بلیچینگ مناسب تر است یا جرم گیری؟

بلیچینگ و جرم ‌گیری دو نوع از روش‌های دندانپزشکی هستند که برای سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند.

در روش بلیچینگ، با استفاده از ماده بلیچ، رنگ دندان را از درون تغییر داده و روشن‌تر می‌کنند، در حالی که در روش جرم ‌گیری تمرکز بر روی دندان‌ها بوده و جرم‌ها و رنگدانه‌ها را از روی دندان برداشته می‌شود تا رنگ واقعی دندان‌ها آشکار شود.

بلیچینگ می‌تواند در تغییر رنگ دندان‌ها موثر بوده و آن‌ها را سفید و درخشان کند. به ویژه در افرادی که سیگاری هستند یا چای و قهوه زیاد مصرف می‌کنند، این روش کارآمد است.

اما ممکن است برای شما این سوال به وجود آید که بلیچینگ مناسب ‌تر است یا جرم گیری؟ در این مقاله از زیباشیم به این سوال پاسخ می‌دهیم و هر دو روش را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم؛ تا انتهای مقاله با ما همراه باشد.

جرم گیری چیست؟

جرم‌های باقی مانده ناشی از ذرات مواد غذایی در سطح دندان‌ها به مرور انباشته شده و بستری مناسب برای پوسیده شدن دندان‌ها ایجاد می‌کنند. اگر این جرم‌ها به موقع توسط دندانپزشک برطرف نشوند؛ باعث ایجاد آسیب شدید به دندان‌ها و پوسیدگی خواهند شد که دیگر با راهکارهای ساده حل نخواهد شد و نیاز به درمان‌های دشوارتری دارد.

برای رفع جرم‌های دندان از روش جرم گیری استفاده می‌شود. در این روش جرم‌های موجود روی دندان و لثه و همچنین رنگدانه‌های خارجی با استفاده از دستگاهی خاص از روی دندان‌ها برداشته می‌شود.

جرم گیری چیست؟

پس از جرمگیری می‌توان متوجه تفاوت چشمگیر دندان‌ها با قبل از آن شد؛ به ویژه در افرادی که چای و نوشیدنی‌های رنگی زیاد مصرف می‌کنند این روش بسیار موثر است. در روش جرمگیری دندان، رنگ خود دندان عوض نمی‌شود و روشن‌تر از قبل نخواهد شد، بلکه فقط پلاک‌ها و رنگدانه‌های موجود بر روی دندان‌ها برداشته می‌شود؛ این کار موجب نمایان شدن رنگ واقعی دندان خواهد شد.

بلیچینگ چیست؟

یکی از روش‌های نوین در عرصه دندانپزشکی زیبایی، بلیچینگ دندان است. با استفاده از این روش پیشرفته و جدید می‌توان رنگ دندان‌ها را چندین درجه تغییر داده و روشن‌تر کرد؛ تا زیبایی آن‌ها دوچندان شود. از این روش می‌توان به عنوان روشی مکمل به همراه اقدامات پیشگیرانه‌ای نظیر جرمگیری دندان یاد کرد. توجه داشته باشید که جرمگیری دندان باعث می‌شود که  وضوح و روشنی دندان از طریق رفع میکروارگانیسم‌ها، تا حدودی بیشتر شود، اما روش بلیچینگ باعث خواهد شد که رنگ دندان‌ها در حدود دو تا سه درجه روشن‌تر شود.

در انجام روش بلیچینگ، دندانپزشک با استفاده از نفوذ نوعی ماده سفید کننده یا همان ماده بلیچ به درون دندان، باعث می‌شود که رنگ دندان از رنگ واقعی و طبیعی خود، روشن‌تر شود.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

برای اینکه بدانیم بلیچینگ مناسب تر است یا جرم گیری، باید ابتدا تفاوت‌های این دو روش را بدانیم. بلیچینگ و جرم گیری از نظر برخی ویژگی‌ها باهم تفاوت‌هایی دارند. از این تفاوت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرآیند اجرا و درمان

در فرآیند هنگام جرم گیری دندان، بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران با استفاده از برخی تجهیزات مانند ابزار دستی، لیزر و دستگاه اولتراسونیک، نسبت به برداشتن لایه جرم ایجاد شده از روی سطح دندان اقدام می‌کند. اما برای بلیچینگ، دندانپزشک از موادی حاوی پراکسید مانند کارباماید پراکسید، هیدروژن پراکسید و … بهره می‌گیرد و با قرار دادن این مواد بر روی سطح دندان و با تاباندن نور لیزر و فعال سازی مواد، دندان‌ها را روشن تر می‌کند.

تفاوت بلیچینگ و جرم گیری دندان

هدف درمان

در روش جرم‌گیری هدف حذف لایه‌ها و جرم‌های تشکیل شده بر روی دندان است؛ بنابراین به جز زیبایی و روشن کردن ظاهر دندان ها، جنبه بهداشتی و درمانی نیز دارد و باعث جلوگیری از عفونت و پوسیدگی لثه و دندان می‌شود. اما روش بلیچینگ دندان تنها جنبه ظاهری و زیبایی دارد و باعث از بین بردن تیرگی و رنگ زرد دندان‌ها می‌شود.

تاثیر بر سفیدی دندان ها

با استفاده از جرم گیری، لایه جرم تشکیل شده بر روی دندان، که به رنگ زرد، تیره یا کبود است، برطرف شده و دندان به رنگ اصلی خود درمی‌آید. با جرم‌گیری رنگ دندان تا حدی روشن‌تر می‌شود اما روشن‌تر از رنگ اصلی دندان نخواهد شد. این در حالی است که بلیچینگ باعث روشن و درخشان‌تر شدن رنگ اصلی دندان‌ها می‌شود.

هزینه

 اگر بخواهیم از نظر هزینه به این سوال پاسخ دهیم که بلیچینگ مناسب تر است یا جرم گیری، می‌توان گفت که به دلیل استفاده از مواد گران‌تر و فرایند درمانی پیچیده‌تر، هزینه بلیچینگ دندان از جرم گیری بالاتر است.

شباهت جرم گیری و بلیچینگ دندان

جرم‌ گیری و بلیچینگ دندان با وجود تفاوت‌هایی که دارند، از جهاتی نیز به هم شبیه هستند. از این شباهت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمن بودن:

هر دو روش جرم‌ گیری و بلیچینگ دندان، دارای ایمنی بالایی در اجرا و درمان هستند. این روش‌ها غیر تهاجمی بوده و مشکلات و عوارضی برای مراجعه کننده به همراه ندارند.

  • سرعت درمان:

زمان انجام جرم ‌گیری و بلیچینگ دندان کوتاه است و به زمان طولانی نیاز ندارند و اکثر اوقات در یک جلسه توسط متخصص دندانپزشک انجام می‌شوند.

  • درمان موقت:

چه اقدام به انجام جرم ‌گیری نمایید و چه بلیچینگ دندان، دارای اثر کوتاه مدت خواهند بود و پس از مدتی اثرات درمان از بین خواهد رفت و باید برای انجام مجدد جرم ‌گیری و بلیچینگ به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

  • مراقبت بعد از درمان:

پس از انجام بلیچینگ یا جرم‌ گیری، باید از دندان‌های خود مراقبت کرده و غذاهای دارای رنگدانه یا نوشیدنی‌های رنگی مصرف نکنید یا کمتر مصرف کنید. همچنین نباید سیگار بکشید یا خوراکی‌های اسیدی مصرف کنید.

شباهت جرم گیری و بلیچینگ دندان

مزایای جرم گیری و بلیچینگ

از مزایای انجام جرم‌ گیری و بلیچینگ می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

حذف آلودگی‌ها از دندان

با انجام جرم گیری، ذرات آلاینده‌ مثل پلاک و جرم از سطح لثه و دندان‌ها پاک می‌شوند. این آلاینده‌ها اگر باقی بمانند می‌توانند باعث مشکلاتی مانند بوی بد دهان، پوسیدگی دندان و عفونت لثه شوند.

حفظ سلامت لثه

جرم گیری دندان باعث حفظ سلامت لثه می‌شود. انجام جرم گیری موجب خواهد شد تا لثه‌هایی سالم و بدون التهاب داشته باشید.

پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان

انجام جرم گیری دندان از التهاب لثه و پوسیدگی و سایر بیماری‌های دندان پیشگیری می‌کند.

بهبود ظاهر لبخند

انجام بلیچینگ و جرم گیری دندان باعث روشن‌تر و درخشان‌تر شدن دندان‌های شما شده و لبخندی زیبا به شما می‌بخشند.

افزایش اعتماد به نفس

اگر در هنگام لبخند دندان‌های سفیدی داشته باشید، خواهید دید که اعتماد به نفس شما نیز افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن با اشتیاق بیشتری در فعالیت‌های اجتماعی شرکت خواهید کرد.

روشی آسان و در دسترس

جرم‌ گیری و بلیچینگ دندان روش‌هایی در دسترس هستند و در هر زمانی به راحتی می‌توانید به مطب دندانپزشک مراجعه کرده و طی یک جلسه این کار را انجام دهید. همچنین می‌توانید با مراجعه به داروخانه‌ها کیت‌های بلیچینگ را خریداری نموده و اقدام به سفید کردن دندان‌های خود کنید.

نتایج رضایت بخش

با انجام روش‌های بلیچینگ و جرم‌ گیری نه تنها متوجه دردی نخواهید شد، بلکه در مدت زمانی کوتاه به نتایج رضایت بخشی دست پیدا خواهید کرد.

امن و بی‌خطر بودن

انجام بلیچینگ و جرم‌ گیری عوارض و خطرات خاصی به دنبال ندارد و بسیار ایمن است. حتی اگر غلظت مواد سفید کننده بیشتر از میزان عادی شود، باز هم خطری برای شما در پی نخواهد داشت و می‌توان در مطب دکتر آن را کنترل کرد.

هزینه جرم گیری و بلیچینگ دندان

یکی از عواملی که به ما در دانستن اینکه بلیچینگ مناسب تر است یا جرم گیری، کمک می‌کند؛ مقایسه هزینه این دو روش پرطرفدار است. هزینه جرم‌ گیری و بلیچینگ دندان به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان یک هزینه مشخص برای این دو روش بیان کرد.

هزینه انجام جرم ‌گیری و بلیچینگ به ویزیت و معاینه اولیه پزشک، میران تخصص و دانش دندانپزشک، درمان‌های جانبی که ممکن است برای جرم‌ گیری و بلیچینگ مورد نیاز باشد، نوع بلیچینگ دندان، موقعیت مکانی کلینیک دندانپزشکی مورد نظر شما، سطح پیشرفته و مدرن بودن کلینیک، هزینه های جانبی مانند هزینه عکس‌برداری و… بستگی دارد.

به طور کلی می‌توان گفت فرآیند جرم‌گیری نسبت به بلیچینگ از قیمت مناسب‌تری برخوردار است. برای آگاهی دقیق از هزینه‌ها باید دندانپزشک به طور کامل به معاینه وضعیت دهان و دندان شما پرداخته و آن‌ را بررسی کند.

هزینه جرم گیری و بلیچینگ دندان
هزینه جرم گیری و بلیچینگ دندان

جمع بندی

جرم ‌گیری و بلیچینگ دندان دو نوع از روش‌های محبوب برای زیبایی دندان‌ها هستند که منجر به سفید و درخشان‌تر شدن دندان‌ها می‌شوند. همان‌طور که در این مقاله گفته شد؛ این دو روش با هم تفاوت‌هایی در نحوه درمان، استفاده از مواد خاص و هزینه و… هستند. در روش جرم ‌گیری، پلاک و لکه‌های موجود بر روی لثه و دندان‌ها پاک می‌شوند، اما دندان‌ها از حالت طبیعی و اصلی خود روشن‌تر نخواهند شد. در حالی که در روش بلیچینگ، دندان‌ها دو سه درجه از حالت اصلی خود روشن‌تر می‌شوند. همچنین جرم‌ گیری حالت درمانی دارد و باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و آسیب به لثه خواهد شد. اما بلیچینگ صرفا یک روش برای افزایش زیبایی و سفیدی دندان‌هاست. در مورد هزینه نیز جرم‌گیری ارزان‌تر از بلیچینگ است.

سوالات متداول جرم گیری دندان و بلیچینگ

آیا جرم گیری و بلیچینگ دردناک است؟

خیر، هر دو روش جرم ‌گیری و بلیچینگ بدون درد هستند و مراجعه کننده در هنگام انجام این روش‌ها احساس ناراحتی نخواهد داشت. اگر حجم جرم و رسوب بر روی دندان‌ها زیاد باشد، برای پیشگیری از احساس درد برای فرد از بی حسی موضعی استفاده می‌شود.

بلیچینگ دندان بهتر است یا جرم گیری؟

هر کدام از این روش‌ها دارای مزایای خاص خود هستند. جرم‌ گیری باعث پاک شدن جرم و پلاک و تیرگی حاصل از آن از روی دندان‌ها می‌شود. اما بلیچینگ در مواردی که سطح دندان و لثه تمیز است، تنها باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود. بنابراین ابتدا باید توسط متخصص دندانپزشک دندان‌های شما به طور کامل شوند تا با توجه به شرایط شما بهترین روش انتخاب شود.

آیا جرم گیری و بلیچینگ سبب ضعیف شدن دندان ها می‌شود؟

جرم گیری نوعی روش درمانی است که باعث پاک شدن لکه و جرم از سطح دندان‌ها و ایجاد سلامتی بیشتر برای لثه و دندان می‌شود. بلیچینگ روشی مورد تایید جامعه دندانپزشکی است و باعث روشن‌تر شدن دندان‌ها خواهد شد. اگر هر دو روش به درستی و توسط یک متخصص مجرب انجام شوند، هرگز موجب ضعیف شدن دندان‌ها نخواهند شد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *