صفر تا صد تزریق بوتاکس خط خنده (هزینه و ماندگاری آن)

تزریق بوتاکس خط خنده یکی از پرطرفدار ترین مراحل زیبایی است که در بین افراد رواج دارد. زیرا خطوط خط خنده با بالا رفتن سن و کاهش کلاژن پوست، به تدریج بر روی صورت ظاهر می‌شود. اما تزریق بوتاکس در بخش خط خنده چطور انجام می شود و هزینه اش چقدر است؟

این خط حتی در بعضی افراد از سنین پایین‌تر نیز مشخص­تر و عمیق می­شود. اگرچه ظاهر شدن و عمیق‌تر شدن خط خنده، یک روند طبیعی محسوب می‌شود؛ اما می‌تواند زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار داده و شادابی صورت را از بین ببرد. به همین دلیل بسیاری از افراد از ایجاد خط خنده بر روی صورت خود، ناراضی هستند و این موضوع مخصوصا در سنین جوانی برای آن‌ها آزاردهنده است؛ بنابراین به دنبال راهی برای رفع خط خنده می­باشند.

صفر تا صد تزریق بوتاکس خط خنده
صفر تا صد تزریق بوتاکس خط خنده میتواند چین و چروک را از بین ببرد

زمانی که صحبت از برطرف کردن چین و چروک‌های پوست مانند خط خنده می‌شود، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به سراغ روش‌های تهاجمی مانند جراحی که دارای دوره نقاهت طولانی است و سختی‌های مربوط به خود را دارد، نروند. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی، امروزه می‌توان به وسیله تزریق بوتاکس خط خنده، این مشکل را تا حد زیادی برطرف کرد. رفع خط خنده با بوتاکس یک روش ایمن است که به جراحی و بیهوشی نیاز ندارد و به همین دلیل بسیار محبوب است.

خط خنده چیست؟

حرکات عضلات صورت در هنگام خندیدن موجب ایجاد چین‌هایی در صورت می‌شود، که همان خطوط خنده هستند. خط خنده، شامل مجموعه خط‌هایی است که به مرور زمان در اطراف دهان و در اثر لبخند زدن، غذا خوردن و… ایجاد می‌شوند. این خطوط از اطراف پره‌های بینی آغاز شده و تا کناره‌های دهان امتداد پیدا می‌کنند. به طور طبیعی، خطوط خنده در زمان خندیدن، عمیق‌تر می‌شوند.

از طرفی هر چه سن افراد افزایش می‌یابد، کلاژن پوست کاهش یافته و خط خنده نیز عمق بیشتری پیدا می‌کند. عمیق‌تر شدن خط خنده موجب می‌شود که صورت حالت شادابی خود را از دست بدهد. هرچه کلاژن پوست کاهش می‌یابد و پوست شل‌تر می‌شود، خط خنده نیز نمایان‌تر می‌شود.

برای مطالعه مطالب بیشتر میتوانید مقاله بهترین سن بوتاکس را مطالعه نمایید.

خط خنده چیست؟
خط خنده میتواند با تزریق بوتاکس از بین رود

علائم خط خنده

با افزایش سن خط‌های خنده عمیق شده و به همین دلیل بیشتر نمایان می‌شوند. خط خنده یک روند طبیعی است و باعث ایجاد مشکل در سلامتی فرد نمی‌شود، بلکه تنها می­تواند زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. خطوط خنده شامل چندین چروک در اطراف دهان می‌شوند. خطوط عمودی در کنار دهان که از قسمت بالای لب بالایی تا کناره‌های دهان ادامه دارند و بسیار کم عمق و باریک هستند.

خطوط گوشه‌های دهان که با عمیق شدن، باعث غمگین به نظر رسیدن چهره در حالت طبیعی می‌شوند و خطوط ماریونت که از گوشه دهان به سمت پایین امتداد پیدا می‌کنند و به لب‌ها حالتی افتاده می‌دهند.

علت ایجاد خط خنده

حرکت طبیعی ماهیچه‌ها در هنگام خندیدن، صحبت کردن، غذا خوردن و … به مرور زمان باعث ایجاد چروک‌هایی در کناره‌های دهان می‌شود. بنابراین علت اصلی ایجاد خط خنده حرکت ماهیچه‌های این ناحیه می‌باشد. علاوه بر آن، با گذشت زمان و افزایش سن، کلاژن پوست کمتر شده و پوست افتاده و شل می‌شود؛ این شل شدن موجب تشدید خطوط خنده خواهد شد. همچنین اگر از پوست خود به خوبی مراقبت نکنید، روند پیری پوست و عمیق شدن خط خنده سرعت می­گیرد.

درمان قطعی خط خنده با بوتاکس

انواع خط خنده‌ای که در اثر افزایش سن یا داشتن یک سبک زندگی نادرست و عدم مراقبت صحیح از پوست، در اطراف دهان ایجاد می‌شوند، شادابی صورت فرد را از بین می‌برند. به همین دلیل این عارضه پوستی، یکی از مشکلاتی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. خوشبختانه می‌توان با تزریق بوتاکس خط خنده، خطوط خنده را تا حد زیادی برطرف کرد.

با تزریق بوتاکس خط خنده، عضلاتی که منجر به ایجاد خط خنده می‌شوند، به طور موقت و جزئی فلج شده و در نتیجه با گذر زمان کلاژن بیشتری از دست نمی‌دهند؛ بنابراین خط خنده عمیق‌تر نمی‌شود. بوتاکس خنده می‌تواند در شاداب‌تر نشان دادن چهره و رفع خطوط خنده، بسیار موثر واقع شود.

درمان قطعی خط خنده با بوتاکس
بوتاکس خط خنده میتواند به زیبایی چهره کمک بسیاری کند

آماده‌سازی پیش از تزریق بوتاکس خط خنده

پیش از انجام بوتاکس خط خنده، یک جلسه مشاوره برای شما در نظر گرفته می‌شود. در این جلسه پزشک علاوه بر بررسی و معاینه صورت شما، در رابطه با نحوه کار، توضیحات لازم را به شما ارائه می‌دهد و شما نیز می‌توانید سوالات خود را در مورد بوتاکس خط خنده از پزشک بپرسید؛ همچنین در مورد شرایط سلامتی خود با پزشک صحبت کنید.

پیش از تزریق بوتاکس خط خنده، انجام اقدامات زیر، موجب دست­یابی به نتیجه مطلوب و ساده‌تر شدن روند درمان خواهد شد:

 • چند روز پیش از تزریق بوتاکس خط خنده، مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین، ژلوفن و نوافن را قطع کنید. مصرف این قبیل داروها می‌توانند موجب ایجاد کبودی و جلوگیری از روند لخته شدن خون شوند.
 • چنان چه دارویی مصرف می‌کنید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • از یک هفته پیش از تزریق بوتاکس خط خنده، استعمال سیگار و دخانیات را قطع کرده و نوشیدنی‌های الکلی یا کافئین دار مصرف نکنید.
 • در روز تزریق، آرایش نکنید و صورت خود را عاری از هرگونه ماده آرایشی یا لوسیون نگه دارید.
 • چنان چه به بیماری خاصی مبتلا هستید یا به مواد خاصی آلرژی دارید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.
آماده‌سازی پیش از تزریق بوتاکس خط خنده
پیش از تزریق بوتاکس باید به نکاتی توجه نمایید

مراحل تزریق بوتاکس خط خنده

 • در هنگام تزریق بوتاکس خط خنده، بعد از آماده کردن سرنگ و داروی بوتاکس، از شما درخواست می‌شود تا بر روی صندلی مشخصی قرار بگیرید.
 • پزشک ابتدا پوست ناحیه تزریق را ضدعفونی می‌کند تا برای تزریق آماده شود.
 • چنان چه نیاز به بی‌حسی باشد از قبل با کرم‌های بی‌حسی، پوست ناحیه تزریق بی‌حس می‌شود.
 • در مرحله بعدی پزشک مواد بوتاکس را از طریق سوزن ظریفی، در ماهیچه‌های هدف، تزریق می‌کند تا این ماهیچه‌ها فلج شوند. عدم فعالیت ماهیچه‌ها منجر به صاف شدن خطوط خنده می‌شود.

مدت زمان تزریق بوتاکس خط خنده

تزریق بوتاکس خط خنده یک روش سریع است و به زمان زیادی نیاز ندارد. یک پزشک متبحر می‌تواند در عرض ۱۰ الی ۲۰ دقیقه فرایند بوتاکس خط خنده را انجام دهد. البته با توجه به وسعت ناحیه تحت تزریق و میزان و عمق خطوط این زمان می‌تواند متغیر باشد و ممکن است بیشتر طول بکشد. میزان مهارت و تجربه پزشک نیز بر روی سرعت و دقت کار او تاثیرگذار خواهد بود.

مدت زمان تزریق بوتاکس خط خنده چقدر است؟
تزریق بوتاکس خط خنده به زمان زیادی احتیاج ندارد

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس خط خنده

تزریق بوتاکس خط خنده دارای دوره نقاهت خاصی نیست و می‌توانید بلافاصله پس از تزریق، به منزل برگردید و فعالیت‌های روزانه و عادی خود را از سر بگیرید. رعایت مراقبت‌های زیر پس از تزریق بوتاکس خط خنده، می‌تواند به نتایج بهتر و ماندگارتر کمک کرده و از بروز عوارض ناخواسته بعدی پیشگیری کند. این مراقبت‌ها عبارتند از:

 • اجتناب از لمس کردن یا فشار دادن ناحیه تزریق
 • خودداری از خوابیدن بر روی قسمت تحت تزریق، حداقل به مدت یک شبانه روز
 • پرهیز از انجام هرگونه ورزش یا فعالیت‌های بدنی سنگین که موجب افزایش گردش خون در بدن می‌شود.
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپیرین، ژلوفن و نوافن که می‌توانند موجب خونریزی شده و کبودی را در ناحیه تزریق افزایش دهند.
 • اجتناب از مصرف ویتامین E (مصرف سایر مولتی ویتامین‌ها ممانعتی ندارد)
 • استفاده از کمپرس سرد یا قرار دادن یخ پیچیده شده در پارچه بر روی صورت برای کاهش کبودی و تورم
مراقبت‌ بعد از تزریق بوتاکس خط خنده
مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس خط خنده را جدی بگیرید

عوارض تزریق بوتاکس خط خنده

عوارض معمول و طبیعی بوتاکس خط خنده، بسیار ناچیز و موقت هستند و پس از چند روز برطرف می‌شوند. این نوع عوارض شامل کبودی، التهاب و تورم در ناحیه تزریق می‌باشند. برخی از افراد نیز پس از تزریق بوتاکس، دچار سردرد می‌شوند که خود به خود رفع می‌شود.

علاوه بر عوارض فوق، برخی از افراد ممکن است پس از تزریق، با یک سری عوارض نظیر احساس درد در ناحیه دهان و لب ها، بی‌حس شدن ناحیه تزریق و اطراف دهان، مواجه شوند که در صورت برطرف نشدن این عوارض یا تشدید آن، باید به پزشک خود اطلاع دهند.

از طرفی، چنان چه تزریق توسط افراد غیر متخصص و به صورت نادرست انجام شده و یا از مواد بوتاکس تقلبی و بی‌کیفیت برای بوتاکس خط خنده، استفاده شود؛ می‌تواند عوارضی نظیرعدم تقارن دو طرف صورت، تحلیل عضلات، افتادگی و… را به دنبال داشته باشد.

سوالات متداول

هزینه بوتاکس خط خنده چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس خط خنده تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر عمق خط خنده، تعداد خطوط، نوع بوتاکس مورد استفاده، میزان دستمزد پزشک، تجهیزات مورد استفاده و … قرار دارد و نمی‌توان برای آن قیمت مشخصی تعیین کرد؛ بهترین راه برای آگاهی از هزینه بوتاکس مراجعه به پزشک و تخمین هزینه دقیق پس از معاینه می‌باشد.

آیا بوتاکس خط خنده را از بین می‌برد؟

بوتاکس می‌تواند با فلج کردن عضلات، خط خنده را به صورت موقتی کاهش دهد. ماندگاری اثر بوتاکس خط خنده معمولا در حدود ۳ الی ۶ ماه می‌باشد و برای محو کردن دوباره خط خنده به تکرار تزریق نیاز است. در واقع، چنان چه تزریق مجدد انجام نشود، به تدریج اثر سم بوتاکس از بین رفته و عضلات صورت به حالت طبیعی قبلی بازمی گردند.

جمع‌بندی

خط خنده از مشکلات رایج زیبایی محسوب می‌شود و اکثر افراد به دنبال برطرف کردن آن با انواع روش‌های جوانسازی پوست هستند. یکی از روش‌های مفید، کاربردی و ایمن برای رفع این مشکل، بوتاکس خط خنده است. چنان چه تزریق بوتاکس خط خنده توسط یک پزشک متبحر انجام شود، نه تنها عوارض خاصی به دنبال ندارد؛ بلکه می‌تواند به شما ظاهری جوان و شاداب بخشیده و از عمیق‌تر شدن خطوط خنده نیز پیشگیری کند. با انجام توصیه‌های مراقبتی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید تاثیر بوتاکس خط خنده را افزایش داده و از چهره‌ای شاداب لذت ببرید.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *