ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت ؟

ارتودنسی یا کامپوزیت ؟ به نظر شما کدام یک از این درمان های دندان بهتر است؟ یا اینکه در مواردی که میزان نامرتبی و کجی دندان ها کم و جزئی است می توان برای اصلاح کجی دندان از کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کرد.

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت ؟

کامپوزیت دندان کم تهاجمی تر از ارتودنسی است و هزینه کمتری نسبت به آن دارد. اما گاهی اوقات بسته به وضعیت دندان ها باید از ارتودنسی استفاده کنیم مثلا زمانی که نامرتبی دندان ها زیاد است یا دندان ها در جای خود قرار ندارد. در ادامه به این سوال که آیا از کامپوزیت می توان بجای ارتودنسی استفاده کرد و اینکه کدام روش بهتر است، بیشتر توضیح می دهیم.

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی دندان (Orthodontics) یعنی مهارت اصلاح دو مشکل نامنظمی یا ناهماهنگی دندان‌ها همراه با روابط نادرست و غیر طبیعی بین فکی. به عبارتی وقتی دندان‌ها و فک‌ها هماهنگی، نظم و تراز طبیعی خود را از دست بدهد، یک ارتودنتیست وارد عمل می شود و با روش‌های مختلفی، اقدام به اصلاح و منظم کردن دندان ها می کند.

کامپوزیت چیست ؟

کامپوزیت مواد چسبنده‌ای است که پیوند قوی با مینا و عاج دندان دارد و به این خاطر ترمیم دندان را ساده‌تر می‌کنند. پرکننده‌ی کامپوزیت مخلوطی از مواد پلاستیکی و شیشه‌ای به‌علاوه رزین است که به‌راحتی می‌توان آن را رنگ کرد تا شبیه دندان گردد.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

اگر این سوال را از هر متخصص دندانپزشکی بپرسید، نمی‌تواند در لحظه به شما جواب دهد. معمولا دندان پزشک ابتدا شرایط دهان و دندان‌های شما را بررسی خواهد کرد؛ چرا که پاسخ به این سوال به این موضوع خیلی بستگی دارد.

برای مثال، اگر ناهماهنگی بین دندان‌های یک بیمار زیاد بود، دندانپزشک کامپوزیت را برای او پیشنهاد نمی کند؛ چون کامپوزیت صرفا برای شرایط خفیف و تا حدودی متوسط به کار گرفته می‌شود. دندانپزشک با مشاهده این شرایط، درمان‌ ارتودنسی را بر کامپوزیت، ترجیح می‌دهد.
بنابراین نمی‎توان با اطمینان گفت که کدام روش بهتر است و برتری هر کدام بر دیگری با توجه به نیاز و شرایط بیمار تعیین می شود.

تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت چیست؟

تفاوت ارتودنسی و کامپوزیت چیست؟

از جایی که این دو روش درمان، تفاوت‌های زیادی با هم دارد، باید حتما این تفاوت‌ها را بشناسید تا شما بتوانید برای انتخاب طرح درمان خود، تصمیم گیرید. این تفاوت‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

هزینه درمان : بسته به اینکه متخصص شما، کدام روش را پیشنهاد کند، هزینه درمان این دو متفاوت است. همینطور موارد زیادی در این هزینه دخیل است.

برای مثال، شرایط دندان، نوع ناهنجاری و سن بیمار، از این موارد است. این نکته را در نظر بگیرید که هزینه درمان کامپوزیت، به دلایلی ، از هزینه درمان‌های ارتودنسی کمتر است.

البته، هزینه درمان‌های ارتودنسی را معمولا در یک از شما دریافت نمی کنند؛ این یعنی شما می‌توانید این هزینه را در طول دوره درمان پرداخت نمایید.

طول مدت درمان : طول مدت درمان ، در این دو روش متفاوت می باشد. البته، در این باره هم معمولا عواملی که برای هزینه‌ این دو درمان معرفی شدند، تاثیر گذار است. بهتر است بدانید که مدت زمان درمان‌های ارتودنسی با توجه به شرایط بیمار، معمولا یک یا حتی چند سال هم طول می کشد.

اما اگر شرایط بیمار طوری باشد که بتوان برای او از کامپوزیت استفاده کرد، معمولا در همان جلسه، درمان تمام می شود.

تغییر شکل دندان : اگر دندانپزشک با شرایط شکستگی، سایش یا تغییر رنگ دندان مواجه شود، درمان‌های ارتودنسی را پیشنهاد نخواهد کرد. برای مثال، فرض کنید که دندان شما دچار شکستگی می شود؛ برای درمان این روش، باید به دنبال روشی باشید که بتوان ظاهر دندان را تغییر دهد.

اما درمان‌های ارتودنسی، تنها می تواند موقعیت دندان‌ها را جابه‌جا نماید. کامپوزیت با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند برای چنین شرایطی استفاده گردد.

ارتودنسی همزمان با کامپوزیت

انجام ارتودنسی و کامپوزیت روی دندان یک بیمار امکان پذیر است. اما بیشتر موارد بیمار باید برای تصحیح موقعیت دندان ها و ناهنجاری های فک اول درمان با ارتودنسی را کامل نماید و بعد از کامپوزیت استفاده کند. این امر موجب می شود که ساختار دندان ها بهتر حفظ شود. شفافیت، رنگ، انعکاس نور و زیبایی بی عیب و نقص لبخند شما بعد از اینکه کامپوزیت را بعد از ارتودنسی کامل کردید خیره کننده است.

با کامپوزیت با مواد هم رنگ دندان در مطب و در یک یا دو جلسه می توان انواع بد رنگی ها، فواصل بین دندانی، ترک های دندانی، لب پر شدن را برطرف کرد. اما ارتودنسی یک روش درمانی طولانی ولی کاملا موثر است که می تواند از ریشه مشکل ناهنجاری دندان های شما را حل کند.

مقایسه هزینه کامپوزیت و ارتودنسی

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

کامپوزیت معمولا ارزان تر از ارتودنسی است. البته قیمت کامپوزیت به جنس مصرفی و تعداد دندان هایی که کامپوزیت می شود بستگی دارد. اما قیمت لمینت حدودا دو برابر قیمت کامپوزیت ونیز می باشد. هزینه های ارتودنسی در طول کل دوره درمان به دلیل اینکه مراجعات زیاد است پخش می شود و از این رو فشار مالی روی آن کاهش پیدا می کند. اما در کل قیمت کامپوزیت و قیمت ارتودنسی به این موضوع بستگی دارد که مشکل بیمار تا چه حد است.

مطلب مرتبط : هزینه ارتودنسی 

مزایای ارتودنسی نسبت به کامپوزیت

این را به عنوان یک اصل کلی به خاطر داشته باشید که هر یک از روش‌های درمانی، برخلاف داشتن برخی مشکلات، اگر به درستی استفاده گردد، مزایای زیادی به همراه دارد. مزایای استفاده از ارتودنسی نسبت به کامپوزیت شامل موارد زیر است:

درمان نامرتبی دندان‌ها برای موارد شدید را نمی‌توان از کامپوزیت استفاده نمود. به همین خاطر هم، این یک مزیت برای ارتودنسی است. چرا که شاید تنها درمانی باشد که بتوان با آن، وضعیت دندان‌های افراد را به طور ریشه‌ای برطرف نمود.

عدم وجود محدودیت سنی این درمان را می‌توان حتی برای بالغینی که چندین سال از رویش دندان‌هایشان گذشته است، استفاده کرد. استفاده از این درمان در کودکان مشکلی ندارد. در کل اگر وضعیت سلامت بیمار مناسب بود، درمان ارتودنسی محدودیتی از لحاظ سن ندارد.

استفاده از کامپوزیت با توجه به شرایط کودک، ممکن است توصیه نشود؛ چرا که این درمان بیشتر برای بالغین و به عنوان یک درمان زیبایی استفاده می شود. ممکن است در برخی موارد ، برای ترمیم دندان شکسته کودک نیاز به استفاده از کامپوزیت باشد.

مزایای کامپوزیت نسبت به ارتودنسی

مزایای ارتودنسی نسبت به کامپوزیت

کامپوزیت اگر در جای درست استفاده شود، مزایای زیادی دارد. از مزایایی که می‌توان برای کامپوزیت اشاره نمود، لیست زیر است:

مدت زمان درمان بسیار کوتاه از بهترین مزیت‌هایی که این نوع درمان دارد، مدت زمان کوتاه آن است. در حقیقت، درمان با استفاده از کامپوزیت، در یک جلسه پایان می یابد.

عدم نیاز به آماده سازی قبلی درمان با استفاده از کامپوزیت، بر خلاف ارتودنسی به آماده‌سازی دندان‌ها نخواهد داشت. این یعنی نصب آن نسبت به بریس‌های ارتودنسی خیلی راحت‌تر است.

هزینه درمان کامپوزیت نسبت به ارتودنسی در رنج پایین‌تری است. به همین دلیل هم ممکن است بیمار، استفاده از کامپوزیت را بر ارتودنسی ترجیح دهد.

بهتر است بدانید که درمان‌ ارتودنسی در دراز مدت، رنگ دندان‌های بیمار را به رنگ زرد تغییر دهد. اما استفاده از کامپوزیت با توجه به پوشاندن دندان‌ها، این شرایط را به وجود نمی‌آورد.

کامپوزیت دندان به جای ارتودنسی

اینکه بخواهید به جای ارتودنسی از کامپوزیت استفاده نمایید، به متخصص شما بستگی دارد. اگر متخصص با معاینه دندان‌های شما متوجه شود که می‌توان از کامپوزیت برای درمان این مشکل استفاده نمود، می‌توان به این روش درمانی اشاره کرد. اما باز هم تاکید داریم که درمان ریشه‌ای مشکلاتی مانند نامرتبی دندان‌، بهتر است با ارتودنسی انجام گردد.

مطلب نرتبط : سن مناسب ارتودنسی

اما به هر حال، ممکن است بیمار ترجیح داده تا از کامپوزیت استفاده کند. بسیاری از افراد به خاطر اینکه به دنبال یک روش درمانی سریع‌ می باشند، از دندانپزشک خود می‌خواهند تا کامپوزیت را برایشان به کار رود؛ این مورد در صورتی قابل استفاده است که مشکل دندانی خفیفی داشته باشند.

سوالات متداول

کامپوزیت قبل از ارتودنسی یا ارتودنسی قبل از کامپوزیت؟

اینکه اولویت با کدام یک از این دو روش درمانی است، بسته به مشکل شما دارد. فرض کنید که شما با مشکل ناهماهنگی دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه می کنید؛ در این شرایط، اولویت درمان برای دندانپزشک، ارتودنسی است. اما اگر شما با مشکلی غیر از این ناهنجاری به دندانپزشک مراجعه کردید، ممکن است این اولویت‌بندی تغییر نماید. برای مثال، اگر دندان‌های شما دچار سایش شده است، نمی‌توان درمان ارتودنسی انجام داد؛ چرا که اصل درمان ارتودنسی، صرفا برای تغییر وضعیت دندان است، نه تغییر شکل. در این موارد که نیاز به تغییر شکل یک یا چند دندان وجود داشته باشد، استفاده از کامپوزیت در اولویت قرار دارد.

آیا امکان انجام ارتودنسی و کامپوزیت باهم هست؟

با توجه به تفاوت‌هایی که این دو روش درمانی با هم دارند، نمی‌توان از آن‌ها به صورت همزمان استفاده نمود، یک تصور اشتباه است. در بسیاری از مواقع، دندانپزشک ممکن است از هر دو روش استفاده کند.

درمان ارتودنسی دندان ماندگارتر است یا کامپوزیت دندان؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *