بوتاکس بهتر است یا ژل؟ (مقایسه بوتاکس و ژل)

دو تا از روش‌های پرطرفدار و رایج برای زیباتر کردن و جوانسازی پوست، تزریق ژل و بوتاکس می‌باشد. ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که بوتاکس بهتر است یا ژل و تفاوت بوتاکس و ژل در چیست؟ تزریق بوتاکس از لحاظ نوع کارکرد با ژل تفاوت‌هایی دارند. به طور خلاصه بوتاکس موجب فلج عضلات می‌شود، اما تزریق ژل چین‌ها و خطوط صورت را پر می‌کند.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

ماده موثر بوتاکس سم بوتولینوم است که توسط یک باکتری به همین نام تولید می‌شود. بوتاکس پس از تزریق به ماهیچه‌ها، از انتقال پیام‌های عصبی به ماهیچه‌ها جلوگیری کرده و موجب فلج موقت عضلانی می‌شود. به این ترتیب، حرکت آن ماهیچه خاص محدود شده و به همین دلیل چین و چروک‌ها بروز پیدا نمی‌کنند و یا اگر وجود داشته باشند کم عمق می شوند.

مطلب پیشنهادی: بهترین دکتر بوتاکس در تهران را بشناسید.

از آنجایی که تزریق بوتاکس کار حساسی است، باید توسط افراد متخصص و ماهر انجام شود. بوتاکس را می‌توان به قسمت‌هایی از صورت که در زمان حرکت چروک می‌افتند، تزریق کرد. البته کاربرد بوتاکس تنها به رفع چین و چروک محدود نمی‌شود و برای موارد درمانی نظیر رفع تعریق زیاد، برطرف کردن اسپاسم عضلانی و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تزریق بوتاکس یک روش کم تهاجم است و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌گیرد. همچنین دارای دوره نقاهت خاصی نیست و می‌توانید بلافاصله پس از تزریق، به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید. پزشک توسط سوزن‌های ظریفی بوتاکس را به ماهیچه‌های هدف تزریق می‌کند. زمان این تزریق کوتاه است و در حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. میزان تزریق بوتاکس نیز به میزان چین و چروک‌های صورت هر فرد بستگی دارد.

چنانچه در هنگام تزریق بوتاکس احساس ناراحتی کردید، به پزشک خود اطلاع دهید تا از کرم بی‌حس کننده برای بی‌حس کردن پوست صورت شما استفاده کند. با گذشت چند روز از تزریق بوتاکس، نتایج آن مشخص می‌شود.

مقایسه و تفاوت های تزریق بوتاکس و ژل

برای اینکه بدانیم بوتاکس بهتر است یا ژل، باید این دو روش زیبایی را با یکدیگر مقایسه کنیم. با وجود تفاوت بوتاکس و ژل، روش تزریق این دو، شبیه به یکدیگر است و از این نظر تفاوت خاصی با هم ندارند. بنابراین تفاوت بوتاکس و ژل، در نحوه تزریق آن‌ها نیست، بلکه در ماهیت ماده مورد تزریق است.

بوتاکس ماده‌ای است که دارای سم بوتولینوم است. این سم با فلج موقت عضلات باعث برطرف شدن چین و چروک‌ها می‌شود. اما ژل یا فیلر، یک ماده پر کننده برای خطوط و چین و چروک محسوب می‌شود که می‌تواند حجم از دست رفته را در صورت، پر کند. ژل ممکن است حاوی اسید هیالورونیک باشد و علاوه بر پر کردن خطوط و حجم دهی به برخی قسمت های صورت، موجب کلاژن‌سازی شده و پوست را هیدراته کند.

تفاوت دیگر ژل و بوتاکس، در دوام و میزان ماندگاری آن‌ها می‌باشد. دوام و ماندگاری ژل از بوتاکس بیشتر است، در حدود ۸ تا ۱۸ ماه می­باشد، در حالی که اثرگذاری بوتاکس در حدود ۶ ماه دوام دارد.

دیگر تفاوت بوتاکس و ژل، این است که فیلر‌ها دارای انواع مختلفی هستند و با توجه به نیاز پوستی شما، پزشک نوعی از آن را که برای شما مناسب است، تزریق می‌کند. مواد ژل، مواد بیولوژیکی و یا مصنوعی هستند که می‌توانند آثار پیری را درمان کنند.

در صورتی که چین و چروک‌ها کم یا متوسط باشند، می‌توان برای پر کردن آن‌ها فیلر تزریق کرد؛ اما برای چروک‌های عمیق‌تر بوتاکس موثرتر می‌باشد. بنابراین برای آگاهی از اینکه بوتاکس بهتر است یا ژل، باید ابتدا وضعیت چین و چروک‌های پوستی خود را مد نظر قرار دهید.

از تزریق ژل می‌توان برای کاربردهای متفاوتی مانند از بین بردن خط خنده، درمان گودی چشم، زیباسازی و حجم دهی به نواحی مختلف صورت و رفع آثار پیری استفاده کرد. در حالی که بوتاکس علاوه بر رفع چین و چروک‌ها، برای کاربردهای درمانی نیز مانند رفع تعریق شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرق روش های تزریق بوتاکس و ژل
تفاوت روش تزریق بوتاکس و ژل

تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل؟

به طور کلی می‌توان با تزریق بوتاکس ضمن رفع چین و چروک، ظاهری زیبا و طبیعی به افراد بخشید. بوتاکس با فلج عضلات ناحیه تحت درمان، موجب بهبود چین و چروک‌های پوستی می‌شود.

در حالی که تزریق فیلر با پر کردن خطوط و برجسته‌سازی برخی از قسمت‌های صورت، موجب رفع آثار پیری و زیباتر کردن چهره فرد می‌شود. افرادی که نیاز به تزریق فیلر دارند، کسانی هستند که چربی و حجم عضلانی در بخش‌هایی از بدن آن‌ها از بین رفته است.

بنابراین برای پاسخ به این سوال که تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل، باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرید، تا با توجه به شدت چین و چروک‌های صورت و نیاز پوستی شما، پزشک روش مناسب برای شما را تشخیص دهد. در نهایت، این که بوتاکس بهتر است یا ژل، به میزان و عمق چروک ها، نواحی تحت درمان و نیاز پوستی شما بستگی دارد. حتی ممکن است پزشک به صورت ترکیبی از هر دو راهکار برای درمان استفاده کند.

توصیه ما به شما این است که چنان چه دارای چروک‌های عمیق‌تری هستید و قصد برطرف کردن آن‌ها را دارید، تزریق بوتاکس راهکار بهتری به نظر می‌رسد و در صورتی که قصد شما، از بین بردن چروک‌هایی است که در اثر حرکت ماهیچه‌ها به وجود آمده‌اند و در زمان استراحت ماهیچه‌ها نیز بر روی صورت وجود دارند، تزریق ژل گزینه بهتری می‌باشد.

مزایای تزریق بوتاکس چیست؟

با تزریق بوتاکس، پیام‌های عصبی که موجب حرکت عضلات می‌شوند، مسدود شده و در نتیجه عضلات فلج می‌شوند؛ این امر موجب رفع چین و چروک و خطوط روی پوست شده و در نتیجه پوستی جوان و طبیعی به شما می‌بخشد. از سایر مزایای تزریق بوتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بوتاکس یک روش بدون جراحی و بیهوشی به شمار می‌رود.
 • اگر از بهترین مارک بوتاکس استفاده شود، دارای نتایج طبیعی است و این نتایج پس از چند روز قابل مشاهده خواهند بود.
 • تزریق بوتاکس موجب افزایش شادابی پوست به گونه‌ای طبیعی می‌شود و عموما اطرافیان متوجه تزریق بوتاکس نخواهند شد.
 • یک روش بدون درد و بدون دوره نقاهت است و فرد می‌تواند بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد.

تزریق بوتاکس علاوه بر اینکه یک درمان زیبایی محسوب می‌شود، دارای جنبه درمانی نیز می‌باشد. از تزریق بوتاکس می‌توان در برطرف کردن بیماری‌هایی نظیر سردردهای میگرنی، تعریق بیش از حد، اسپاسم عضلات، بزرگی و تورم مثانه و پروستات و… استفاده کرد.

مزایا و عوارض تزریق بوتاکس
مزایا و معایب تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس

به طور کلی، چنان چه بوتاکس توسط بهترین دکتر بوتاکس متخصص و خبره تزریق شود، عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت. اما چنان چه برخی عوارض طبیعی بروز کرد، نباید نگرانی و استرس داشته باشید؛ زیرا بعد از گذشت چند روز چنین عوارضی به طور کامل برطرف می‌شوند. برخی از عوارض تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • خشکی چشم‌ها
 • احساس سر درد
 • بروز حساسیت‌های پوستی
 • اختلال در بینایی و دو بینی
 • ایجاد راش و یا خارش در پوست

کاندیدای مناسب برای تزریق ژل

همانطور که پیش‌تر گفتیم؛ تزریق ژل دارای جنبه زیبایی است و جنبه درمانی ندارد. به طور کلی از تزریق ژل برای پر کردن چروک و یا برجسته‌سازی برخی قسمت‌های صورت استفاده می‌شود. معمولاً هنگامی که افراد تصمیم می‌گیرند ژل تزریق کنند، این سوال برای آن‌ها پیش می‌آید، که آیا کاندید مناسبی برای این روش زیبایی هستند یا نه. در قدم اول چنان چه می‌خواهید برخی قسمت‌ها را برجسته‌تر کنید یا خطوطی مانند خط خنده را برطرف کنید؛ کاندید مناسبی برای این کار به شمار می‌آید.

اما چنان چه هدفتان از این کار غیر معقول باشد، کاندید مناسبی نخواهید بود. برای مثال چنان چه قصد دارید با تزریق ژل، شبیه یکی از افراد معروف شوید، این امر امکان‌پذیر نمی‌باشد. به همین دلیل باید انتظارات و شرایط خود را بسنجید.

به طور کلی چنان چه یکی از شرایط زیر را دارید، کاندید مناسبی برای تزریق ژل محسوب نمی‌شوید:

 • اگر به بیماری‌های خاصی مبتلا هستید که برای آن تحت درمان قرار دارید. بیماری‌هایی نظیر زخم هیپر تروفی و مشکلات مربوط به رنگدانه‌های پوستی از این نوع بیماری‌ها می‌باشند.
 • اگر دارای خطوط و چین و چروک‌های بسیار عمیق هستید، که مدت زیادی از ظاهر شدن آن‌ها بر روی پوست می‌گذرد.
 • چنان چه از سلامت کامل روحی و جسمی برخوردار نیستید.
 • اگر به مواد خاصی آلرژی دارید و یک سری داروهای خاص مصرف می‌کنید، پیش از تزریق ژل با پزشک خود در میان بگذارید.
کاندیدای تزریق ژل
افراد مناسب برای تزریق ژل

جمع بندی

تزریق ژل و بوتاکس امروزه به دو روش رایج و محبوب در بین افراد برای جوانسازی پوست تبدیل شده اند. در این مقاله سعی شد پاسخ مناسبی به این سوال که تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل، داده شود. در نظر گرفتن شرایط و نیاز پوستی شما، اولین قدم برای انتخاب روش مناسب می‌باشد. چنان چه از روش نامناسب درمانی استفاده کنید، نه تنها به نتایج مثبتی دست نخواهید یافت، بلکه ممکن است پوست شما ظاهری بدتر نیز پیدا کند.

بنابراین پس از مراجعه به بهترین دکتر بوتاکس در تهران، می‌توانید روش درمانی مناسب خود را انتخاب کنید. ممکن است پزشک یکی از روش های تزریق ژل یا بوتاکس را برای شما مناسب بداند و یا اینکه از هر دو روش به صورت ترکیبی برای شما استفاده کند.

سوالات متداول

تفاوت ژل و بوتاکس و فیلر چیست؟

هر دو روش تزریق ژل و بوتاکس موجب کاهش و رفع چین و چروک‌ها و جوانسازی پوست می‌شوند، اما دارای تفاوت‌هایی نیز می‌باشند. بوتاکس علاوه بر اهداف زیبایی، برای درمان‌هایی نظیر رفع تعریق شدید، برطرف کردن سردرد، رفع اسپاسم‌های عضلانی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما تزریق ژل فقط جنبه زیبایی دارد. عملکرد بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات است، اما ژل تنها خطوط را پر می‌کند و باعث حجم دهی می‌شود. ماندگاری بوتاکس در حدود ۶ ماه است، اما ژل دارای ماندگاری بیشتری و در حدود ۸ تا ۱۲ ماه می‌باشد. از ژل نمی‌توان برای رفع خطوط عمیق‌تر استفاده کرد، اما بوتاکس برای این کار مناسب است.

برای خط خنده بوتاکس بهتر است یا ژل؟

چنان چه هنگام لبخند زدن در کنار لب‌ها، خطوط پرانتزی شکل مشاهده می‌کنید و این امر زیبایی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ می‌توانید از روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس یا ژل استفاده کنید. به طور معمول پزشک برای کاهش خطوط اطراف لب‌ها از تزریق بوتاکس استفاده می‌کند؛ اما چنان چه مشکل حاد باشد و خطوط عمیق شده باشند به طوری که در هنگام استراحت عضلات نیز همچنان وجود داشته باشند، تزریق ژل روش مناسب‌تری محسوب می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *