مراقبت بعد از بوتاکس چیست؟

امروزه مسئله زیبایی و جوانسازی پوست، بیش از گذشته برای افراد اهمیت پیدا کرده است. با وجود روش ­های متنوع و مدرن برای جوانسازی و برطرف کردن چین و چروک­ های ایجاد شده بر روی صورت، افراد بیشتر از همیشه به دنبال یک روش جوانسازی که با نیاز پوست آن­ها متناسب باشد، هستند.

یکی از روش­ های جوانسازی پرطرفدار تزریق بوتاکس است. این روش با فلج عضلات، به کاهش چین و چروک­ های صورت کمک کرده و از ایجاد چین و چروک جدید نیز جلوگیری می­کند. بوتاکس همان سم بوتولینوم است که با فلج عضلات، مانع از حرکت آن­ ها می­شود و در نتیجه به شما پوستی شاداب و جوان می­بخشد. اما آن­چه که در این روش درمانی اهمیت زیادی دارد، مراقبت بعد از بوتاکس است. با انجام صحیح مراقبت­ بعد از بوتاکس صورت، می­توان به نتایج رضایت بخش از تزریق بوتاکس دست یافت و از ایجاد عوارض ناخواسته نیز پیشگیری کرد. برای اینکه از نکات مراقبتی بعد از بوتاکس آگاهی پیدا کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراقبت بعد از بوتاکس صورت چه اهمیتی دارد؟

تزریق بوتاکس یک روش جوانسازی کم تهاجم و ایمن است، اما پس از تزریق باید نکات مراقبتی خاصی را رعایت کنید. انجام این مراقبت ­ها به شما کمک می­کنند که به نتایجی که از درمان انتظار دارید، دست پیدا کنید و احتمال ایجاد عوارض جانبی را نیز کاهش می­دهد.

مقاله پیشنهادی: بهترین دکتر بوتاکس در تهران را بشناسید!

همچنین اگر این مراقبت‌ها را جدی نگیرید، ممکن است مشکلات جبران‌ناپذیری برای پوست شما ایجاد شود. از آنجایی که زیبایی صورت، بیش از سایر اعضای بدن در اعتماد به نفس افراد موثر است؛ بروز هرگونه آسیب در ناحیه صورت که در اثر جدی نگرفتن مراقبت بعد از بوتاکس رخ می­دهد، می­تواند منجر به پایین آوردن اعتماد به نفس افراد شده و آن­ها را از حضور موثر در اجتماع دور نگه دارد. به همین دلیل مهم است که تمامی مراقبت­ های بعد از بوتاکس را با دقت رعایت کنید تا به بهترین نتیجه از تزریق بوتاکس دست پیدا کنید.

علاوه بر این، برخی عوارض طبیعی بوتاکس نظیر کبودی، ورم و التهاب پوست نیز با رعایت نکات مراقبت بعد از بوتاکس، با سرعت بیشتری برطرف میشود.

مراقبت بعد از بوتاکس
مراقبت بعد از بوتاکس صورت چه اهمیتی دارد؟

حرکات صورت بعد از بوتاکس

انجام حرکات صورت نظیر بالا بردن ابروها و اخم کردن تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس، ممنوع است؛ زیرا می­تواند موجب جاب­جایی مواد بوتاکس شده و منجر به ایجاد عوارض ناخواسته شود. بنابراین بهتر است تا ۴ ساعت پس از تزریق صورت خود را حرکت ندهید.

مراقبت­ های بعد از بوتاکس دور چشم و پیشانی

برای انجام مراقبت‌ بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • تا چندین روز پس از بوتاکس پیشانی و دور چشم، از فعالیت­ های سنگین و ورزش شدید پرهیز کنید تا ریتم و شدت ضربان قلب شما از محدوده طبیعی فراتر نرود. بالا رفتن ضربان قلب و افزایش شدت جریان خون، موجب افزایش و تشدید کبودی و التهاب در محل تزریق خواهد شد.
 • بلافاصله پس از تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی و دور چشم، تا ۲۴ ساعت سر خود را صاف و مستقیم نگه دارید و از خم شدن اجتناب کنید.
 • چنان­چه در محل تزریق، برجستگی ­های کوچکی مشاهده کردید، می­توانید کمپرس سرد بر روی این مناطق قرار دهید تا این برجستگی­ها به صورت خود به خود و ظرف مدت چند ساعت از بین ‌بروند.
 • پس از تزریق بوتاکس، از مصرف داروها و مواد رقیق‌کننده خون نظیر ویتامین E، چای سبز، امگا ۳، آسپرین و…خودداری کنید؛ زیرا می­توانند موجب خون­ریزی شوند.
 • پس از تزریق بوتاکس پیشانی تا دو روز از رفتن به حمام، سونا و استخر اجتناب کنید.
 • تا ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی، از ماساژ این ناحیه و دستکاری آن خودداری کنید، زیرا این کار ممکن است موجب حرکت مواد بوتاکس از ناحیه مورد نظر به سایر نواحی صورت شود.

مراقبت­ های بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

معرفی مراقبت ­های بعد از بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس با انجام مراقبت­های خاص بعد از انجام این روش درمانی، می­توان اثرات تزریق را تقویت کرده و عوارض جانبی را بهبود بخشید؛ همچنین از عوارض جانبی بیشتر نیز پیشگیری کرد. در ادامه به معرفی مراقبت­ های بعد از بوتاکس و شرح هر کدام می­پردازیم.

نحوه حمام کردن بعد از بوتاکس

یکی از سوالاتی که برای متقاضیان تزریق بوتاکس در مورد مراقبت بعد از بوتاکس صورت پیش می­آید، چگونگی نحوه حمام کردن است. توصیه می­شود که تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس، دوش نگیرید و از حمام گرم استفاده نکنید و فقط صورت خود را با آب سرد بشویید. همچنین باید از نشستن در وان حمام و صورت خود را در آب گرم فرو بردن نیز خودداری کنید.

۲۴ ساعت اول پس از تزریق بوتاکس، به عنوان زمان طلایی برای مراقبت­های بعد از بوتاکس شناخته می­شود. اگر در این مدت نکات مراقبتی را رعایت نکنید، ممکن است بوتاکس حرکت کرده و به نقاط مجاور در صورت انتقال پیدا کند. بنابراین تا ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس حمام کنید.

نحوه ورزش کردن بعد از بوتاکس

توصیه می شود که حداقل تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس، فعالیت ورزشی شدید نداشته باشید. ورزش موجب بالا رفتن ضربان قلب و افزایش شدت جریان خون در سراسر بدن شما می­شود. هرچند که این افزایش جریان خون برای سلامتی انسان مفید است، اما اگر بلافاصله پس از تزریق بوتاکس جریان خون شما افزایش یابد، ممکن است باعث حرکت مواد بوتاکس از ناحیه تحت تزریق به نقط مجاور شود. این حرکت احتمالی می­تواند عوارضی نظیر شل شدن عضلات، افتادگی ابروها و پلک‌ها شود.

پس برای انجام فعالیت ­های سبک حداقل ۴ ساعت صبر کنید و برای انجام ورزش­هایی که باعث بالا رفتن ضربان قلب می شوند؛ حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس صبر کنید. بعد از این ۲۴ ساعت، می­توانید ورزش­های سبک مورد نظر خود را انجام دهید.

نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس تا ۲۴ ساعت از شستن صورت خود خودداری کنید. در روزهای بعد نیز باید شستشو را به صورت آرام و آهسته انجام دهید و برای این کار از شوینده­های ملایم استفاده کنید. نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس هم باید به این شکل باشد که سر خود را هرگز خم نکرده و پایین نیاورید و هیچ­گونه فشاری در هنگام شستن بر روی صورت خود اعمال نکنید. هر گونه فشاری ممکن است باعث حرکت مواد بوتاکس شود. همچنین ممکن است عوارضی نظیر کبودی و ورم صورت نیز تشدید شوند.

علاوه بر رعایت موارد فوق، برای شستشو از آب گرم استفاده نکنید زیرا موجب تحریک پوست می­شود و با افزایش جریان خون، کبودی صورت شما بیشتر می­شود.

نحوه ورزش کردن بعد از بوتاکس

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، توصیه می­شود که تا چهار ساعت دراز نکشید. می‌توانید به جای دراز کشیدن، بر روی یک صندلی راحت بنشینید و هنگام استراحت پا‌های خود را بالا قرار دهید؛ اما نباید بالا تنه خود را پایین بیاورید. این کار باعث کاهش عوارضی نظیر کبودی و تورم پس از تزریق بوتاکس شده و از حرکت بوتاکس نیز جلوگیری می­کند.

پیش از خوابیدن نباید تحرک زیادی داشته باشید. تا دو شب بعد از تزریق، به پشت بخوابید و از بالش به عنوان تکیه گاه استفاده کنید تا به اطراف غلت نزنید. همچنین باید در هنگام خواب نیز باید سر خود را بالا قرار دهید.

نحوه ماساژ دادن صورت بعد از تزریق بوتاکس

یکی از انواع مراقبت بعد از بوتاکس، عدم ماساژ صورت بلافاصله پس از تزریق است. بهتر است این کار را به روز بعد از تزریق بوتاکس موکول کنید و تا ۲۴ ساعت به پوست صورت خود هیچ فشاری وارد نکنید. البته پس از گذشت ۴ تا ۶ ساعت می‌توانید صورت خود را لمس کنید، اما نباید ماساژ دهید. در هنگام استفاده از کرم ضدآفتاب و مرطوب کننده باید خیلی آرام و با احتیاط کرم را بر روی پوست بمالید.

نحوه اصلاح صورت بعد از تزریق بوتاکس

یکی از نکات مراقبت بعد از بوتاکس، نحوه اصلاح صورت می­باشد. توصیه می شود که برای اصلاح صورت با تیغ، ژیلت، وکس، موچین و… ۲۴ الی ۷۲ ساعت صبر کنید. بسته به اینکه از چه روشی برای اصلاح صورت استفاده می­کنید، این فاصله می­تواند افزایش پیدا کند، بنابراین به طور کلی بهتر است چند روز دست نگه دارید. زیرا وارد آوردن هر گونه فشاری به صورت، ممکن است موجب افزایش جریان خون در محل تزریق بوتاکس شود و مواد بوتاکس به سایر نواحی حرکت کنند. همچنین به یاد داشته باشید که اصلاح صورت پس از بوتاکس باید به شکل بسیار آرام صورت پذیرد.

استفاده از کمپرس آب سرد بعد از بوتاکس

چنان­چه دچار عوارضی مانند تورم، کبودی و یا درد بعد از تزریق بوتاکس هستید؛ با قرار دادن کمپرس سرد می­توانید این عوارض را تا حد زیادی کاهش دهید. در هنگام استفاده از کمپرس سرد، می­توانید برای جلوگیری از تحریک پوست، بین کمپرس و صورت خود یک پارچه تمیز قرار دهید و سپس کمپرس سرد را بر روی ناحیه تزریق بوتاکس بگذارید.

چند روز بعد از بوتاکس می­توان صورت را شست؟

بهتر است برای شستن صورت تا ۲۴ ساعت صبر کنید و شستشوی صورت را به روز بعد از تزریق بوتاکس موکول کنید. همچنین تا مدت یک هفته از شستن صورت خود با آب گرم خودداری کنید و از آب ولرم و شوینده ملایم برای شستن صورت خود استفاده کنید. در هنگام شستشو از ماساژ دادن و فشار آوردن به صورت خود اجتناب کنید و این کار را بسیار ملایم انجام دهید.

چند روز بعد از بوتاکس می­توان صورت را شست؟

بعد از بوتاکس چی نخوریم؟

یکی از نکات مراقبت بعد از بوتاکس صورت، توجه به مواد دارویی و خوراکی است که مصرف می­کنیم. تا سه روز پس از تزریق بوتاکس باید باید از مصرف الکل پرهیز کنید. همچنین تا حدود یک هفته نباید داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین مصرف کنید؛ زیرا مصرف اینگونه داروها می­تواند کبودی و خونریزی را تشدید کند. همچنین بعضی از مواد خوراکی نظیر زنجبیل، سیر، ویتامین ای، چای سبز و… نیز می­توانند خون را رقیق کنند و باید از خوردن آن­ها پس از تزریق بوتاکس اجتناب کرد.

سه روز بعد از بوتاکس باید چه کارهایی را انجام دهیم؟

 • تا ۳ روز پس از تزریق بوتاکس باید مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر اسپرین قطع شود.
 • تا ۳ روز پس از بوتاکس، نباید الکل بنوشید یا سیگار بکشید.
 • بهتر است تا سه روز، صورت خود را اصلاح نکنید.
 • پس از گذشت سه روز می­توانید فعالیت­های ورزشی سبک خود را انجام دهید و دوش آب گرم بگیرید.
 • با گذشت سه روز، به تدریج نتایج بوتاکس مشخص می شوند و می­توانید کم کم به زندگی عادی پیش از تزریق بوتاکس بازگردید.

جمع بندی

تزریق بوتاکس یکی از روش­های پرطرفدار و غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است که به دلیل ایمن بودن از محبوبیت بسیاری برخوردار است. اما آن­چه در این روش درمانی اهمیت دارد؛ مراقبت بعد از بوتاکس است. در صورتی که نکات مراقبتی ذکر شده در این مقاله را به خوبی رعایت کنید؛ نه تنها به نتایج رضایت بخشی از تزریق بوتاکس دست پیدا می­کنید، بلکه در صورت بروز عوارض جانبی، زودتر بهبود پیدا می­کنید.

سوالات متداول

آیا می¬توان پس از تزریق بوتاکس، فعالیت ورزشی داشت؟

تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس، ورزش ممنوع است، زیرا می¬تواند موجب افزایش فشار خون شود و در نتیجه¬ی تزریق بوتاکس اختلال ایجاد کند.

چند روز پس از تزریق بوتاکس می توان اصلاح کرد؟

از آنجایی که اصلاح صورت می¬تواند موجب حرکت صورت و فشار بر روی آن شود؛ توصیه می¬شود ۲۴ تا ۷۲ ساعت از اصلاح صورت خود پرهیز کنید. به طور کلی در پاسخ به سوال ” چند روز بعد از بوتاکس میتوان اصلاح کرد ” توصیه می‌شود که اصلاح صورت و ابرو بعد از بوتاکس و با استفاده از نخ و موچین را به ۴ الی ۷ روز بعد از تزریق، و لیزر موهای زائد صورت را به دو هفته بعد از تزریق بوتاکس موکول کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *