تزریق بوتاکس پیشانی چگونه انجام می شود؟

یکی از درمان‌های رایج و محبوب برای رفع چین ‌وچروک‌های قسمت پیشانی و اطراف چشم، تزریق بوتاکس است. به دلیل آسان بودن، سرعت اثر بخشی و ایمن بودن، بوتاکس پیشانی از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار است.

چنانچه به دلیل افزایش سن یا داشتن سبک زندگی نادرست مانند عدم استفاده از ضد آفتاب هنگام قرارگرفتن در معرض نور خورشید، شما نیز به خطوط ریز و درشت در قسمت پیشانی، بین ابرو و کنار چشم‌ها دچار شده اید، بوتاکس پیشانی می‌تواند یک درمان مفید و اثربخش برای شما باشد.

یکی از مزیت‌های تزریق بوتاکس پیشانی، اثر موقتی آن و عدم ماندگاری طولانی مدت است؛ به این ترتیب چنانچه بخواهید شکل درمان خود را تغییر دهید و یا اگر از درمانی که انجام داده اید، ناراضی هستید؛ تاثیر بوتاکس پس از گذشت ۴ ماه، از بین می‌رود و صورت به حالت اولیه خود برمی‌گردد. به این ترتیب همیشه می‌توان اثر آن را جبران کرد و یا برای تزریق به پزشک دیگری مراجعه کرد. در غیر این صورت می‌توانید بوتاکس پیشانی را به همان شکل اول، تمدید کنید و از شر خطوط صورت خود خلاص شوید.

تزریق بوتاکس پیشانی

بهترین دکتر بوتاکس در تهران را به وسیله سوزنی ظریف به عضلات مورد نظر در پیشانی تزریق می‌کند و پس از تزریق، سم بوتولینوم نوع A موجود در بوتاکس، ماهیچه‌های پیشانی را به‌طور جزئی یا گسترده‌تر فلج می‌کند. به این ترتیب با محدودیت حرکت عضلات، چین و چروک‌های پیشانی نیز برطرف می‌شوند. می‌توان از تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی، وسط ابروها و همچنین خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم‌ها استفاده کرد.

تزریق بوتاکس پیشانی

با وجود مزیت‌های بوتاکس پیشانی در رفع خطوط و جلوگیری از عمیق شدن چین و چروک پیشانی، پزشکان در انجام این کار بسیار با احتیاط عمل می‌کنند، زیرا تزریق دوز نامناسب و زیاد بوتاکس پیشانی، می‌تواند موجب شل‎ شدن بیش از حد ماهیچه‌­ها شده و افتادگی پلک یا ابروها را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین باید در هنگام تزریق، به میزان دوز تزریقی توجه کرد.

ماندگاری بوتاکس پیشانی

مدت زمان اثرات تزریق بوتاکس پیشانی می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به طور متوسط، نتایج تزریق بوتاکس در پیشانی به طور معمول حدود سه تا چهار ماه باقی می‌ماند.

علت ایجاد چین و چروک در پیشانی

چین و چروک‌های پیشانی به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 • چین و چروک استاتیک پیشانی: این نوع چین و چروک‌ها به صورت دائمی بر روی پیشانی مشاهده می‌شوند. یعنی در هنگام‌عدم حرکت عضلات پیشانی نیز باز هم قابل مشاهده هستند.
 • چین و چروک دینامیک پیشانی: چین و چروک‌های دینامیک فقط در هنگام جمع شدن عضلات پیشانی، نمایان می‌شوند. انجام بوتاکس پیشانی برای درمان این نوع چروک‌ها مناسب می‌باشد.
 • دلیل به وجود آمدن این چروک ها، بالا رفتن سن، داشتن سبک زندگی ناسالم، عدم استفاده از ضد آفتاب، بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن و استفاده زیاد از عضلات صورت مانند اخم زیاد و… می‌باشد.

مراحل تزریق بوتاکس پیشانی

مراحل تزریق بوتاکس پیشانی به شرح زیر است:

 • مشاوره با پزشک متخصص: پیش از اقدام برای تزریق بوتاکس پیشانی، باید به یک پزشک متخصص واجد شرایط و با تجربه در زمینه زیبایی مراجعه کنید. در هنگام مشاوره با پزشک، باید در مورد نگرانی‌ها، انتظارات خود از تزریق بوتاکس و… با پزشک صحبت کنید.
 • آماده شدن برای تزریق: پیش از تزریق بوتاکس پیشانی، ناحیه پیشانی به خوبی تمیز می‌شود و ممکن است توسط یک بی‌حس کننده موضعی بی‌حس شود.
 • فرآیند تزریق بوتاکس پیشانی: پزشک متخصص با دقت بوتاکس را به وسیله یک سوزن ظریف به نقاط خاصی از پیشانی تزریق می‌کند. با توجه به نیاز درمانی هر فرد، تعداد تزریق‌ها متفاوت است.
 • مراقبت‌های پس از تزریق: پس از انجام تزریق، ممکن است علائمی مانند تورم، التهاب، قرمزی یا اندکی کبودی در قسمت پیشانی مشاهده کنید که موقتی هستند و پس از چند روز برطرف می‌شوند.
مراحل تزریق بوتاکس پیشانی
مراحل تزریق بوتاکس پیشانی

موارد منع تزریق بوتاکس پیشانی

به طور کلی تزریق بوتاکس پیشانی با خطر خاصی همراه نیست، اما می‌تواند برای همه افراد مناسب نباشد. بعضی از موارد منع مصرف بوتاکس پیشانی عبارتند از:

 • مادرانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند نباید بوتاکس تزریق کنند، زیرا ممکن است سم بوتاکس به بدن جنین یا نوزاد آن‌ها منتقل شود و منجر به عوارض جبران ناپذیری مانند زایمان زود هنگام، اختلال در رشد نوزاد و… شود. (برای مطالعه بیشتر میتوانید تزریق بوتاکس در بارداری را مطالعه نمایید.)
 • افرادی که به مواد تشکیل دهنده بوتاکس آلرژی دارند، نباید بوتاکس پیشانی تزریق کنند.
 • بیماران مبتلا به برخی اختلالات عضلانی یا عصبی، نظیر میاستنی گراویس یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، برای تزریق بوتاکس پیشانی مناسب نیستند.
 • چنانچه دارای عفونت فعالی در ناحیه پیشانی هستید دارید، بهتر است درمان را تا بهبود عفونت به تعویق بیندازید.
 • افرادی که برخی داروهای خاص مصرف می‌کنند که ممکن است با بوتاکس تداخل داشته باشد، باید از انجام بوتاکس پیشانی خودداری کنند.
 • بیمارانی که به اختلالات خونریزی مبتلا هستند و یا افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، باید از تزریق بوتاکس پیشانی اجتناب کنند.
 • چنانچه از عضلات پیشانی ضعیفی برخوردار هستید، انجام بوتاکس پیشانی می‌تواند موجب تحلیل بیشتر عضلات شده و افتادگی در ناحیه پیشانی را به دنبال داشته باشد.
 • همچنین اگر قبلاً با تزریق بوتاکس، دچار برخی عوارض جانبی شده اید، باید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا وضعیت شما را به طور دقیق بررسی کند.

اقدامات پیش از تزریق بوتاکس پیشانی

انجام برخی اقدامات پیش از انجام تزریق بوتاکس پیشانی، می‌تواند موجب دست‌یابی به نتیجه مطلوب و به حداقل رساندن عوارض بوتاکس شود. این اقدامات به شرح زیر می‌باشند:

اقدامات پیش از تزریق بوتاکس پیشانی

انتخاب یک پزشک متخصص ماهر

برای تزریق بوتاکس پیشانی پزشکی را انتخاب کنید که دارای مجوز و ماهر و با تجربه باشد.

مشاوره با پزشک

پیش از انجام تزریق بوتاکس، با پزشک خود قرار ملاقاتی داشته باشید و در این جلسه، راجع به انتظارات خود از درمان، سابقه پزشکی و بیماری ها، داروها یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید و درمان‌های زیبایی گذشته خود صحبت کنید.

اجتناب از مصرف داروهای رقیق کننده خون

پیش از تزریق بوتاکس پیشانی، باید مصرف داروها یا مکمل‌های رقیق کننده خون نظیر آسپرین، ایبوپروفن، یا برخی مکمل‌های گیاهی را قطع کنید. این امر باعث کاهش ریسک کبودی یا خونریزی در ناحیه تزریق می‌شود.

خودداری از مصرف دخانیات و الکل

از چند روز قبل از درمان بوتاکس، مصرف الکل و سیگار را کنار بگذارید. مصرف الکل و سیگار می‌توانند منجر به افزایش خطر عوارض بوتاکس شوند.

هیدراته نگه داشتن پوست

پیش از تزریق بوتاکس پیشانی، با نوشیدن آب فراوان بدن خود را هیدراته نگه دارید و پوست ناحیه پیشانی را با استفاده از یک مرطوب کننده ملایم، مرطوب کنید.

تمیزی صورت و پیشانی

در روز تزریق بوتاکس، پیشانی خود را تمیز کرده و از هرگونه آرایش، لوسیون یا محصول دیگری پاک کنید. این امر یک محیط پاکیزه و استریل برای تزریق بوتاکس پیشانی فراهم می‌کند.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس پیشانی

انجام مراقبت‌های زیر پس از تزریق بوتاکس پیشانی، دست‌یابی به نتایج مطلوب را فراهم کرده و عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند:

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس پیشانی
مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس پیشانی

خودداری از لمس یا مالش پیشانی

حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از لمس یا دست­کاری محل تزریق خودداری کنید. این امر مانع از پخش شدن سم بوتاکس به نواحی اطراف می‌شود.

ایستاده قرار گرفتن

تا چهار ساعت پس از تزریق بوتاکس پیشانی، در حالت ایستاده و عمودی قرار بگیرید. در این مدت خم نشوید یا دراز نکشید، زیرا ممکن است با تغییر وضعیت بدن، بوتاکس حرکت کرده و به مناطق ناخواسته دیگری منتقل شود.

استفاده از کمپرس سرد

چنان چه درد یا ناراحتی در محل تزریق احساس می‌کنید، می‌توانید از کمپرس سرد برای تسکین درد خود استفاده کنید و یا از یک کیسه یخ که در پارچه پیچیده شده، کمک بگیرید. کمپرس سرد را به آرامی بر روی محل تزریق قرار دهید.

اجتناب از فعالیت‌های شدید

تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس پیشانی، از انجام هر گونه فعالیت سنگین و ورزش‌های پر تحرک یا بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید. ورزش موجب افزایش جریان خون شده و با افزایش دمای بدن، می‌تواند منجر به اختلال در توزیع و اثربخشی بوتاکس شود.

هیدراته ماندن

پس از تزریق بوتاکس، با نوشیدن آب به اندازه کافی، بدن خود را هیدراته نگه دارید.

صبر و بردباری

از آنجایی که نمایان شدن اثرات کامل تزریق بوتاکس، ممکن است چندین روز طول بکشد؛ باید صبور باشید و تا اثربخشی بوتاکس صبر کنید.

مراجعه به پزشک در صورت بروز عوارض

چنان چه پس از تزریق بوتاکس متوجه علائم ناخواسته‌ای شدید و از این بابت نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس پیشانی

با اینکه تزریق بوتاکس پیشانی یک عمل کم خطر و ایمن محسوب می‌شود، اما ممکن است برخی عوارض جانبی پس از تزریق بوتاکس، رخ دهند. از این عوارض می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

ایجاد کبودی یا تورم در ناحیه تزریق که به صورت خود به خود پس از چند روز برطرف می‌شود. استفاده از کمپرس سرد و خودداری از مصرف داروهای رقیق کننده خون می‌توانند به کاهش کبودی یا تورم کمک کنند.

احساس درد در ناحیه سر و پیشانی که برخی از افراد ممکن است تجربه کنند. می‌توان برای تسکین سر درد از مصرف مسکن‌های بدون نسخه کمک گرفت.

عوارض بوتاکس پیشانی

یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر عدم مهارت و دقت پزشک در تزریق رخ دهد، نامتقارن شدن ابروها یا پلک‌ها می‌باشد. این امر در اثر تزریق بوتاکس نامناسب یا شل شدن عضلات رخ می‌دهد. برای برطرف کردن این‌عدم تقارن باید درمان اصلاحی انجام داد.

تزریق نادرست بوتاکس پیشانی، می‌تواند منجر پتوز یا افتادگی پلک فوقانی شود. این عارضه معمولا با گذشت چند هفته خود به خود برطرف می‌شود، اما در مواردی ممکن است به مداخله پزشکی و درمان اصلاحی نیاز داشته باشید.

تزریق در افرادی که به بوتاکس یا اجزای آن آلرژی دارند، می‌تواند به واکنش‌های آلرژیک منجر شود. واکنش‌هایی مانند خارش، ایجاد بثورات پوستی، کهیر، تنفس مشکل، یا ورم صورت، لب ها، زبان یا گلو از جمله این واکنش‌های آلرژیک می‌باشند که در صورت بروز باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

در برخی موارد، افراد ممکن است پس از تزریق بوتاکس پیشانی، دچار علائمی شبیه به علائم آنفولانزا نظیر خستگی، تب یا ضعف عضلانی شوند. این نشانه‌ها معمولا خفیف هستند و پس از چند روز به صورت خود به خود رفع می‌شوند.

تزریق بوتاکس ممکن است منجر به ضعف یا فلج ناخواسته عضلات اطراف ناحیه تزریق شود، که برای رفع این عوارض می‌توان تا پایان زمان تجزیه بوتاکس و دفع آن از بدن صبر کرد.

جمع‌بندی

تزریق بوتاکس پیشانی یکی از روش‌های رایج و محبوب برای رفع آثار پیری نظیر چین و چروک‌های پیشانی می‌باشد. این چروک‌ها به دلیل سبک زندگی ناسالم و یا بالا رفتن سن به تدریج در اثر حرکات عضلات پیشانی ایجاد می‌شوند. بوتاکس با ضعیف یا فلج کردن عضلات به رفع خطوط کمک کرده و موجب جوانسازی پوست می‌شود. آن چه مهم است مراجعه به یک پزشک متخصص ماهر برای تزریق بوتاکس پیشانی است. همچنین باید به توصیه‌های مراقبتی که در این مقاله ذکر شد، توجه کنید تا یک تزریق ایمن و موثر داشته باشید.

سوالات متداول درباره بوتاکس پیشانی

اثر تزریق بوتاکس پیشانی چقدر طول می‌کشد؟

به‌طور کلی اثر بوتاکس پیشانی در حدود ۳ تا ۶ ماه ماندگار است. این زمان با توجه به مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس و بدن هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

بهترین مارک بوتاکس پیشانی کدام است؟

برای بوتاکس پیشانی می‌توان از برندهای معتبر و باکیفتی نظیر دیسپورت، مصپورت و نورونوکس استفاده کرد. اینکه کدام برند بوتاکس برای شما مناسب‌تر است به تشخیص پزشک شما بستگی دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *