هایفوتراپی پوست (hifu) چیست؟ – بهترین روش جوانسازی

امروزه با گسترش روش‌های زیبایی شناختی غیرجراحی و غیرتهاجمی، اغلب زیباجویان این تکنیک‌ها را برای انجام عمل‌های زیبایی انتخاب می‌کنند. یکی از روش‌هایی که در حال حاضر بسیار مورد استقبال متخصصان و زیباجویان قرار گفته است، هایفوتراپی (HIFU) می‌باشد که عبارت است از یک تکنیک درمانی غیرتهاجمی برای پیری صورت.

یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت این روش‌ها کوتاه بودن دوره نقاهت آن‌ها نسبت به روش‌های جراحی است. البته باید گفت ممکن است دوام نتایج نیز بسیار طولانی نباشد. به عنوان مثال متخصصان پوست، هایفوتراپی را فقط برای علائم خفیف تا متوسط یا نشانه‌های اولیه پیری توصیه می‌کنند. در ادامه در زیباشیم درباره روش هایفو، کاربردها و عوارض جانبی احتمالی آن شرح خواهیم داد.

هایفوتراپی پوست چیست؟

هایفوتراپی در واقع از انرژی متمرکز فراصوت برای هدف قرار دادن لایه‌های پوستی که زیر سطح هستند، استفاده می‌کند و این انرژی اولتراسوند باعث گرم شدن سریع بافت پوست می‌شود. هنگامی که سلول‌های ناحیه مورد نظر به دمای مشخصی برسند، دچار آسیب سلولی می‌شوند. این آسیب در واقع سلول‌ها را تحریک می‌کند تا کلاژن بیشتری تولید کرده و از این طریق ساختار پوست بازسازی خواهد شد. در نتیجه افزایش کلاژن، پوست سفت‌تر و محکم‌تر شده و چین و چروک آن کمتر می‌شود.

هایفوتراپی پوست چیست؟

به دلیل اینکه پرتوهای اولتراسوند دارای فرکانس بالا، بر روی بافت خاصی در زیر سطح پوست متمرکز می‌شوند، آسیبی به لایه‌های بالایی پوست و بافت‌های مجاور وارد نخواهد شد. لازم به ذکر است درمان هایفو برای افرادی که دارای موارد شدید افتادگی پوست هستند کارایی زیادی ندارد و برای همه افراد نیز مناسب نیست. به طور کلی، این روش برای افراد بالای ۳۰ سال که شلی خفیف تا متوسط پوست دارند، بهترین عملکرد را دارد.

هایفوتراپی چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام هایفوتراپی نیاز به آمادگی خاصی نیست. فقط باید پوست تمیز و بدون مواد آرایشی باشد. برای اطمینان بیشتر پزشک یا تکنسین ابتدا ناحیه مورد نظر را تمیز و در صورت لزوم از بی حسی موضعی برای کاهش احساس درد احتمالی استفاده می‌کند. پس از بی حس شدن ناحیه مورد نظر، ژل اولتراسوند روی آن بخش مالیده می‌شود و سپس دستگاه هایفو روی پوست قرار می‌گیرد. موارد مربوط به تنظیمات مختلف دستگاه روی نمایشگر آن نشان داده می‌شود و پزشک بررسی و تنظیمات لازم برای پوست و ناحیه مورد نظر را اعمال می‌کند.

سپس انرژی فراصوت به صورت پالس‌های کوتاه و حدود ۳۰ تا ۹۰ دقیقه به ناحیه مورد نظر فرستاده می‌شود. انجام هایفوتراپی در یک جلسه به پایان می‌رسد و اغلب یکبار در سال توصیه می‌شود در غیر این صورت پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد. ضمن اعمال انرژی اولتراسوند ممکن است گرما و سوزن سوزن شدن را در پوست خود احساس کنید که زیاد آزار دهنده نیست. شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام هایفو به خانه بروید و فعالیت‌های عادی روزانه خود را از سر بگیرید.

بهترین سن برای انجام هایفوتراپی

انجام هایفوتراپی سن خاصی ندارد. همه افراد می‌توانند برای لیفت پوست صورت و گردن آن را انجام دهند و بروز علائم پیری را به تاخیر بیاندازند. افرادی که در اوایل تا اواسط دهه ۲۰ زندگی خود هستند، احتمالاً برای معکوس کردن علائم پیری نیازی به درمان ندارند؛ زیرا در طول این سال‌ها پوست همچنان در حال تولید کلاژن جدید، قوی و کشسان است. اما تجزیه کلاژن در اواخر دهه ۲۰ زندگی شروع می‌شود، بنابراین انجام هایفوتراپی در اواخر دهه ۲۰ ممکن است باعث به تعویق انداختن بروز اثرات پیری شود.

بهترین سن برای انجام هایفوتراپی

در طول ۳۰ سالگی احتمالاً اثرات کوچک پیری روی پوست قابل مشاهده خواهد بود. به عنوان مثال افتادگی خفیف تا متوسط پوست، از دست دادن خاصیت ارتجاعی یا بروز خطوط و چین و چروک‌ ظریف بنابراین دهه ۳۰ زندگی زمانی ایده‌آل برای انجام درمان هایفو و به تاخیر انداختن علائم پیری است.

افراد ۴۰ تا ۵۰ ساله در رایج ترین گروه سنی هستند که تحت درمان HIFU قرار می‌گیرند. پوست پس از ۳۰ سالگی به از دست دادن کلاژن ادامه خواهد داد و این امر منجر به بروز علائم قابل توجه پیری خواهد شد که معمولاً در ۴۰ تا ۵۰ سالگی و بعد از آن تا حد زیادی آشکار می‌شوند. درمان هایفو قادر به سفت کردن پوست بدون انجام عمل جراحی در این سنین است. البته هایفو برای سنین بالاتر مانند ۶۰ به بعد نیز مناسب است اما ممکن است دیدن نتایج به انجام جلسات بیشتر و زمان طولانی‌تر نیاز داشته باشد.

بهترین دستگاه هایفوتراپی

در حال حاضر دستگاه‌های مختلفی برای انجام هایفوتراپی در بهترین کلینیک زیبایی در تهران وجود دارند. در ادامه بهترین دستگاه‌های هایفو را معرفی خواهیم کرد:

  • دستگاه هایفوتراپی اولترا و دلتا

پیشرفته‌ترین دستگاه هایفو برای زیباسازی پوست، دستگاه اولترا و دلتا هستند. این دستگاه‌ها دارای دو مدل ۶۰۰ واتی و ۸۰۰ واتی هستند و هندپیس و کارتریج آن‌ها مشابه است بنابراین تعداد شات‌هایی که اعمال می‌کنند یکسان اما قیمت‌‌ دستگاه‌ها متفاوت است.

  • دستگاه هایفو سه بعدی

نسل جدیدی از تکنولوژی هایفو دستگاه سه بعدی است. برجسته‌ترین ویژگی این دستگاه سرعت بالای آن است که باعث کاهش روند انجام کار و درمان شده و در وقت و انرژی صرفه‌جویی خواهد شد به عنوان مثال هر جلسه درمانی ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد.

  • دستگاه هایفو چهار بعدی

آخرین دستگاه هایفوتراپی که اخیرا وارد بازار ایران شده است دستگاه چهار بعدی است که قدرت تاثیرگذاری آن نسبت به مدل‌های قدیمی بسیار بالاتر است و البته از دستگاه سه بعدی ارزان‌تر و کم هزینه‌تر است.

  • دستگاه هایفو وی مکس (v-max)

تاثیر وی مکس چیزی فراتر از رفع چین و چروک‌‌های پوست است و باعث سفت شدن و کشیدگی پوست نیز می‌شود. این دستگاه سلول‌های چربی پوست را از بین می‌برد و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد. لازم به ذکر است که زمان مورد نیاز برای درمان در این دستگاه بیشتر است؛ زیرا وی مکس به صورت نقطه‌ای عمل می‌کند؛ اما قیمت آن بسیار پایین‌تر از سایر دستگاه‌هاست.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

انجام هایفوتراپی بیشتر برای شلی خفیف تا متوسط پوست مناسب است. اصولا روش‌های درمانی غیر تهاجمی مانند هایفو نتایجی مطلوب را برای کسانی که به درمان جراحی نیاز دارند، ارائه نمی‌دهند. با این حال در صورت تمایل کسانی که دچار افتادگی پوست پیشرفته‌ هستند و نشانه‌های پیری دارند، می‌توانند HIFU را در ترکیب با سایر درمان‌های پوستی غیرتهاجمی استفاده کنند تا نتیجه ایده‌آل را کسب کنند.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

کاربردها و مزایای هایفوتراپی

هایفو و سایر روش‌های جایگزین‌ غیرجراحی برای لیفت صورت در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند زیرا کاربردها و مزایای زیادی دارند. از جمله موارد کاربرد HIFU عبارتند از:

  • استفاده برای کاهش چین و چروک پوست
  • لیفت پوست شل در نواحی مانند گردن
  • لیفت پوست گونه، ابر و پلک‌ها
  • تقویت خط فک
  • کمرنگ کردن اسکارها
  • صاف و سفت کردن پوست سینه

علاوه بر این برخی متخصصان از هایفوتراپی برای درمان تومورها استفاده می‌کنند اما در جلسات بسیار طولانی‌تر و با درجه شدیدتر.

عوارض هایفوتراپی در بارداری چیست؟

استفاده از درمان هایفو اغلب عوارض جانبی ندارد اما چنانچه فرد زیباجو باردار باشد محدودیت‌هایی برای انجام آن وجود دارد. احساس درد یکی از بارزترین عوارض استفاده از این تکنیک در دوران بارداری است. تورم و ایجاد التهاب نیز ممکن است در این دوران در اثر انجام هایفو در ناحیه تحت درمان ایجاد شود زیرا پس از انجام این تکنیک در ناحیه مورد درمان جریان خون افزایش یافته، آب میان بافتی در زیر پوست جمع شده و باعث تورم شدید می‌شود.

عوارض هایفوتراپی در بارداری

بی حس شدن پوست پس از انجام هایفو از عوارض طولانی مدت در دوران بارداری است چون در این دوران برخی از قسمت‌های بدن به علت تراکم اعصاب حساس‌تر هستند. مورد دیگری که بعد از هایفو با دستگاه سه بعدی در زنان باردار مشاهده شده است، افزایش رنگدانه‌های پوستی یا هایپرپیگمنتیشن می‌باشد؛ زیرا امواج اولتراسوند پس از تابش به پوست، سلول‌های آن را تحریک به تولید ملانین بیشتر می‌کنند. از این رو با توجه به عوارض ذکر شده در دوره بارداری، توصیه می‌شود، از انجام این روش زیبایی شناختی در این دوران اجتناب کنید.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

چنانچه درمان هایفو توسط یک متخصص ماهر و با تجربه انجام شود، بسیار ایمن و بدون عوارض جانبی خاص خواهد بود. بهترین مورد درباره این روش درمانی برگشتن به فعالیت‌های عادی و روزمره بلافاصله پس از خروج از مطب است. کمی قرمزی یا تورم ممکن است، در پوست دیده شود که به سرعت از بین خواهد رفت. اما احساس سوزن سوزن شدن بسیار خفیف در ناحیه تحت درمان ممکن است تا چند هفته ادامه یابد که جای نگرانی نیست.

هزینه هایفوتراپی در کلینیک های زیبایی

هزینه انجام هایفو استاندارد مشخصی ندارد. به عنوان مثال در تهران، هزینه‌ی هایفو و لیفت کامل صورت در کلینیک‌های معتبر، اغلب چیزی حدود ۴ تا ۶ میلیون تومان است اما در شهرستان‌ها اصولا این مبلغ کمتر است. هزینه انجام هایفو به مواردی مانند تعرفه کلینیک، ناحیه تحت درمان، تبجر پزشک، تعداد جلسات، نوع دستگاه و وزن و سن فرد بستگی دارد. اما در مجموع برای کل صورت اصولا ۵۵۰۰ میلیون تومان و برای صورت، گردن و غبغب حدود ۷  میلیون تومان است.

هزینه هایفوتراپی در کلینیک های زیبایی
هزینه هایفوتراپی در کلینیک های زیبایی

خلاصه مقاله هایفوتراپی

هایفوتراپی روشی ایمن، موثر و غیرتهاجمی برای سفت و لیفت کردن پوست است. مزایای آن نسبت به لیفت جراحی بسیار زیاد است زیرا هیچ برش، جای زخم و زمان استراحت یا بهبودی زیادی لازم نیست و همچنین هزینه کمتری نسبت به لیفت با جراحی دارد. ضمن اینکه نتایج کامل آن را سه ماه پس از درمان نهایی می‌توان مشاهده کرد.

شما نیز اگر به دنبال درمانی سریع، بدون درد و غیرتهاجمی هستید، هایفوتراپی یک گزینه عالی در مقایسه با سایر روش‌هاست. البته در صورتی که در سنین بالاتر هستید و و چین و چروک و افتادگی بیشتری در پوست خود دارید شاید استفاده از هایفو برای شما مناسب نباشد. پس قبل از هر تصمیمی با متخصص مشاوره کنید تا بهترین روش مناسب پوست شما را انتخاب کند.

سوالات متداول هایفوتراپی

هایفوتراپی صورت چند جلسه است؟

اغلب هایفو یک جلسه در سال انجام می‌شود اما در موارد لازم و به توصیه‌ی پزشک دو جلسه در سال به فاصله ۶ ماه انجام می‌شود.

آیا‌ هایفو صورت درد دارد؟

هایفو درد زیادی ندارد و برای اکثر افراد قابل تحمل است در صورت نیاز از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد.

آیا هایفوتراپی برای لاغری کاربرد دارد؟

امواج اولتراسوند بر چربی‌ها متمرکز شده و باعث می‌شوند چربی‌های اضافه موجود در لایه‌های زیرین پوست بسوزند پس هایفو برای لاغری یک روش موثر است.

آیا هایفوتراپی برای زاویه سازی صورت موثر است؟

از هایفوتراپی برای رفع چربی‌های اضافی زیر چانه استفاده می‌شود بنابراین می‌توان زاویه سازی فک و صورت را بدون هیچ عوارضی انجام داد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *