تزریق بوتاکس چیست؟ مزایا و معایب

تمام افراد در آرزوی داشتن پوستی زیبا و جوان هستند؛ اما متاسفانه با افزایش سن، انواع خطوط ریز و درشت در پوست صورت پدیدار می‌شود و زیبایی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های زیادی برای به تاخیر انداختن آثار پیری در چهره ابداع شده است؛ یکی از این روش‌ها تزریق بوتاکس توسط بهترین دکتر بوتاکس در تهران می­باشد. تزریق بوتاکس یک روش غیر جراحی پرطرفدار است که به کمک آن می‌توان به رفع چین و چروک در بعضی نواحی صورت مانند پیشانی، اطراف لب ها، اطراف چشم ها، خط خنده و… پرداخت.

البته کاربرد بوتاکس فقط رفع خطوط نیست، بلکه دارای کاربردهای پزشکی دیگری نظیر درمان برخی اسپاسم‌ها در نواحی گردن، و چشم، کمک به درمان میگرن، رفع اختلالات حرکتی، برطرف کردن تعریق مفرط و… نیز می‌باشد. برای آشنایی بیشتر با تزریق بوتاکس و مزایا و عوارض احتمالی این درمان زیبایی، ادامه مقاله را مطالعه نمایید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس (Botox) نوعی نام تجاری برای سمی از جنس پروتئین، به نام بوتولینوم است که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. سم بوتولینوم برای اولین بار توسط برند بوتاکس برای مصارف پزشکی و زیبایی مورد استفاده قرار گرفت؛ به همین دلیل به بوتاکس شهرت یافت. این ماده توسط برندهای مشابه دیگری نظیر بوتاکس دیسپورت، مصپورت، زئومین و… نیز برای مصارف پزشکی کاربرد دارد.

بوتاکس چگونه کار می­کند؟

در واقع بوتاکس یکی از انواع پروتئین های نوروتوکسین محسوب میشود که با حمله به سیستم عصبی، در روند سیگنال های عصبی مشکل ایجاد کرده تا عضلات منقبض شوند. بوتاکس با جلوگیری از ترشح استیل کولین، مانع از انقباض ماهیچه‌ها می‌شود. استیل کولین به گیرنده‌های سلول‌های ماهیچه‌ای متصل و باعث انقباض این سلول‌ها می‌شود.

رویکرد تزریق بوتاکس چیست؟
بوتاکس چگونه عمل میکند؟

نحوه تزریق بوتاکس چگونه است؟

متناسب با نیاز درمانی شما، تزریق بوتاکس با هدف ترمیم و بهبود مشکلات پوستی و… توسط پزشک انجام می‌گیرد. به طور کلی نحوه تزریق بوتاکس به این شکل است که ابتدا پزشک ناحیه تحت تزریق را کاملاً تمیز می‌کند؛ پس از آن با استفاده از یک سرنگ و سوزنی ظریف، بوتاکس را به ماهیچه‌های صورت تزریق می‌کند. پزشک از شما درخواست می‌کند تا با حرکت دادن عضلات صورت خود، به او در پیدا کردن محل صحیح برای تزریق بوتاکس، کمک کنید.

معمولا این تزریق در حدود ۱۰ دقیقه، زمان می‌برد و حدود ۲ الی ۳ روز نمایان شدن تاثیر بوتاکس بر روی عضلات طول می‌کشد. حتی ممکن است برای دیدن نتیجه نهایی تزریق بوتاکس به دو تا سه هفته زمان نیاز باشد.

در بعضی از بخش‌های صورت، بوتاکس باید به صورت سطحی تزریق شود و در برخی نواحی نیز باید عضله مورد هدف قرار بگیرد. به عنوان مثال، تزریق در نواحی اطراف چشم و ماهیچه حلقوی دهان، باید به صورت سطحی باشد. به همین دلیل تزریق بوتاکس باید توسط یک متخصص متبحر و به شکل کاملا صحیح انجام شود تا از بروز عوارض ناخواسته جلوگیری شود.

مراحل تزریق بوتاکس

مراحل تزریق بوتاکس به شرح زیر است:

پیش از تزریق بوتاکس پزشک، وضعیت سلامت عمومی مراجعه کننده را مورد بررسی قرار می‌دهد. با این بررسی و معاینه مشخص می‌شود که آیا این فرد کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس می‌باشد یا خیر. افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند و یا خانم‌هایی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند، نمی‌توانند تزریق بوتاکس انجام دهند. همچنین در این مرحله پزشک با انجام تست هایی، سلامت مراجعه کننده را برای تزریق بوتاکس، از هر نظر بررسی می‌کند.

پس از مشاوره، پزشک پوست ناحیه تحت تزریق را به خوبی تمیز کرده و ضدعفونی می‌کند.

در مرحله بعد، پزشک بوتاکس را به وسیله سوزن‌های ظریفی به ناحیه مورد نظر، تزریق می‌کند. تزریق بوتاکس کار بسیار حساسی است و به مهارت و ظرافت زیادی نیاز دارد.

بوتاکس چند مرحله دارد؟
بوتاکس چگونه انجام میشود؟

هزینه تزریق بوتاکس برای نواحی مختلف چقدر است؟

هزینه و قیمت بوتاکس تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند برند بوتاکس، هزینه دستمزد پزشک، ناحیه ای که بوتاکس تزریق می شود، می باشد ما در مقاله قیمت تزریق بوتاکس در مورد هزینه ها و عوامل موثر بر آن اطلاعات کاملی ارائه داده ایم. اما به صورت خلاصه، قیمت بوتاکس بین ۱.۰۰۰.۰۰۰ تا ۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان می باشد.

هزینه تزریق بوتاکس پیشانی

برند بوتاکس

هزینه بوتاکس به تومان

 زئومین آلمان۱,۷۰۰,۰۰۰
دیسپورت انگلیس۱,۴۰۰,۰۰۰
 نورونوکس کره۱,۲۰۰,۰۰۰
مصپورت ایران۶۵۰,۰۰۰

مزایا و کاربرد تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس یک گزینه امن و بدون جراحی، برای جلوگیری از پیری پوست و بسیاری از اهداف زیبایی محسوب می‌شود که می‌تواند با حداقل عوارض، بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد. تزریق بوتاکس بدون انجام برش و بخیه صورت می‌گیرد و دردسرهای عمل جراحی را به همراه ندارد؛ همچنین اگر در بهترین سن بوتاکس اقدام به انجام آن کنید، دوره نقاهت خاصی نداشته و شما می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود بپردازید. از دیگر مزایا و کاربردهای بوتاکس می‌توان به موارد زیر پرداخت:

 • بهبود بخشیدن به سردردهای میگرن: تزریق بوتاکس با تاثیر بر روی عضلات موجب شل شدن آن‌ها شده و به این شکل موجب کاهش حملات و دردهای میگرنی می‌شود.
 • درمان برخی بیماری‌های مثانه: تزریق بوتاکس با شل کردن عضلات، باعث کاهش انقباضات غیر ارادی مثانه شده و ظرفیت مثانه را بیشتر می‌کند.
 • تسکین درد مفاصل و آرتروز: می‌توان از تزریق بوتاکس برای ناحیه مفاصل استفاده کرد و موجب کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل شد.
 • درمان برخی بیماری‌های مغز و اعصاب: با استفاده از تزریق بوتاکس، می‌توان به حرکت بیمارانی که دچار سکته مغزی و ناتوانی در حرکت شده اند، کمک کرد.
 • کنترل تعریق بدن: بوتاکس با مسدود کردن انتقال دهنده‌های عصبی، می‌تواند موجب کاهش تحریک غدد عروقی شده و ترشح عرق را کم کند.
 • سایر مزایا و کاربردهای تزریق بوتاکس شامل درمان گرفتگی در اندام‌های فوقانی و تحتانی، رفع گرفتگی‌های عضلات دست و پلک ها، کاهش التهاب زانو و… می‌باشد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی تزریق بوتاکس به عنوان یک روش زیبایی موقت برای رفع آثار پیری و پیشگیری از روند پیری پوست به کار می­رود و نیاز به به تکرار دارد؛ اما می‌توان با رعایت برخی توصیه‌های مراقبتی، میزان ماندگاری تزریق بوتاکس را افزایش داد و فاصله زمانی بین جلسات تزریق بوتاکس را بیشتر کرد.

به عنوان مثال، چنان چه تزریق بوتاکس توسط یک متخصص زیبایی ماهر و با تجربه انجام شود، دچار آسیب‌های بافتی و عوارض پس از تزریق بوتاکس نخواهید شد؛ هرگونه آسیبی موجب کاهش ماندگاری تزریق بوتاکس می‌شود. همچنین اینکه به چه مقدار بوتاکس برای تزریق نیاز داریم، باید به صورت درست تعیین شود، زیرا کمبود یا زیاده روی در میزان تزریق بوتاکس می‌تواند اثرات منفی بر روی ماندگاری آن داشته باشد.

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر عمر بوتاکس، برند آن است. توصیه می‌شود برای افزایش ماندگاری بوتاکس، پیش از تزریق، از پزشک خود در مورد برند آن بپرسید و از اصالت و کیفیت آن اطمینان پیدا کنید.

علاوه بر موارد ذکر شده، با توجه به میزان متابولیسم بدن هر شخص، مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس متفاوت خواهد بود.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟
دوام و عمر بوتاکس چقدر است؟

اقدامات پیش از تزریق بوتاکس

برای اینکه بهترین نتیجه را از این روش جوانسازی، کسب کنید، باید قبل از تزریق بوتاکس، برخی نکات مراقبتی را در نظر بگیرید؛ از این نکات می‌توان به موارد زیر پرداخت:

 • در حدود دو هفته پیش از تزریق بوتاکس، مصرف دارو‌های رقیق کننده‌ی خون مانند آسپرین را قطع کنید.
 • از دو هفته قبل از اقدام برای تزریق بوتاکس، از مصرف دارو‌های ضد التهاب و ویتامین E اجتناب کنید.
 • در حدود چند روز پیش از تزریق بوتاکس، مصرف دخانیات یا مشروبات الکلی را قطع کنید.
 • روز تزریق بوتاکس، به هیچ عنوان آرایشی بر روی صورت خود نداشته باشید.
 • همچنین از روز قبل تزریق از اپیلاسیون پوست و موزدایی با کرم‌های موبر، اجتناب کنید.
 • اگر دارو های خاصی مصرف میکنید یا بیماری های خاصی دارید، حتما به متخصص زیبایی اطلاع دهید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس

علاوه بر مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس، مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس نیز در دست‌یابی به نتیجه رضایت بخش و افزایش ماندگاری بوتاکس، مهم هستند. از این مراقبت ها، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پس از تزریق بوتاکس، هنگام استراحت سر را بالاتر از شانه‌ها قرار دهید.
 • از انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین، تا یک روز پس از تزریق، خودداری کنید.
 • برای کاهش تورم و التهاب پس از تزریق بوتاکس، کمپرس سرد بر روی صورت خود قرار دهید.
 • تا دو هفته پس از تزریق، از انجام لایه‌برداری، اپیلاسیون، ماساژ و… اجتناب کنید.
اقدامات پیش و پس از تزریق بوتاکس
نکات مهم قبل و بعد تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

بدیهی است، تزریق بوتاکس نیز مانند سایر تزریق‌ها دارای عوارضی مانند واکنش‌های التهابی و کمی تورم در ناحیه تزریق خواهد بود. این عوارض طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ برای کاهش‌ التهاب می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

چنان چه در محل تزریق احساس درد داشتید، می‌توانید پس از مشورت با پزشک، از مسکن استفاده کنید.

ممکن است برخی از افرادی که برای اولین بار، بوتاکس تزریق می‌کنند، تا چند روز حالت تهوع داشته باشند. همچنین توجه داشته باشید که برخی از عوارض بوتاکس در دوران شیردهی شامل اختلال در رشد استخوان های نوزاد، بوتولیسم و… میشود.

چنان چه تزریق توسط افراد غیر متخصص انجام شود، عدم مهارت لازم در تزریق، می‌تواند به عروق خونی آسیب بزند و منجر به کبودی پوست در ناحیه تزریق شود.

مراقبت بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس از روش های پرطرفدار و غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست می باشد که به خاطر ایمن بودن از محبوبیت زیادی برخوردار است. اما آنچه در این روش درمانی اهمیت دارد؛ مراقبت بعد از بوتاکس می باشد. بعد از تزریق بوتاکس با انجام مراقبت­های خاص بعد از انجام این روش درمانی، می­توان اثرات تزریق را تقویت نمود و عوارض جانبی را بهبود داد؛ همینطور از عوارض جانبی بیشتر پیشگیری کرد.

بهترین دکتر بوتاکس در تهران

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

عوارض بوتاکس بعد از چند سال وقتی پیش می آید که برای تزریق بوتاکس به یک کلینیک زیبایی نامعتبر مراجعه نمایید . اگر تزریق بوتاکس با یک متخصص پوست انجام گردد، حداقل درد و تورم و قرمزی بسیار خفیف تمام چیزی است که بدنبال تزریق بوتاکس تجربه می کنید. به احتمال زیاد شما می دانید که استفاده از این دارو روشی برای جوانسازی پوست شماست.

پوست از مهم ترین اعضای بدن است که ما را در برابر بسیاری از خطرات حفظ می کند. پوست انسان با گذشت زمان دچار پیری شده و چین و چروک ها روی آن ایجاد می شود. تزریق بوتاکس راهکار بسیار عالی برای از بین بردن چین و چروک و پر کردن نواحی فرو رفته صورت است. مزایا و معایب بوتاکس باید توسط بیمار مطالعه شود.

جمع‌بندی

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های پرطرفدار امروزی برای زیبایی و جوانسازی پوست محسوب می‌شود. این روش بدون نیاز به جراحی و بیهوشی بوده و دوره نقاهت خاصی ندارد. اما آن چه در تزریق بوتاکس مهم است، مراجعه به یک پزشک متخصص ماهر و باتجربه برای انجام این کار است؛ زیرا یک تزریق اشتباه می‌تواند شما را به عوارض ناخواسته بعدی دچار کند. از طرفی توجه به برند بوتاکس مورد استفاده و اطمینان از اصالت و کیفیت آن، می‌تواند در دست‌یابی شما به نتیجه مورد نظر، بسیار تاثیرگذار باشد.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

به طور معمول تزریق بوتاکس با درد زیادی همراه نیست. بعضی از افراد ممکن است هنگام تزریق، کمی درد احساس کنند که بلافاصله پس از تمام شدن تزریق، این درد برطرف می‌شود. همچنین بعد از چند روز که سم بوتاکس اثر می‌کند، فرد ممکن است کمی احساس سوزش و درد در ناحیه تزریق داشته باشد.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

به طور کلی افرادی که به بیماری‌های قلبی عروقی، ام اس، بیماری‌های کلیوی، ضعف سیستم ایمنی و اختلالات انعقاد خون مبتلا هستند، نباید بوتاکس تزریق کنند. همچنین توصیه می‌شود خانم‌هایی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی به سر می‌برند، بوتاکس تزریق نکنند. علاوه بر موارد ذکر شده، افرادی که داروهای ویژه‌ای مصرف می‌کنند یا حساسیت دارویی دارند، باید با نظر پزشک این کار را انجام دهند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *