درمان تعریق بیش از حد زیر بغل

به تعریق بیش از حد، هایپرهیدروزیس می‌گویند. تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل، ممکن است برای بسیاری از افراد مخصوصا در فصل‌های گرم آزار دهنده باشد و علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، موجب لکه دار شدن لباس‌های شما شود. برای کنترل بوی بد تعریق می‌توان از انواع دئودرانت‌های موجود در بازار استفاده کرد، اما باز هم تعریق زیاد زیر بغل، آزار دهنده است.

یکی از روش های درمانی برای تعرق بیش از اندازه زیر بغل، انجام تزریق بوتاکس می باشد. شما می‌توانید به کمک تزریق بوتاکس زیر بغل، تعریق زیاد را کنترل کرده و از شر استفاده از انواع محصولات ضد عرق خلاص شوید. درمان تعریق بیش از حد زیر بغل با بوتاکس، یک درمان ایمن و کم تهاجمی است که می‌تواند بسیار موثر گردد.

بوتاکس زیر بغل چیست؟

برای افرادی که از تعریق بیش از حد زیر بغل رنج می‌برند، تزریق بوتاکس زیر بغل، یک راه حل مناسب به شمار می‌رود و موجب کاهش تعریق می‌شود. سازمان غذا و داروی ایالات متحده، بوتاکس زیر بغل را تایید کرده است. پس از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، سم بوتاکس، ماده شیمیایی تحریک کننده غدد عرق را مسدود کرده و به این ترتیب از فعالیت غدد عرق جلوگیری می‌کند؛ بنابراین ترشح غدد عرق کاهش می‌یابد. به این نوع بوتاکس که برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل، تزریق می‌شود، بوتاکس زیر بغل می‌گویند.

مطالعات نشان می‌دهد که تزریق بوتاکس، موجب کاهش تعریق تا ۸۰ درصد می‌شود. ماندگاری اثر تزریق بوتاکس زیر بغل نیز در حدود ۴ تا ۱۲ ماه است و نیاز به تکرار در طول سال دارد. بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل، اثرات درمانی آن پس از گذشت ۲ هفته قابل مشاهده است. تزریق بوتاکس زیر بغل یک روش غیرتهاجمی به شمار می‌رود و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود؛ معمولا پزشک برای کاهش درد، ناحیه تزریق را با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کند و بهتر است که برای این روش در بهترین سن بوتاکس اقدام کنید.

هیپرهیدروزیس زیر بغل
درمان هیپرهیدروزیس زیر بغل با تزریق بوتاکس

درمان تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) زیر بغل با تزریق بوتاکس

از طریق تزریق بوتاکس می‌توان به درمان تعریق بیش از حد زیر بغل پرداخت. ماده اصلی بوتاکس، سم بوتولینوم است که توسط یک نوع باکتری ساخته می‌شود. سم بوتاکس با اثرگذاری بر ساختار و عملکرد سلول‌های عصبی، موجب تغییر در عملکرد آن‌ها می‌شود. هنگامی که بوتاکس به زیر بغل توسط بهترین دکتر بوتاکس در تهران تزریق می‌شود؛ سم بوتولینوم، انتقال دهنده‌های عصبی را مسدود می‌کند و به این ترتیب مانع از رسیدن پیام‌های عصبی محرک ترشح عرق به غدد عرق می‌شود؛ به این ترتیب از تعریق زیاد ممانعت می‌کند. به همین دلیل پزشکان از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس استفاده می‌کنند.

فرایند و مراحل تزریق بوتاکس زیر بغل

در صورتی که به دلیل تعریق زیاد، قصد تزریق بوتاکس زیر بغل را دارید؛ در قدم اول باید به یک پزشک ماهر و با تجربه مراجعه کنید. تزریق بوتاکس، یک فرایند حساس است و میزان تخصص و مهارت پزشک در انجام موفقیت‌آمیز آن، بسیار موثر است. بنابراین، پیش از هر گونه اقدامی برای تزریق بوتاکس، باید از میزان تبحر پزشک اطمینان حاصل کنید تا از عوارض جانبی این روش درمانی در امان بمانید.

یک پزشک متبحر، در مدت زمان ۱۰ تا ۳۰ دقیقه تزریق بوتاکس زیر بغل را انجام می‌دهد. البته مدت زمان تزریق بوتاکس، به گستردگی ناحیه تزریق، بستگی دارد و ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. فرایند تزریق بوتاکس زیر بغل به شکل زیر است:

 1. پزشک یا پرستار پس از آماده کردن داروها، از شما می‌خواهد که وارد اتاق شوید.
 2. چنان چه زیر بغل با لباس پوشیده شده باشد، از شما درخواست می‌شود که ناحیه زیر بغل را از لباس بیرون بیاورید.
 3. از شما خواسته می‌شود تا بر روی صندلی مخصوص دراز بکشید و دستتان را به صورتی که زیر بغل برای انجام بوتاکس در حالت مناسبی قرار بگیرد، پشت سرتان قرار دهید.
 4. پیش از تزریق، زیربغل را توسط مواد ضدعفونی کننده به خوبی تمیز می‌کنند و با خودکار برای تعیین ناحیه تزریق علامت‌گذاری می‌کنند.
 5. پس از آن، پزشک یا پرستار تزریق بوتاکس زیر بغل را شروع می‌کند، که میزان این تزریق در حدود ۱۵ الی ۲۰ تزریق برای هر زیربغل می‌باشد.
 6. پس از انجام تزریق، می‌توانید لباس خود را بپوشید و به منزل بروید.

آماده‌سازی پیش از تزریق بوتاکس زیر بغل

در هنگام آماده شدن پیش از تزریق بوتاکس زیر بغل باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • یک لباس مناسب، مانند لباس‌های بدون آستین بپوشید، تا راحت‌تر بتوانید زیر بغل خود را برای تزریق آماده کنید. بهتر است لباس تیره بپوشید، زیرا ممکن است پس از تزریق به دلیل علامت‌گذاری زیر بغل، لباستان لک شود.
 • دو تا سه روز قبل از تزریق بوتاکس، موی زیربغلتان را شیو کنید، تا برای تزریق آماده‌تر باشد و کار پزشک یا پرستار نیز دشوار نشود.
 • پیش از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید.
 • سعی کنید به موقع در مطب حاضر شوید، تا زمان کافی برای انجام تزریق فراهم باشد.
 • چنان چه قرار است برای شما از کرم بی‌حسی موضعی استفاده شود، در حدود یک ساعت پیش از شروع تزریق، در مطب حضور پیدا کنید.
آماده سازی قبل بوتاکس زیر بغل
اقدامات قبل تزریق بوتاکس زیر بغل

مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل

از مزایای تزریق بوتاکس زیر بغل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. کاهش تعریق تا ۸۰ درصد به صورت فوری و با ماندگاری طولانی.
 2. کاهش تعریق بدون آسیب دیدگی عصبی
 3. کم تهاجمی و ایمن بودن روش تزریق بوتاکس زیر بغل
 4. بدون درد بودن یا درد کمی به همراه داشتن
 5. به صورت سرپایی انجام شدن و عدم نیاز به بستری یا بیهوشی
 6. ایمنی بالا
 7. کاهش نیاز به استفاده از سایر روش‌های جلوگیری از بوی بد عرق مانند استفاده از دئودرانت‌ها
 8. ماندگاری طولانی مدت، به خصوص در بوتاکس دیسپورت برای زیر بغل

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب در تزریق بوتاکس زیر بغل، باید توصیه‌های مراقبتی زیر را در نظر بگیرید:

 • چنان چه پس از تزریق احساس درد داشتید، می‌توانید با مشورت پزشک از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • بهتر است تا ۱۲ الی ۲۴ ساعت از زمان تزریق، از دئودورانت یا سایر محصولات عطری برای زیربغل خود استفاده نکنید.
 • به دلیل اینکه حرارت، احتمال ایجاد کبودی پس از تزریق بوتاکس را افزایش می‌دهد، تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس، حمام نروید و یا از سونا و… استفاده نکنید.
 • تا یک هفته پس از تزریق، از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین که باعث افزایش جریان خون می‌شوند، خودداری کنید.
 • پس از تزریق بوتاکس، زیر بغل خود را لمس نکنید و فشاری به ناحیه تزریق وارد نیاورید، زیرا می‌تواند موجب جا به جایی مواد بوتاکس شود.
 • برای شستن زیر بغل خود فقط از شوینده‌های ملایم و سازگار با پوست خود استفاده کنید.
 • تا زمانی که پزشک معین می‌کند، از مصرف داروهای رقیق کننده خون بپرهیزید.

در زمان‌های مشخصی که پزشک برای شما تعیین می‌کند، برای تکرار تزریق بوتاکس زیر بغل به مطب یا کلینیک درمانی مورد نظر مراجعه کنید.

قیمت بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

هزینه بوتاکس زیر بغل به عوامل مختلفی نظیر دستمزد پزشک، کلینیک مورد نظر، نوع بوتاکس مورد استفاده، نرخ تورم، میزان بوتاکس مورد استفاده و هزینه­ های جانبی تزریق بوتاکس بستگی دارد. بنابراین هزینه بوتاکس زیر بغل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و برای تعیین هزینه روز بوتاکس زیر بغل، باید از طریق تماس با پرسنل کلینیک درمانی مورد نظر خود، پرس و جو کنید ولی به طور تقریبی چیزی حدود ۸۰۰۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰۰۰ تومان میباشد.

مراقبت های پس از تزریق بوتاکس زیر بغل
اقدامات بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل

عوارض تزریق بوتاکس زیر بغل

به طور کلی تزریق بوتاکس زیر بغل اگر توسط یک پزشک متخصص ماهر و باتجربه انجام شود، عوارض خاصی به همراه نخواهد داشت و مراجعه کننده تنها عوارضی مانند اندکی درد درهنگام تزریق، کمی التهاب، تورم و به ندرت اندکی سردرد و حالت تهوع را تجربه خواهد کرد، که این عوارض کوتاه مدت بوده و پس از چند روز رفع می‌شوند. اما هرگونه اشتباه در تزریق بوتاکس و یا استفاده از مواد تقلبی و بی‌کیفت، می‌تواند عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

 • عفونت در ناحیه تزریق که می‌تواند به دلیل‌عدم اصول بهداشتی و تزریق نامناسب ایجاد شود.
 • حساسیت یا آلرژی به مواد بوتاکس که ممکن است در برخی افراد رخ دهد.
 • کبودی و تورم که در اثر پارگی مویرگ‌های زیر بغل ایجاد می‌شود.
 • خارش و سوزش در زیر بغل که موقت بوده و پس از چند روز برطرف می‌شود.
 • آنافیلاکسی که واکنش شدید بدن در برابر بوتاکس است و منجر به اختلال در تنفس فرد می‌شود.
 • ضعف عضلانی یا احساس ضعف در دست‌ها که جزء عوارض بوتاکس در بارداری میباشد.

چکیده مقاله بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل، یکی از راه‌های ایمن و غیر تهاجمی برای کاهش تعریق به شمار می‌رود. همان طور که در این مقاله به آن اشاره شد، چنان چه تزریق بوتاکس زیر بغل را به یک پزشک حرفه‌ای و ماهر بسپارید، جایی برای نگرانی نیست و با کمترین عارضه می‌توانید از تعریق بیش از حد زیر بغل خود خلاص شوید. رعایت نکات مراقبتی قبل و بعد از تزریق بوتاکس زیر بغل، به دست‌یابی به نتیجه مطلوب کمک می‌کند.

سوالات متداول 

بهترین مارک بوتاکس زیر بغل چیست؟

امروزه انواع برندهای بوتاکس تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند، که می‌توان برای تزریق بوتاکس از آن‌ها استفاده کرد. اما هر کدام از انواع بوتاکس برای یک نوع درمان مفیدتر هستند. برای تزریق بوتاکس زیر بغل، استفاده از بوتاکس دیسپورت انگلیسی انتخاب بهتری محسوب می‌شود. زیرا بوتاکس دیسپورت نسبت به بوتاکس‌های چینی موجود در بازار، دارای عوارض کمتری است و از ماندگاری طولانی مدت نیز برخوردار است.

میزان تزریق بوتاکس زیر بغل چقدر است؟

به طور معمول برای رسیدن به نتیجه مطلوب، میزان تزریق به هر زیربغل، در حدود ۵۰ واحد بوتاکس می¬باشد. با این حال از آنجایی که بدن افراد متفاوت است، ممکن است این میزان در افراد مختلف متفاوت باشد. به طور کلی اگر کمتر از ۵۰ واحد بوتاکس در زیر بغل تزریق شود، معمولاً ماندگاری اثر بوتاکس کمتر می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *