فرق فیشیال و پاکسازی پوست چیست؟

قبل از اینکه به بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست بپردازیم اشاره می‌کنیم که فیشیال و پاکسازی پوست صورت هر دو بخشی از مراقبت‌های پوستی هستند و به افزایش زیبایی طبیعی شما کمک می‌کنند. برخی معتقدند که این فرآیندها برای پوست مضر هستند زیرا با مواد شیمیایی انجام می‌شوند اما واقعیت این است که هر دوی این موارد مراقبت از پوست، به بهبود کیفیت پوست کمک می‌کنند.

دلیل دیگری که مردم از این فرایندها اجتناب می‌کنند وقت‌گیر و گران بودن آن‌هاست. اما باید بدانید که پاکسازی صورت و فیشیال‌، درمان‌های ضروری مراقبت از پوست هستند و لازم است که هر چند وقت یکبار بر روی پوست صورت انجام شوند. برای اینکه تفاوت فیشیال و پاکسازی پوست را بدانید و متوجه شوید کدام بهتر است، توصیه می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید.

تفاوت فیشیال با پاکسازی پوست

در بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست ابتدا باید کمی درباره این دو فرایند بدانیم.

  • فیشیال

فیشال نوعی درمان مراقبت از پوست صورت است که شامل پاکسازی، بخار، لایه‌برداری، استخراج، ماساژ صورت و چند مورد دیگر می‌شود. همه این فرایندها برای سلامت عمومی پوست مفید هستند و به کاهش تاثیر عوامل محیطی مضر مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن و… کمک می‌کنند و باعث باز شدن منافذ مسدود پوست صورت می‌شوند. مهم‌ترین تاثیر فیشیال کمک به گردش خون مناسب و جوانسازی سلولی پوست است.

فیشیال پوست

در بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست باید گفت که فیشیال یکی از بهترین راه‌ها برای تغذیه و لطیف کردن پوست صورت است. متخصصان این فرایند با کمک ماساژ و پک صورت، پوست را تمیز می‌کنند، آلودگی‌ها و باکتری‌ها را در حین لایه‌برداری از بین می‌برند و باعث مرطوب شدن پوست و بهبود گردش‌خون می‌شوند. انجام صحیح فیشیال پوستی شاداب، جوان و هیدراته را برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر روتین مراقبت از پوست خوبی دارید و هر ماه به فیشیال صورت می‌پردازید، پوست شما ظاهر بهتری خواهد داشت و به مرور احساس بهتری پیدا می‌کنید.

  • پاکسازی پوست

در ادامه بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست به شرح مختصری درباره پاکسازی می‌پردازیم. پاکسازی شامل تمیز کردن کامل پوست، لایه‌برداری، شستشو و بخار دادن، سپس تونینگ، مرطوب کردن و از بین بردن جوش‌های سر سیاه است.

پاکسازی صورت به از بین بردن آلودگی، آرایش، سبوم و سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. پاکسازی منظم پوست را سالم نگه می‌دارد، درخشندگی آن را حفظ می‌کند و به افزایش زیبایی طبیعی پوست صورت شما کمک می‌کند. پس از پاکسازی، پوست به راحتی می‌تواند مواد مغذی را از مرطوب ‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید جذب کند. گاهی اوقات پس از این فرآیند از ژل تسکین دهنده استفاده می‌شود.

در جدول زیر موارد فرق فیشیال و پاکسازی پوست را برای شما فهرست کرده‌ایم.

تفاوت فیشیال پاکسازی
قیمت گران‌تر ارزان‌تر
مراحل پاکسازی عمیق، لایه‌برداری، از بین بردن جوش‌های سر سیاه، مرطوب کننده و ماسک صورت پاکسازی عمیق، لایه‌برداری، از بین بردن جوش‌های سر سیاه
انواع بر اساس نوع پوست انواع مختلفی از فیشال صورت وجود دارد مانند صورت کلاژنی، صورت برنزه کننده، صورت چرب، طلایی و… ندارد
ماساژ دارد ندارد
زمان هر جلسه ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ۴۵ دقیقه
تعداد جلسات ۱ بار در ماه هر دو هفته
نحوه انجام توسط افراد ماهر در سالن و کلینیک در سالن یا توسط خودتان در منزل
لایه‌برداری شیمیایی دارد ندارد
مواد مورد استفاده محصولات ویژه با توجه به نوع پوست و نتیجه مورد نظر شما استفاده می‌شود. از محصولات ژنریک استفاده می‌شود مگر اینکه پوست حساس باشد یا به ماده‌ای آلرژی داشته باشد.
مراقبت بعد استفاده از سرم و مرطوب کننده ندارد
مناسب برای آقایان و خانو‌م‌ها آقایان و خانو‌م‌ها
مشاوره با پزشک ندارد

با توجه به توضیحات بالا در مورد فرق فیشیال و پاکسازی پوست درمی‌یابیم که اگر فردی بخواهد پوست خود را فقط تمیز کند باید پاکسازی صورت انجام دهد اما اگر می‌خواهد یک درمان مناسب صورت داشته باشد بهترین گزینه برای او فیشیال است. اکنون زمان آن رسیده است که پاکسازی یا فیشیال صورت را در رژیم زیبایی خود بگنجانید و سپس شاهد تغییر در کیفیت پوست خود باشید.

چه زمانی فیشیال پوست صورت انجام دهیم؟

در ادامه بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست، توصیه کلی این است که هر سه تا چهار هفته یا یک بار در ماه، فیشیال پوست صورت خود را انجام دهید زیرا چرخه زندگی پوست شما به این میزان است و بعد از سه یا چهار هفته، سلول‌های پوست شما دوباره رشد می‌کنند. فیشال به این فرآیند کمک می‌کند و به شما اطمینان می‌دهد که پوست شما همیشه درخشان خواهد بود.

زمان مناسب پاکسازی پوست

همانطور که در بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست اشاره کردیم، پاکسازی صورت باید حداقل هر ۱۵ روز یک بار بخشی از روتین‌های مراقبت از پوست باشد به خصوص اگر نوع پوست شما چرب است و موانع پوستی مانع تغذیه و تنفس پوست می‌شوند.

بهترین ساعت پاکسازی پوست چه زمانی است؟

بهترین زمان پاکسازی پوست اغلب صبح یا قبل از خواب است البته بعد از بازگشت به خانه از بیرون نیز برای پاکسازی مناسب است. پاکسازی پوست مرحله‌ای ضروری است که در هرگز نباید از آن غافل شوید زیرا سطح پوست را از آلودگی‌های موجود روی آن تمیز می‌کند. این کار باعث می‌شود پوست بتواند بهتر نفس بکشد و راحتی و طراوت لازم را داشته باشد علاوه بر این مانع از بروز علائم پیری زودرس خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین مرکز فیشیال پوست در تهران

نکات مهم برای پاکسازی و فیشیال پوست

توجه داشته باشید که اگر پوست حساسی دارید یا به هر ماده خاصی حساسیت دارید، همیشه به متخصص زیبایی (آرایشگر) اطلاع دهید ضمن اینکه اگر در منزل پاکسازی را انجام می‌دهید حتما در مورد ماده مورد استفاده و نحوه استفاده از آن اطلاعات کافی داشته باشید تا به پوست خود آسیب نزنید.

از فرق فیشیال و پاکسازی پوست آگاه باشید و در نظر بگیرید پوست شما به کدامیک نیاز دارد و همان را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که محصولاتی که ممکن است برای پوست شما مناسب نباشند یا باعث واکنش نامطلوب پوست شوند، استفاده نکنید. از متخصص زیبایی خود بخواهید که از اسکراب‌های خشن استفاده نکند. بهتر است برای فیشیال و پاکسازی از لایه‌بردارهای ملایم استفاده کنید.

مدت زمان لازم را در پاکسازی و فیشیال رعایت کنید. همانطور که در بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست اشاره کردیم مدت زمان جلسات پاکسازی نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه و برای فیشیال ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است و نباید بیشتر از این زمان با پوست کار کرد تا نازک نشود و آسیب نبیند.

تفاوت فیشیال و پاکسازی پوست از لحاظ عوارض‌‌

در ادامه بررسی فرق فیشیال و پاکسازی پوست، عوارض آن‌ها را مرور خواهیم کرد. فرایند فیشیال و پاکسازی اگر به درستی انجام شوند، آلودگی و میکروب‌ها را از منافذ پاک کرده و ظاهر و احساس کلی پوست شما را بهبود می‌بخشد. اما معایب خاصی در این روش‌های زیبایی وجود دارد که ممکن است به پوست آسیب بزند پس قبل از انجام هر روشی، باید مطمئن شوید که برای نوع پوست شما مناسب است.

تفاوت فیشیال و پاکسازی پوست از لحاظ عوارض

برخی از عوارض جانبی که ممکن است در اثر این فرایندها در پوست ظاهر شود عبارتند از:

  • تحریک و قرمزی پوست

رایج‌ترین عوارض جانبی فیشیال صورت قرمزی و لکه دار شدن پوست است که ممکن است به فشار لایه‌برداری و هرگونه استخراج یا مواد مورد استفاده در حین کار مربوط باشد. بهتر است یکی دو روز بعد از فیشیال از مواد آرایشی استفاده نکنید.

در پاکسازی نیز اگر لایه‌برداری اصولی و درست انجام نشود همین مشکلات برای پوست بروز خواهد کرد. البته در برخی موارد مرحله لایه‌برداری شیمیایی را در پاکسازی انجام نمی‌دهند پس عوارض کمتری برای پوست وجود دارد.

  • زخم و اسکار

استفاده از انگشتان یا تجهیزات برای پاکسازی منافذ پوست، خطر آسیب رساندن به لایه بیرونی پوست را افزایش می‌دهد. استخراج بسیار عمیق نیز ممکن است منجر به زخم و خونریزی پوست شود. پس باید با دقت و حداقل فشار کار کرد تا پوست آسیب نبیند. این نوع آسیب در هر دو مورد فیشیال و پاکسازی ممکن است ایجاد شود.

  • خشکی پوست

لایه‌برداری بیش از حد ممکن است پوست را خشک و حساس کند. با مصرف یک مرطوب کننده ملایم و بدون عطر می‌توانید از خشکی پوست جلوگیری کند. بهتر است بعد از انجام فیشیال در معرض نور مستقیم خورشید و  اشعه ماوراء بنفش قرار نگیرید تا خشکی پوست تشدید نشود.

در پاکسازی اما به این دلیل که لایه‌برداری شیمیایی انجام نمی‌شود خطر بروز خشکی پوست وجود ندارد اما باز هم استفاده از آبرسان بدون عطر ضرری ندارد.

پیشنهاد مطالعه: فیشیال پوست خشک

جمع‌بندی

در مجموع متوجه شدیم که عمده فرق فیشیال و پاکسازی پوست در مراحل و مواد مورد استفاده و نیز زمان هر فرایند و هزینه آن است. فیشیال شامل ترکیبی از درمان‌های صورت مانند پاکسازی، لایه‌برداری، بخار دادن، استخراج، ماساژ، ماسک زدن و استفاده از مرطوب کننده است که باید تحت راهنمایی حرفه‌ای و در یک سالن یا کلینیک زیبایی انجام شود.

از طرف دیگر، پاکسازی شامل مراحلی مانند پاکسازی عمیق، لایه‌برداری، بخار دادن به صورت و از بین بردن جوش‌های سر سیاه و… است. فیشیال پوست در خانه را می‌توان بدون راهنمایی متخصصان نیز انجام داد. حالا با آگاهی از فرق فیشیال و پاکسازی پوست می‌توانید تشخیص دهید پوست شما به کدامیک بیشتر نیاز دارد و این برنامه‌های مفید را در روتین ماهانه و هفتگی پوست خود بگنجانید.

سؤالات متداول فرق فیشیال و پاکسازی پوست

پاکسازی بهتر است یا فیشیال پوست؟

هر دو این موارد برای پوست مفید و لازم هستند و انتخاب آن بستگی به نوع پوست فرد دارد. با آگاهی از فرق فیشیال و پاکسازی پوست بهتر است هر دو در زمان مناسب خود برای پوست انجام شوند.

آیا فیشیال پوست خوب است؟

بله در فیشیال پوست صورت از مواد لایه‌بردار مناسب پوست استفاده می‌شود و آلودگی‌ها از سطح پوست زدوده خواهند شد و ماساژ گردش خون را تقویت می‌کند و در نهایت تغذیه پوست بهتر انجام خواهد شد و پوست شفاف و جوان به نظر خواهد رسید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *