در بهبود و رسیدن به نتیجه رضایت بخش بسیار تاثیر گذار است. با توجه به ویژگی‌های بهترین متخصص ارتودنسی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید به یک متخصص ارتودنسی ماهر و حاذق مراجعه کرده و با خیالی آسوده درمان خود را به او بسپارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *