هزینه و قیمت ایمپلنت در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ (+عوامل تاثیرگذار)

هزینه ایمپلنت دندان شاید یکی از مسائل مهمی باشد که در بین افراد زیادی سوال است و به دنبال بهترین راه برای انجام کار خود هستند. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید، با ما همراه باشید تا در مورد قیمت ایمپلنت بیشتر بدانید. در این مقاله قصد داریم به هزینه ایمپلنت دندان و راه‌های کاهش این هزینه بپردازیم.

قیمت ایمپلنت
هزینه ایمپلنت با توجه به عوامل مختلف، قیمت متغیر دارد

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان راهی برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته می‌باشد که از دوام، استحکام و مزایای بسیاری برخوردار است. ایمپلنت از یک بخش پایه با جنس تیتانیوم و بخش پروتز دندانی یا تاج دندان تشکیل شده است. بخش پایه در درون استخوان فک جای می‌گیرد و پس از جوش خوردن به استخوان فک، نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند.

پس از جوش خوردن پایه، یک رابط بین پایه و روکش قرار می‌گیرد و سپس تاج دندان یا روکش بر روی آن ثابت می‌شود. ایمپلنت دندان از عمر و دوام بسیاری برخوردار است و از تحلیل رفتن لثه و استخوان فک نیز پیشگیری می‌کند.

عوامل موثر بر هزینه ایمپلنت

عوامل بسیاری بر روی قیمت ایمپلنت دندان تاثیر می‌گذارند، از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میزان ایمپلنت

با توجه به اینکه چه تعداد از دندان شما با ایمپلنت جایگزین می‌شود، هزینه ایمپلنت متفاوت می‌باشد. بدیهی است، فردی که تنها یک دندان خود را ایمپلنت می‌کند، نسبت به کسی که نیاز به جای‌گذاری ۴ ایمپلنت دندان دارد؛ هزینه کمتری پرداخت خواهد کرد.

مواد ایمپلنت

به طور معمول ایمپلنت‌های دندانی از جنس تیتانیوم هستند، اما ممکن است فردی به تیتانیوم آلرژی داشته باشد؛ در این صورت برای ایمپلنت از جنس سرامیک استفاده می‌شود. باید توجه داشته باشید که هزینه تولید و نصب تیتانیوم کمتر از سرامیک است.

نوع ایمپلنت

با توجه به اینکه از چه نوع ایمپلنتی استفاده می‌شود، قیمت ایمپلنت متفاوت خواهد بود. چنان چه ایمپلنت‌های آندوستئال مورد استفاده قرار بگیرد، ارزان‌تر از ایمپلنت ساب پریواستیل تمام می‌شود. ایمپلنت آندوستئال، همان ایمپلنت‌های پیچی شکل هستند و رایج‌ترین و محبوب‌ترین نوع ایمپلنت محسوب می‌شوند.

نوع تصویربرداری

با توجه به اینکه از چه روشی برای تصویر برداری از دندان‌ها استفاده می‌شود، هزینه ایمپلنت فرق می‌کند. روش‌های جدید، دقیق‌تر و گران‌تر هستند.

شرایط فیزیکی بیمار

نمی‌توان بلافاصله ایمپلنت را برای تمام بیماران و بدون نیاز به مقدمات لازم، انجام داد. برخی بیماران نیاز به پیوند استخوان پیدا می‌کنند، برخی نیز باید پیش از انجام ایمپلنت، یک یا چند دندان خود را بکشند؛ همچنین ممکن است بیمار به جراحی‌های مربوط به سینوس‌ها نیاز پیدا کند. بدیهی است در چنین شرایطی، هزینه کلی ایمپلنت افزایش پیدا می‌کند. بنابراین شرایط فیزیکی بیمار و اقدامات پیش از ایمپلنت می‌تواند بر روی قیمت ایمپلنت تاثیر گذار باشد.

اندازه ایمپلنت

چنان چه اندازه ایمپلنت بزرگ‌تر باشد؛ میانگین قیمت هر عدد ایمپلنت؛ نسبت به موارد جزئی کاهش می‌یابد.

میزان تجربه و مهارت جراح

از آنجایی که جراحان مجرب، هزینه بیشتری نسبت به سایرین دریافت می‌کنند؛ قیمت ایمپلنت نیز گران‌تر خواهد شد. از طرفی چنان چه ایمپلنت را نزد یک پزشک حاذق و ماهر انجام دهید، دچار عوارض ناخواسته نمی‌شوید و نیاز به درمان مجدد برای اصلاح آسیب قبلی نخواهید داشت. بنابراین تنها به هزینه پایین ایمپلنت توجه نکنید و مهارت و تجربه متخصص ایمپلنت را در اولویت قرار دهید.

نوع کلینیک

چنان چه برای انجام ایمپلنت به کلینیک‌های تخصصی مراجعه کنید؛ این کلینیک‌ها از تخصص بیشتری در انجام این کار برخوردارند و قیمت ایمپلنت در این مراکز معمولا از قیمت ایمپلنت در یک دندانپزشکی عمومی قدری کمتر است.

عوامل موثر بر هزینه ایمپلنت

هزینه‌های جانبی ایمپلنت چیست؟

چنان‌چه دندانپزشک تشخیص بدهد که بیمار نیاز به تقویت لثه و یا استخوان فک دارد و لازم است پیش از ایمپلنت، جراحی‌های دیگری برای وی انجام شود؛ هزینه ایمپلنت افزایش می‌یابد. از جمله هزینه‌های جانبی ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آزمایش‌های مربوط به قبل از انجام ایمپلنت
  • کشیدن دندان ناحیه ایمپلنت
  • جراحی پیوند استخوان
  • جراحی سینوس لیفت close
  • جراحی سینوس لیفت open
  • اوردنچر هر فک
  • هزینه تجهیزات به کار برده شده
  • میزان دستمزد متخصص دندانپزشکی

روش‌های کاهش هزینه ایمپلنت

برخی راهکارها برای کاهش هزینه ایمپلنت وجود دارد، که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این راهکارها به شرح زیر است:

استفاده از برند‌های ایمپلنت ارزان‌تر اما با کیفیت

معمولا ایمپلنت‌های اروپایی نسبت به انواع کره‌ای آن، قیمت بالاتری دارند. به همین دلیل امروزه ایمپلنت‌های کره‌ای از محبوبیت بسیار برخوردارند. این ایمپلنت‌ها در کنار هزینه کمتر، کیفیت بالایی نیز دارند.

روش پرداخت اقساطی

چنان چه توانایی پرداخت هزینه ایمپلنت دندان را به صورت کامل و یک­جا ندارید، می‌توانید با کلینیک مورد نظر خود صحبت کنید تا امکان پرداخت اقساطی را برای شما فراهم آورند.

استفاده از طرح‌های درمانی

با توجه به اینکه متخصص دندانپزشک، به شما چه نوع طرح درمانی ارائه می‌دهد، کیفیت، میزان موفقیت و قیمت ایمپلنت متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی، در مورد میزان بودجه و شرایط خود با متخصص ایمپلنت صحبت کنید تا با توجه به شرایط شما، بهترین روش را به شما پیشنهاد دهد.

استفاده از پروتزهای معمولی‌تر

به طور کلی پروتز یا روکش ایمپلنت می‌تواند بر روی قیمت ایمپلنت تاثیرگذار باشد. چنان چه از روکش پی اف‌ام استفاده کنید، در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد.

قیمت انواع ایمپلنت دندان در سال ۱۴۰۲

با توجه به اینکه ایمپلنت دندانی از تنوع بسیاری برخوردارند، قیمت هر کدام به شرح زیر می‌باشد:

ایمپلنت دیجیتال

چنان چه در تولید ایمپلنت‌ها، از فناوری‌های پیشرفته و تجهیزات مدرن و شبیه‌سازی سه بعدی استفاده شود، به آن ایمپلنت دیجیتال می‌گویند. به دلیل استفاده از فناوری‌های مدرن این نوع ایمپلنت با حداقل برش و خونریزی انجام می‌شود. به همین دلیل قیمت ایمپلنت دیجیتال بالاتر می‌باشد.

قیمت ایمپلنت دندان جلو

همان طور که می‌دانید، دندان‌های جلو بیشتر در معرض دید هستند و به لبخند شما، جلوه زیبایی می‌دهند. به طور معمول برای ایمپلنت دندان‌های جلو از روکش‌های تمام سرامیکی استفاده می‌کنند، تا زیبایی را دو چندان کنند. استفاده از این روکش‌ها موجب افزایش قیمت ایمپلنت دندان می‌شود.

قیمت ایمپلنت با لیزر

در مواردی از انجام ایمپلنت دندان که احتمال ایجاد عفونت لثه وجود دارد، از فناوری لیزر برای انجام ایمپلنت استفاده می‌شود. این امر موجب کاهش امکان عفونت می‌شود. قیمت ایمپلنت با لیزر از هزینه ایمپلنت معمولی مقداری بیشتر است.

قیمت ایمپلنت مادام العمر

هرچه ایمپلنت از دوام بیشتری برخوردار باشد و چنان چه با گارانتی مادام العمر انجام شود؛ قیمت آن بیشتر خواهد بود.

قیمت ایمپلنت دندان بر اساس برند و تعداد سالی که ضمانت دارند به شرح زیر می باشد:

هر واحد ایمپلنت با برندهای اقتصادی بین ۵ میلیون تا ۷ میلیون تومان ست. برای برندهای باکیفیت تر که دارای ضمانت چندساله است، هزینه ایمپلنت برای هر واحد بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان می باشد. برای برندهای مطرح دنیا، هزینه ایمپلنت بین ۱۰ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه ایمپلنت دندان به صورت اقساطی

از آنجایی که به طور کلی ایمپلنت دندان جزو خدمات دندانپزشکی گران قیمت محسوب می‌شود و هزینه بیشتری از پروتزهای دندانی مصنوعی دارد؛ برخی کلینیک‌ها روش‌هایی برای پرداخت هزینه برای بیماران در نظر گرفته اند. پرداخت اقساطی یکی از این روش هاست که می‌تواند با چک یا بدون چک و از روش‌های دیگری انجام شود.

قیمت ایمپلنت با بیمه چقدر است؟

به طور کلی در کشور ما هزینه ایمپلنت توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود؛ اما بعضی از بیمه‌های تکمیلی، این هزینه را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. بنابراین باید با توجه نوع بیمه تکمیلی خود و پرس و جو از کارشناسان بیمه، شرایط بیمه تکمیلی خود را برای پوشش هزینه ایمپلنت بررسی کنید.

ممکن است بیمه تکمیلی شما، فقط برخی مراکز خاص را تحت پوشش قرار دهد؛ در این صورت باید برای انجام ایمپلنت تنها به ان مراکز مراجعه کنید. گاهی نیز می‌توان به مراکز دیگر مراجعه کرد و هزینه را به صورت آزاد پرداخت کرد، سپس از بیمه تکمیلی دریافت نمود. تمام این روش‌ها بستگی به نوع بیمه تکمیلی شما دارد. در ادامه به بررسی  انواع هزینه ایمپلنت با بیمه های مختلف میپردازیم.

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه دانا

 بیمه دانا یکی از بیمه‌هایی میباشد که ۹ درصد بازار بیمه‌های کشور را تحت پوشش خود قرار داده است. این مجموعه خدمات دندانپزشکی شامل برداشت دندان، جرم‌گیری و بروساژ، جراحی لثه، دندان مصنوعی و غیره را تحت پوشش خود قرار میدهد. باید این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد بیمه دانا بستگی به قرارداد بیمه و مرکز دندانپزشکی دارد.

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه دی

بیمه دی ۳۰ درصد از بازارهای بیمه تکمیلی را در دست دارد. تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی، در خصوص پوشش هزینه ایمپلنت در این نوع بیمه به ثبت نرسیده است. ولی میتوانید جهت اطلاع دقیق از انواع درمان‌های دندانپزشکی نظیر ترمیم، عصب‌کشی، کشیدن دندان، خدمات ارتودنسی و غیره از این بیمه استفاده نمایید.

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه ایران

یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین بیمه‌های کشور، بیمه ایران است که به بیمه دولتی نیز آن را میشناسند. این بیمه دارای طرح و شرایط خاصی میباشد. جهت اطلاع از هزینه‌های ایمپلنت میتوانید با بیمه ایران تماس حاصل فرمایید.

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه آسیا

یکی از بیمه‌های پرطرفداری که میتوان به آن اشاره نمود، بیمه آسیا است. با استفاده از این بیمه میتوانید خدمات دندانپزشکی را تحت پوشش خود قرار دهید. البته این مورد را باید یادآوری نماییم که وابسته به نوع قرارداد، سقف مبلغ پوشش متفاوت است.

 هزینه ایمپلنت دندان با بیمه نیروهای مسلح و جانبازان

بیمه نیروهای مسلح و جانبازان، درمان‌های دندانپزشکی زیبایی اعم از ایمپلنت، ارتودنسی، لمینت را پشتیبانی نمیکند. اما در صورتی که فردی جانباز باشد، بخشی از هزینه‌های وابسته به این شرایط پرداخت میشود.

جمع‌بندی

ایمپلنت دندان یکی از روش‌های موثر و محبوب برای افرادی به شمار می‌رود که یک یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده اند. برای افرادی که می‌خواهند ایمپلنت دندان انجام دهند، یکی از مسائل مهم آگاهی از قیمت ایمپلنت دندان است.

قیمت ایمپلنت دندان به عوامل متعددی بستگی دارد؛ هر کدام از عواملی که در این مقاله به آن پرداخته شد، می‌توانند منجر به افزایش یا کاهش قیمت ایمپلنت دندان شوند. همچنین افزایش نرخ تورم و حتی نرخ ارز می‌تواند موجب افزایش هزینه ایمپلنت دندان شود. به همین دلیل بهترین راه برای آگاهی از هزینه ایمپلنت به قیمت روز، تماس و یا مراجعه به کلینیک مورد نظر و دریافت مشاوره می‌باشد.

به یاد داشته باشید هرگز به دلیل پرداخت هزینه کمتر، به مراکز بی‌کیفیت یا متخصصان کم تجربه و بی‌مهارت مراجعه نکنید؛ زیرا متحمل عوارض ناخواسته و افزایش هزینه‌های اصلاح و درمان این عوارض خواهید شد.

سوالات متداول

  • آیا قیمت ایمپلنت کامل دندان از دندان مصنوعی بیشتر است؟

از آنجایی که تعداد دندان‌های ایمپلنت شده، بر روی هزینه تاثیر می‌گذارد؛ ایمپلنت کامل دندان از هزینه بیشتری نسبت به ایمپلنت چند دندان، از هزینه بیشتری برخوردار است. همچنین از آنجایی که ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی، به دلیل فناوری پیشرفته تر، شباهت بیشتر به دندان طبیعی و دوام بالا، هزینه بیشتری دارد؛ قیمت ایمپلنت کامل از دندان مصنوعی بیشتر است.

  • جراحی ایمپلنت به صرفه‌تر است یا ایمپلنت فوری؟

نوعی از ایمپلنت‌ها ایمپلنت‌های فوری هستند که می‌توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان، انجام داد. این نوع ایمپلنت یکی از جدیدترین روش‌های ایمپلنت در دندان پزشکی می‌باشد و امروزه بسیار پرطرفدار شده است. به طور کلی هزینه ایمپلنت فوری بیشتر از ایمپلنت‌های معمولی است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *