نخ دندان ارتودنسی + نحوه استفاده

اگر ارتودنسی دندان انجام داده‌اید یا قصد انجام آن را دارید، به احتمال زیاد با این پرسش مواجه شدید که با وجود دستگاه‌های ارتودنسی داخل دهان، چگونه می‌توان بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کرد. هنگام ارتودنسی دندان، براکت و سیم‌های ارتودنسی که در دهان نصب می‌شوند، محل بسیار مطلوبی را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کنند، همچنین با وجود دستگاه‌های ارتودنسی، نخ دندان کشیدن نیز دشوار می‌شود. 

اما ناامید نشوید! شما می‌توانید با استفاده از نخ دندان ارتودنسی و با بهره گیری از تکنیک‌های درست تمیز کردن دندان که در این مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت، در کمترین زمان به شیوهای صحیح نخ دندان بکشید و دندان‌های خود را به خوبی تمیز کنید.  برای آشنایی با انواع نخ دندان ارتودنسی و کسب اطلاعات مفید در این باره، این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید. 

نخ دندان ارتودنسی چیست؟ 

هنگامی که براکت ارتودنسی بر روی دندان قرار گرفته باشد، تمیز کردن دندان‌ها دشوارتر خواهد بود؛ برای این کار باید از نخ دندان‌هایی که مخصوص زمان ارتودنسی تولید شده اند استفاده کرد، به این نخ دندان ها، نخ دندان ارتودنسی گفته می‌شود. استفاده از نخ دندان ارتودنسی برای پاکسازی سطوح بین دندان‌ها و بافت لثه‌ها امری ضروری است. این کار مانع از تجمع باکتری‌ها در اطراف سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی می‌شود و از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.  نخ دندان ارتودنسی برای این کار طراحی شده و با وجود سر سفت آن، می توان به راحتی نخ را زیر سیم ارتودنسی حرکت داد.

نخ دندان ارتودنسی چیست؟ 

اهمیت استفاده از نخ دندان ارتودنسی

شاید فکر کنید که چرا باید حتما از نخ دندان ارتودنسی برای تمیز کردن دندانهای ارتودنسی شده استفاده کنید. مهم‌ترین علت استفاده از نخ دندان ارتودنسی، پاکیزه شدن دندان‌ها و سیم‌های ارتودنسی می‌باشد. در طول روز به دلیل خوردن انواع غذا و نوشیدنی ها، برخی باکتری ها و اسید‌ها پس از ورود به دهان، در لابه لای دندان‌ها نفوذ می‌کنند. هنگامی که سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی بر روی دندان‌ها نصب شده باشند، می‌توانند محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها فراهم کنند. از طرفی تمیز کردن دندان‌ها با وجود دستگاه‌های ارتودنسی درون دهان، دشوارتر است؛ بنابراین برای اینکه بتوانید به خوبی دندان‌های خود را تمیز کنید، باید از نخ دندان ارتودنسی استفاده نمایید. چنان چه از نخ دندان ارتودنسی استفاده نکنید، ممکن است پس از مدتی دندان‌های شما دچار پوسیدگی شوند. 

نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی

اگر از نخ دندان ارتودنسی سوپرفلاس استفاده می‌کنید؛ پس از عبور دادن نخ دندان ارتودنسی از سر سوزنی شکل آن، نخ دندان را از زیر سیم ارتودنسی خارج کرده و دو طرف نخ را به دور انگشت‌های نشانه خود بپیچید. سپس از طریق حرکت اره‌ای شکل و به صورت مورب، نخ دندان را آهسته بین دندان‌ها بکشید.

مطالعه بیشتر: هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۲

پس از آن، به وسیله حرکات دست به بالا و پایین در حالی که نخ دندان در حالت چسبیده به دندان قرار دارد؛ آن را زیر لثه ببرید و این قسمت را نیز تمیز کنید. دقت کنید که در این مرحله حرکات جلو و عقب اشتباه است. بهترین زمان تمیز کردن دندان‌ها با نخ دندان ارتودنسی، پس از صبحانه و شب قبل از رفتن به رختخواب، می‌باشد. 

آموزش استفاده از نخ دندان
نحوه استفاده از نخ دندان ارتودنسی چگونه است؟

انواع نخ دندان ارتودنسی

پس از کامل شدن نصب براکت‌ها و بریس‌های ارتودنسی بر روی دندان ها، در مرحله بعدی باید برای تمیز کردن دندان‌های خود، نخ دندان ارتودنسی تهیه نمایید. به یاد داشته باشید که در هنگام انتخاب مدل نخ دندان حتما با ارتودنتیست خود مشورت کنید. بهترین متخصص ارتودنسی با توجه به نوع ارتودنسی شما، نخ دندان مناسب را به شما معرفی می‌کند. در ادامه به معرفی مدل‌های مختلف نخ دندان ارتودنسی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید. 

نخ دندان معمولی

نخ دندان‌های معمولی همان نخ دندان‌هایی هستند که به وفور توسط تمام افراد جامعه مورد استفاده قرار میگیرد؛ ولی فرق این نوع نخ دندان‌ها با نخ دندان ارتودنسی در این است که احتمال گیر کردن نخ دندان‌های معمولی بین براکت‌ها وجود دارد. دلیل این امر جنس نخ دندان و مدل براکت‌ها و سیم کشی درون دهان است. بدیهی است این امر استفاده از نخ دندان را مشکل ساز می‌کند؛ اما نخ دندان ارتودنسی این مشکل را ندارد. 

نخ دندان سوپر فلاس

یکی از انواع نخ دندان که مخصوص ارتودنسی طراحی شده است، سوپرفلاس نام دارد. نخ دندان سوپرفلاس از سه قسمت سر سوزنی چند سانتی متری، قسمت اسفنجی شکل و خود نخ دندان تشکیل شده است. نخ دندان سوپر فلاس به طور ویژه برای تمیز کردن دندان‌های ارتودنسی شده تهیه شده است و برای این کار نسبت به نخ دندان معمولی ارجحیت دارد.

سوپر فلاس از یک تکه سیم استاندارد تهیه شده که سر سوزنی شکل آن را تشکیل می‌دهد. همچنین این نوع نخ دندان دارای فضای کوچکی به شکل اسفنجی بین نخ پلاستیکی و نخ معمولی می‌باشد که این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا پیش از مسواک زدن، زیر خط لثه و دور بریس‌ها را تمیز کنید تا ذرات به جا مانده بیشتری را پیش از مسواک زدن پاک کنید. 

نخ دندان ایر فلاس

در ایر فلاس از فشار هوا برای تمیز کردن بین دندان‌ها و لثه استفاده می‌شود. استفاده از نخ دندان ایر فلاس نسبت به سوپر فلاس آسان‌تر است و از جمله مزیت‌های این مدل می‌باشد. این نوع نخ دندان ارتودنسی، به دلیل سهولت در استفاده کودکان بسیار مناسب است. همچنین استفاده از آن موجب صرف زمان کمتر برای نخ دندان کشیدن، می‌شود. البته در کنار این مزیت ها، قیمت این مدل نسبت به مدل‌های دیگر بیشتر است. 

فواید استفاده از نخ دندان ارتودنسی

از فواید استفاده از نخ دندان ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • استفاده مرتب از نخ دندان ارتودنسی موجب از بین رفتن پلاک دندان شده و به جلوگیری از تشکیل پلاک دندان کمک می‌کند. 
  • با به کار بردن نخ دندان می‌توانید به سادگی و با دقت بالا، به قسمت‌هایی که مواد غذایی گیر می‌کند و یا با مسواک قابل تمیز شدن نیست دسترسی پیدا کنید و دندان‌های خود را به خوبی تمیز کنید. 
  • نخ دندان کشیدن شبیه به جارو کشیدن فرش است و همان طوری که جارو گرد و غبار غیر قابل مشاهده را از روی فرش پاک می‌کند، نخ دندان نیز دندان‌ها را کاملا تمیز کرده و جلا می‌دهد. 
  • استفاده از نخ دندان ارتودنسی می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی شود. 
  • تمیز کردن دندان‌ها با نخ دندان ارتودنسی از بروز بیماری‌های لثه مانند جنجویت و پریودنتال پیشگیری می‌کند. 
  • نخ دندان ارتودنسی با تمیز کردن محیط دهان از ذرات مواد غذایی مانع از ماندن این ذرات در داخل دهان و ایجاد بوی بد دهان می‌شود.

فواید استفاده از نخ دندان ارتودنسی

جمع‌بندی نخ دندان ارتودنسی

هنگامی که ارتودنسی انجام میدهید؛ تمیز کردن دندان‌ها با وجود سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی بسیار مشکل است. از طرفی نمی‌توان برای دندان‌های ارتودنسی شده از نخ دندان معمولی استفاده کرد، زیرا احتمال گیر کردن این نوع نخ دندان ها، بین براکت‌ها و سیمها وجود دارد. امروزه تولید نخ دندان ارتودنسی این مشکل را حل کرده و می‌توانید با تهیه نخ دندان ارتودنسی مناسب خود، به خوبی دندان‌هایتان را تمیز کرده و از فواید آن برخوردار شوید. به یاد داشته باشید که برای انتخاب نخ ارتودنسی مناسب خود از متخصص ارتودنسی کمک بگیرید. 

سوالات متداول

نخ دندان دسته دار چیست؟

بعضی از افراد در هنگام نخ کشیدن دندان‌های پسین با مشکل مواجه می‌شوند. در این زمان استفاده از نخ دندان دسته‌دار مشکل را برطرف می‌کند. نخ دندان دسته دار از یک قطعه نخ دندان که به دو بازوی پلاستیکی وصل شده، تشکیل شده است؛ این دو بازوی پلاستیکی به یک دسته متصل شده اند. نخ دندان کشیدن با این وسیله به مراتب آسان‌تر است، زیرا می‌توان فقط با یک دست آن را نگه داشته و مورد استفاده قرار داد. اما کارایی نخ دندان دسته‌دار شاید به خوبی نخ‌های معمولی نباشد، زیرا نمی‌توان با استفاده از آن در تمام زوایا نخ دندان کشید و در برخی زوایا این کار با محدودیت مواجه می‌شود. از طرفی این وسیله، تمیز کردن دندان‌های پسین را آسان‌تر می‌کند. در برخی جاها نمی‌توان با دو دست نخ دندان را گرفت، مخصوصا اگر دهانتان کوچک باشد.

تفاوت نخ دندان ارتودنسی و نخ دندان معمولی در چیست؟

سطح تماس نخ دندان ارتودنسی با دندانها و دستگاه ارتودنسی بیشتر است. به همین دلیل نیز بهتر میتواند بخش هایی از دندان که زیر سیم و دستگاه ارتودنسی قرار گرفته است را تمیز کند. دو نمونه از بهترین نخ دندان های ارتودنسی، نخ دندان نواری و سوپر فلاس هستند که نسبت به نخ دندان معمولی، دارای پهنا و ضخامت بیشتری میباشند؛ از همین رو در تمیز کردن فواصل بین دندانی و زیر سیمهای ارتودنسی بهتر عمل میکنند. استفاده از نخ دندان های معمولی موجب گیر کردن نخ ها در لای دستگاههای ارتودنسی میشود

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *