بوتاکس از چند سالگی مناسب است؟ (بهترین سن بوتاکس)

یکی از روش‌های مدرن و محبوب برای جوانسازی و رفع چین و چروک­ های صورت، تزریق بوتاکس می‌باشد. اما پیش از اقدام برای تزریق بوتاکس، لازم است در مورد آن، اطلاعات جامعی کسب کنید و با آگاهی کامل این کار را انجام دهید تا نتیجه بهتری دریافت نمایید.

یکی از اطلاعات مهم، این است که بدانید تزریق بوتاکس از چند سالگی باید انجام شود. برای آگاهی از اینکه تزریق بوتاکس از چند سالگی مناسب است و آیا شما در سن مناسبی برای این کار قرار دارید یا خیر، این مقاله از رسانه پزشکی زیباشیم را تا انتها مطالعه نمایید.

بعضی از افراد از ابتدای ۳۰ سالگی، متوجه ایجاد خطوط بر روی پوست خود می‌شوند و یا افتادگی و لکه‌های پوستی آن‌ها بیشتر می‌شود و به همین دلیل به دنبال راهی برای رفع این عارضه‌های پوستی هستند؛ برخی از افراد نیز زودتر یا دیرتر از این بازه­ سنی متوجه نواقص پوستی خود می‌شوند. مهم است که پیش از اقدام برای بوتاکس، از سن مناسب بوتاکس اطمینان پیدا کنید؛ زیرا تزریق بوتاکس در هر سنی، نمی‌تواند مفید واقع شود.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

با پیشرفت علم پزشکی، امروزه از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های صورت استفاده می‌شود. ماده به کار رفته در بوتاکس در واقع همان سم بوتولینوم است که منجر به فلج عضلات می‌شود. هنگامی که عضله در ناحیه مورد نظر فلج می‌شود، چین و چروک‌های پوستی نیز برطرف شده و پوست صاف‌تر به نظر می‌رسد. از آنجایی که تزریق بوتاکس عمل حساسی است و می‌تواند در صورت اشتباه، عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد، مهم است که این کار توسط یک پزشک حاذق انجام شود. علاوه بر این، لازم است بدانید که بوتاکس از چند سالگی باید تزریق شود.

پزشکان از تزریق بوتاکس پیشانی و صورت برای رفع چین و چروک صورت، مانند خطوط اخم، خطوط پیشانی، خطوط دور چشم و لب ها، بهبود فرم ابروها، لیفت گوشه لب و… استفاده می‌کنند.

پزشک متخصص پس از بررسی نواقص پوستی و تعیین ناحیه مورد نظر برای تزریق بوتاکس، با استفاده از سوزنی ظریف مقدار مشخصی از بوتاکس را در نواحی مورد نظر، تزریق می‌کند. تزریق بوتاکس در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود و درد چندانی ندارد، به همین دلیل اغلب بدون نیاز به بی‌حسی انجام می‌شود. پس از چند روز، بسته به برند بوتاکس تزریق شده، آثار بوتاکس نمایان می‌شود و در حدود سه الی دوازده ماه نیز ماندگاری دارد.

تزریق بوتاکس چگونه است؟
چگونگی تزریق بوتاکس

سن مناسب برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

کلاژن پروتئینی است که به صورت طبیعی در بدن افراد ساخته می‌شود. با بالا رفتن سن روند تولید کلاژن کاهش می‌یابد. کاهش کلاژن باعث به وجود آمدن انواع مشکلات پوستی نظیر افتادگی پوست و پدیدار شدن چین و چروک بر روی پوست می‌شود. اینکه تزریق بوتاکس از چند سالگی باید انجام شود، به میزان مشکلات پوستی شما نیز بستگی دارد. به طور کلی سن مناسب بوتاکس برای هر فردی با توجه به مشکلات پوستی او متفاوت است.

افراد زیر ۱۸ سال که هنوز دارای پوستی شاداب هستند، نباید به سراغ تزریق بوتاکس بروند. بهترین سن برای تزریق بوتاکس، بالای سی سالگی می‌باشد، اما ممکن است برخی افراد زودتر و در دهه بیست سالگی، دچار پیری و مشکلات پوستی شوند؛ این افراد می‌توانند با مراجعه به بهترین مرکز فیشیال پوست در تهران، اقدام به تزریق بوتاکس کنند.

همچنین شروع روند پیری پوست و اقدام برای تزریق بوتاکس، می‌تواند در زنان و مردان متفاوت باشد. این دغدغه که تزریق بوتاکس از چند سالگی باید آغاز شود، برای بسیاری از افراد مطرح است. توصیه می‌شود از آنجایی که مسائل مربوط به جوانسازی و افت کلاژن پوست، در سنین بالای ۳۰ سال، بیشتر مطرح است؛ در بازه سنی زیر ۲۰ سالگی به فکر تزریق نباشید. به جای آن، می‌توانید در حول و حوش ۳۰ سالگی، به فکر اقدام برای رفع چین و چروک‌های ریز صورت خود از طریق بوتاکس باشید.

چه زمانی به تزریق بوتاکس نیاز است؟

شما باید در انتخاب اینکه بوتاکس از چند سالگی تزریق شود و توسط بهترین دکتر بوتاکس در تهران انجام شود، بسیار دقت داشته باشید. تعیین سن مناسب بوتاکس دارای اهمیت زیادی است، زیرا تا زمانی که کلاژن به میزان مورد نیاز در بدن شما ساخته می‌شود و پوست شما دارای حالت طبیعی و شاداب خود است، نیازی به تزریق بوتاکس نخواهید داشت.

هنگامی که سن شما بالاتر می‌رود و میزان تولید کلاژن در پوست کمتر می‌شود، به تدریج چین و چروک‌های ریز بر روی صورت نمایان می‌شوند؛ همچنین ممکن است با مشکلاتی نظیر افتادگی ابروها یا کنار لب ها، مواجه شوید، در این هنگام می‌توان با تزریق بوتاکس این عارضه‌های پوستی را برطرف کرد و به پوست ظاهری شاداب بخشید.

در سنین زیر ۳۰ سالگی پوست به طور طبیعی شاداب است، اما ممکن است برخی افراد به دلیل حادثه و یا یک بیماری، با مشکلات پوستی مواجه شوند و به تزریق بوتاکس نیاز داشته باشند؛ در این حالت می‌توان با توصیه پزشک، بوتاکس تزریق کرد. تزریق بوتاکس در زیر ۱۸ سال، توصیه نمی‌شود و موجب از بین رفتن حالت طبیعی پوست شده و ممکن است عوارضی هم به دنبال داشته باشد.

زمان تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس چه زمانی نیاز است؟

بهترین سن برای تزریق بوتاکس و ژل

حال که متوجه شدیم تزریق بوتاکس از چند سالگی مجاز است، این سوال پیش می‌آید که بهترین سن تزریق بوتاکس و ژل چه سنی است و از چه زمانی می‌توانیم برای انجام این کار اقدام کنیم؟

به طور کلی افراد زیر ۱۸ سال برای برخورداری از مزیت‌های برخی روش‌های جوانسازی مانند تزریق بوتاکس و ژل دچار محدودیت هستند. در سنین نوجوانی بهتر است به جای تزریق بوتاکس و ژل، به سراغ سایر روش‌ها مانند مراقبت‌های پوستی رفت. با توجه به اینکه سرعت پیری پوست در افراد مختلف متفاوت است، برخی از افراد می‌توانند پس از ۱۸ سالگی با توصیه پزشک به سراغ استفاده از ژل و بوتاکس بروند. در این موارد، آن چه اهمیت دارد نوع و عمق چروک‌ها و سایر مشکلات پوستی افراد می‌باشد که باید به دقت بررسی شده و روش درمانی مناسب انتخاب شود.

معمولا پس از سی سالگی، به دلیل کاهش کلاژن و نمایان شدن چین و چروک‌ها و افتادگی پوست، افراد بیشتر به سراغ درمان‌های جوانسازی پوست نظیر ژل و بوتاکس می‌روند. البته این تقسیم‌بندی سنی شامل همه نمی‌شود؛ برخی افراد ممکن است پس از سی سالگی نیز بدون چین و چروک یا عارضه‌های پوستی باشند و سایر افراد در سنین کمتر چروک‌های عمیق داشته باشند. بنابراین بهترین سن برای تزریق بوتاکس و ژل، پس از ۱۸ سالگی و با توجه به مشکلات پوستی هر فرد تعیین می‌شود.

عوارض تزریق بوتاکس در سنین کم

چنان چه در سنین زیر ۱۸ سالگی، قصد انجام تزریق بوتاکس را داشته باشید، پزشکان توصیه می‌کنند که از انجام این کار منصرف شوید، زیرا تزریق بوتاکس در سنین پایین می‌تواند باعث اختلال در فعالیت عضلات صورت شود.

به دلیل اینکه بوتاکس منجر به فلج عضلات می‌شود؛ تزریق بوتاکس در سنین کم منجر به‌عدم حرکت عضلات شده و ضعف عضلات صورت را به دنبال خواهد داشت. این امر موجب تحلیل رفتن عضلات و کم حجم و لاغر شدن آن‌ها می‌شود. به همین دلیل پوست دچار پیری زودرس خواهد شد. در سنین نوجوانی، کلاژن به میزان کافی در پوست وجود دارد و نیازی به تزریق مواد اضافه نیست.

عوارض تزریق بوتاکس در سن کم
تزریق بوتاکس در سن کم چه عوارضی دارد؟

سن مجاز برای تزریق بوتاکس

اگر به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستید که تزریق بوتاکس از چند سالگی مجاز است، می‌توان گفت قانون صریحی در مورد زمان شروع تزریق بوتاکس وجود ندارد و به پوست شما و مشکلات آن بستگی دارد. در سنین زیر ۱۸ سال تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود، زیرا می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. بسیاری از افراد در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی، برای تزریق بوتاکس اقدام می‌کنند.

بنابراین زمانی که متوجه پیدایش خطوط ریز بر روی صورت خود شدید، بهتر است به فکر تزریق بوتاکس باشید؛ اما در هر صورت این پزشک است که تعیین می‌کند آیا شما به تزریق بوتاکس نیاز دارید، یا خیر. بوتاکس از تبدیل خطوط ریز به چروک‌های عمقی‌تر جلوگیری می‌کند.

آیا سن در نتیجه بوتاکس تاثیر خواهد داشت؟

به طور کلی تزریق بوتاکس دارای محدودیت سنی خاصی نیست و برای تمام افرادی که دارای چین و چروک‌های ریز و کم عمق در صورت خود هستند، مناسب است، اما انتخاب سن مناسب بوتاکس، باعث افزایش تاثیرگذاری این دارو خواهد شد. همان طور که پیش‌تر ذکر شد، به دلیل از کار افتادن عضله‌ها و عوارض بعدی، در سنین زیر ۱۸ سال، تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود.

از طرفی، با بالا رفتن سن و شل و افتاده شدن عضلات، تزریق بوتاکس نمی‌تواند تاثیر زیادی در جوانسازی پوست داشته باشد و برای سنین بالای شصت یا هفتاد سال بهتر است از سایر روش‌های جوانسازی استفاده کرد.

آنچه در این مقاله خواندید

تزریق بوتاکس یکی از روش‌های موثر و پیشرفته برای جوانسازی صورت و پیشگیری از ایجاد چین و چروک‌های عمقی است، اما تعیین اینکه بوتاکس از چند سالگی باید تزریق شود، در اثرگذاری آن بسیار مهم است. همان طور که در این مقاله خواندیم بهترین سن برای تزریق بوتاکس، بالای بیست سالگی و زمانی است که متوجه خطوط ریز بر روی پوست خود می‌شوید. در نهایت با مراجعه به پزشک متخصص و انجام معاینه توسط پزشک، مشخص می‌شود که آیا کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید یا خیر.

سوالات متداول

  • آیا بوتاکس برای افراد بالای ۴۰ سال خطرناک است؟

خیر، بهترین سن مناسب بوتاکس، بالای ۱۸ سالگی و تا زمانی است که بوتاکس اثرگذاری مناسبی داشته باشد. در سنین بالای ۶۰ یا ۷۰ سالگی و در افرادی که عضلات صورت آن‌ها شل و افتاده شده است؛ بوتاکس تاثیر چندانی بر روی بهبود پوست نخواهد داشت. خطرناک بودن یا نبودن این روش درمانی، بیشتر به شرایط جسمی شما و ابتلا به بیماری‌های خاص بستگی دارد؛ به همین دلیل چنان چه به بیماری خاصی مبتلا هستید، باید پیش از تزریق بوتاکس پزشک را در جریان بگذارید.

  • عوارض بوتاکس بعد از چند سال چیست؟

عوارض بوتاکس به مهارت و تجربه پزشک در تزریق بوتاکس، استفاده از مواد باکیفیت و اصل و انجام مراقبت‌های پس از بوتاکس، بستگی دارد. اما اگر شرایط ذکر شده را در نظر نگیرید؛ ممکن است پس از چند سال، بسته به ناحیه تزریق عوارضی مانند آلرژی، تهوع، سردرد، خشکی پوست، خستگی و بی‌حالی، ایجاد تغییرات در صورت مانند افتادگی پلک، تحلیل عضلات صورت، ضعف عضلات گردن، ایجاد اختلال در بلع و… را تجربه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *