هزینه ارتودنسی دندان در ۱۴۰۲ (هزینه های جانبی ارتودنسی)

بسیاری از افراد با مشکل ناهماهنگی دندان‌ها و وضعیت نامناسب فک مواجه هستند؛ ارتودنسی درمانی است که می‌توان به کمک آن ناهماهنگی و نامرتبی دندان‌ها و وضعیت فک‌ها را اصلاح کرد. اما اولین دغدغه بسیاری از افرادی که قصد انجام ارتودنسی را دارند، قیمت ارتودنسی دندان می‌باشد. برای بسیاری از افراد مهم است که پیش از اقدام برای درمان، یک دید کلی در مورد قیمت ارتودنسی داشته باشند. به همین دلیل در این مقاله، به هزینه ارتودنسی دندان و عوامل موثر بر آن می‌پردازیم. همچنین راهکارهایی برای کاهش این هزینه ارائه می‌دهیم؛ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان

عوامل موثر بر قیمت ارتودنسی دندان به شرح زیر است:

نوع روش ارتودنسی

اولین عاملی که بر میزان هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارد، نوع درمان ارتودنسی می‌باشد. ارتودنسی دندان دارای انواع گوناگونی است؛ با توجه به اینکه از چه روشی برای ارتودنسی دندان‌ها استفاده می‌شود، قیمت ارتودنسی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ارتودنسی متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت هزینه کم‌تری دارد. همچنین اگر ارتودنسی توسط براکت‌های همرنگ مینای دندان صورت بگیرد، در مقایسه با ارتودنسی توسط براکت‌های فلزی، گران‌تر خواهد بود.

طول دوره درمان ارتودنسی

چنان چه درمان ارتودنسی به دلیل زیاد بودن میزان ناهنجاری دندان‌ها بیشتر طول بکشد، هزینه ارتودنسی نیز افزایش می‌یابد.

شدت ناهنجاری در فک و دندان‌ها

هر چه شدت ناهنجاری و ناهماهنگ در فک و دندان‌های بیمار بیشتر باشد، طبیعی است که هزینه ارتودنسی نیز افزایش خواهد یافت.

تخصص دندانپزشک

درمان ارتودنسی یک درمان تخصصی است و تنها باید توسط بهترین متخصص ارتودنسی صورت بگیرد. متاسفانه امروزه برخی دندانپزشکان عمومی نیز اقدام به انجام ارتودنسی برای بیماران خود می‌کنند، که می‌تواند منجر به عوارض بسیاری برای بیماران شود. بدیهی است که انجام ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی، نسبت به دندانپزشک عمومی هزینه بالاتری به همراه خواهد داشت.

سن بیمار

هر چه سن بیمار افزایش می‌یابد، قیمت ارتودنسی نیز ممکن است بیشتر شود. این بدان معناست که قیمت ارتودنسی دندان در کودکان و بزرگسالان با یکدیگر متفاوت است و برای بزرگسالان هزینه بیشتری در بر خواهد داشت. دلیل این امر، دشواری درمان در بزرگسالان نسبت به کودکان می‌باشد.

عوامل موثر در هزینه ارتودنسی دندان
موارد تاثیر گذار در هزینه ارتودنسی

لیست هزینه انواع براکت ارتودنسی

ارتودنسی ثابت فلزی

به نوعی از ارتودنسی که در آن از ابتدای درمان، دستگاه‌های ارتودنسی به دندان‌ها متصل هستند و تا پایان دوره درمان و مرتب شدن دندان‌ها از دهان خارج نمی‌شوند، ارتودنسی ثابت می‌گویند. قیمت ارتودنسی دندان ثابت، با توجه به اینکه از کدام روش ثابت برای رفع ناهماهنگی دندان‌ها بهره می‌گیرد متفاوت است.

ارتودنسی ثابت فلزی: یکی از رایج‌ترین انواع ارتودنسی ثابت، همان سیم کشی دندان‌ها می‌باشد که همگی ما کمابیش با آن اشنا هستیم. هزینه این نوع ارتودنسی نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی ثابت کمتر است.

ارتودنسی دیمون: یک روش مدرن برای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی دیمون می‌باشد، که زمان درمان با آن کوتاه و سریع می‌باشد. قیمت ارتودنسی دیمون از برخی روش‌های ارتودنسی بیشتر است.

ارتودنسی لینگوال: ارتودنسی لینگوال نیز یک روش مدرن و نامرئی برای ارتودنسی ثابت دندان‌ها به شمار می‌رود. در این روش براکت‌ها پشت دندان نصب می‌شوند و قابل مشاهده نخواهند بود. بنابراین بدیهی است گران‌ترین نوع ارتودنسی ثابت، ارتودنسی لینگوال باشد.

ارتودنسی سرامیکی: این نوع ارتودنسی کاملا شبیه به ارتودنسی معمولی است، با این تفاوت که براکت و سیم‌های متصل کننده، شفاف یا همرنگ دندان هستند. قیمت ارتودنسی سرامیکی از ارتودنسی ثابت معمولی کمی بیشتر است.

ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک، می‌توان دستگاه‌های ارتودنسی را جابجا کرد و در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن یا سایر موقعیت‌های ویژه، از دهان درآورد. به طور کلی هزینه ارتودنسی متحرک از روش‌های دیگر ارتودنسی، کمتر است. البته این در حالی است که براکت‌های متحرک در لابراتوارهای داخل کشور ساخته شده باشند. چنان چه براکت‌ها در لابراتوارهای تخصصی خارج از کشور تولید شده باشند، قیمت ارتودنسی کمی بیشتر خواهد بود.

ارتودنسی نامرئی

همان طور که از نام ارتودنسی نامرئی مشخص است، در این نوع دستگاه‌های ارتودنسی قابل مشاهده نیستند. بسته به اینکه از کدام نوع ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کنید، هزینه ارتودنسی متفاوت خواهد بود. رایج‌ترین روش‌های ارتودنسی نامرئی، استفاده از الاینرهای شفاف و براکت‌های سرامیکی می‌باشد. چنان چه از روش الاینر شفاف برای ارتودنسی استفاده شود، هزینه آن نسبت به ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی کمتر خواهد بود.

لیست قیمت انواع براکت
هزینه انواع براکت های ارتودنسی

هزینه‌های جانبی ارتودنسی

هزینه‌های جانبی ارتودنسی تا حدی به نحوه مراقبت شما از دندان‌هایتان مرتبط می‌شود. چنان چه دندانپزشک بعد از معاینه تشخیص دهد که به علت خرابی و پوسیدگی دندان ها، باید قبل از شروع درمان و نصب دستگاه‌های ارتودنسی، تمام پوسیدگی‌ها درمان شود؛ هزینه درمان مشکلات دندان موجب افزایش قیمت ارتودنسی می‌شود. همچنین گاهی به جز درمان پوسیدگی‌ها، بیمار نیاز به درمان مشکلات دیگری نیز پیدا می‌کند که هزینه این درمان‌ها، به هزینه کلی ارتودنسی افزوده می‌شود.

علاوه بر این موارد، هزینه‌های مربوط به عکس برداری از دندان‌ها و سایر آزمایش‌های مورد نیاز، جزو هزینه‌های جانبی محسوب می‌شود.

روش‌های کاهش هزینه ارتودنسی

برخی کلینیک‌ها تسهیلاتی برای پرداخت هزینه‌ها توسط بیماران، نظیر پرداخت اقساطی را فراهم می‌کنند. چنان چه امکان پرداخت اقساطی وجود نداشته باشد؛ برای کاهش هزینه ارتودنسی می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

پیش از اقدام برای ارتودنسی، در اینترنت جستجو کرده و قیمت کلینیک‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و در نهایت، کلینیکی را که هزینه آن با بودجه شما متناسب است، انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید با کلینیک مورد نظر یا مطب چندین متخصص ارتودنسی در شهر خود تماس گرفته و پس از پرس و جو در مورد قیمت ارتودنسی، بهترین مورد را انتخاب کنید.

برای معرفی و ارجاع شما به متخصصی که هزینه مناسبی برای ارتودنسی دریافت می‌کند، از دندانپزشک عمومی خود کمک بخواهید.

کلینیکی را پیدا کنید که روش‌های پرداخت اقساطی را نیز برای بیماران در نظر بگیرد.

همچنین برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید به مراکز دولتی مراجعه کنید.

میزان بودجه خود را با پزشک در میان بگذارید و از او بخواهید در بین روش‌های ارتودنسی، آن نوع را که با بودجه شما همخوانی بیشتری دارد برای شما در نظر بگیرد.

از خدمات بیمه تکمیلی استفاده کنید.

شیوه های کاهش هزینه ارتودنسی
راهکار های کاهش هزینه ارتودنسی

اختلاف قیمت ارتودنسی ثابت و متحرک

به طور کلی هزینه ارتودنسی متحرک کمتر از هزینه ارتودنسی ثابت می‌باشد. البته بسته به اینکه چه نوع ارتودنسی ثابت یا متحرکی استفاده می‌کنید، میزان هزینه ارتودنسی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه ارتودنسی ثابت معمولی با بریس‌های فلزی، کمتر از سایر روش‌های ارتودنسی ثابت می‌باشد. اما هزینه ارتودنسی لینگوال از هزینه ارتودنسی با الاینرهای شفاف بیشتر است. حتما برای برآورد هزینه دقیق با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی

از آنجایی که ارتودنسی یکی از زیر شاخه‌های درمان‌های دندانپزشکی محسوب می‌شود که دارای جنبه زیبایی است، تحت پوشش بیمه دولتی قرار نمی‌گیرد. از طرفی بالا بودن قیمت ارتودنسی، ممکن است موجب شود که بسیاری از افراد به دلیل دغدغه مالی، از انجام این کار منصرف شوند.

خوشبختانه برخی از متخصصان ارتودنسی این دغدغه بزرگ را رفع کرده و روش‌های پرداخت اقساطی را برای بیماران خود در نظر گرفته اند. همین امر موجب روی آوردن مردم به پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی شده است. با توجه به شرایطی که متخصص ارتودنسی شما برای پرداخت اقساطی هزینه‌ها در نظر گرفته است، می‌توانید این کار را با چک یا بدون چک انجام دهید.

قیمت ارتودنسی با بیمه

همان طور که پیش‌تر ذکر شد، ارتودنسی دندان جزو خدمات درمانی زیبایی به شمار می‌رود و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اما برخی از بیمه‌های تکمیلی هزینه ارتودنسی را تحت پوششش خود قرار می‌دهند. بنابراین در چنین شرایطی، بخشی از هزینه درمان با در نظر گرفتن وضعیت دندان‌ها، نوع ارتودنسی و همچنین تعرفه درمانی، توسط بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود. البته برخی بیمه‌های تکمیلی در صورتی این هزینه را پرداخت می‌کنند که فرد به مرکز درمانی مورد نظر آن‌ها مراجعه کند و کلینیک مورد نظر با بیمه فرد مطابقت داشته باشد.

چنان چه تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار دارید، پیش از شروع درمان ارتودنسی، برای اطلاع از چگونگی پوشش بیمه، میزان مبلغ پرداختی و آگاهی از کلینیک‌های طرف قرارداد بیمه، با کارشناسان بیمه خود صحبت کنید. در برخی از مواراد فرد می‌تواند به سایر کلینیک‌ها نیز مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه درمان، یک برگه رسید برای پرداخت هزینه از کلینیک دریافت کند. با تحویل این برگه به بیمه تکمیلی خود، می‌توانید بخشی از هزینه پرداختی را از بیمه دریافت نمایید.

قیمت ارتودنسی دندان با بیمه
امکن پرداخت هزینه ارتودنسی با بیمه

جمع‌بندی

افراد بسیاری از مشکلات ناهماهنگی و نامرتبی دندان‌ها رنج می‌برند، اما ممکن است به دلیل پرداخت هزینه بالای این خدمات درمانی، نسبت به انجام ارتودنسی مردد باشند. با توجه به مطالبی که در این مقاله به آن پرداخته شد؛ می‌توانید به طور نسبی هزینه ارتودنسی را تخمین زده و راهکارهای کاهش این هزینه را نیز مورد بررسی قرار دهید. در پایان به یاد داشته باشید، هرگز کیفیت را فدای قیمت ارتودنسی نکنید و با مراجعه به دندانپزشکان عمومی و افراد غیر متخصص برای انجام ارتودنسی، متحمل خسارات و مشکلات بعدی نشوید.

سوالات متداول

آیا قیمت ارتودنسی فک بالا و پایین فرق می‌کند؟

خیر قیمت ارتودنسی به فک بالا و پایین مرتبط نیست و اینکه کدام فک دچار مشکل است، تفاوتی در میزان هزینه نخواهد داشت.

کدام بیمه‌ها هزینه ارتودنسی را می‌دهند؟

برخی بیمه‌های تکمیلی خصوصی مانند بیمه البرز، بیمه دانا، بیمه آسیا، بیمه نوین، آتیه و… با در نظر گرفتن تعرفه تعیین شده و میزان هزینه‌های درمان، بخشی از هزینه‌های مربوط به ارتودنسی را تقبل می‌کنند. تعرفه و سقف پرداختی هر بیمه تکمیلی متفاوت است.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *