بلیچینگ دندان چیست؟ مزایای بلیچ و مدت زمان ماندگاری

با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی و ظهور انواع روش های جدید، امروزه داشتن لبخندی زیبا و دندان­ هایی درخشان کار دشواری نیست و در دسترس افراد قرار دارد. یکی از پرطرفدارترین راهکارها برای سفید کردن دندان، بلیچینگ دندان است. با گذر زمان و مصرف غذاها و نوشیدنی­ های متنوع، رنگ مینای دندان­ ها تغییر می­کند و نسبت به قبل تیره ­تر می­شود. در روش بلیچینگ دندان می­توان با استفاده از مواد ویژه دندان­ ها را سفید و درخشان کرد.

این کار را می­توان هم در مطب دندانپزشک زیبایی و هم در منزل انجام داد. بسته به اینکه کدام روش بلیچینگ برای شما مورد استفاده قرار بگیرد، مواد متفاوتی برای بلیچینگ دندان به کار می­رود. بلیچینگ دندان در افزایش اعتماد به نفس و داشتن لبخندی زیبا بسیار موثر است. در ادامه به شرح این روش درمانی و انواع و هزینه­ های آن می­پردازیم؛ با زیباشیم تا انتها همراه باشید.

بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از حرفه ­ای ­ترین خدمات دندانپزشکی، بلیچینگ دندان است. در این روش درمانی رنگدانه­ های غیر طبیعی که در اثر مصرف مواد غذایی یا استعمال دخانیات و…  بر روی سطح دندان ­ها چسبیده‌اند، برطرف می­شوند. این روش  قادر به از بین بردن تمام لکه­ ها و رنگ ­های غیر طبیعی روی دندان است.

بلیچینگ دندان چیست؟

در واقع در بلیچینگ دندان، دندانپزشک از مواد شیمیایی ویژه­ ای کمک گرفته و در مدت زمانی کوتاه رنگ طبیعی و سفید دندان ­های شما را به آن­ها بازمی­ گرداند. البته باید توجه داشته باشید که نمی­توان روکش­ ها و ایمپلنت دندان را با این روش، سفید کرد.

در این روش درمانی، ماده­ ای به ساختار دندان­ ها اضافه نمی‌شود و دندانپزشک با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص، دندان­ ها را سفید می­کند. اینکه بلیچینگ دندان برای هر فرد چقدر موثر واقع می­شود، به جنس دندان‌ها و همچنین میزان لکه و تیرگی یا زردی دندان­ ها بستگی دارد.

انواع روش های بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک فرآیند پیچیده و مفید است که در روش ­های مختلف انجام می­شود. انواع روش های بلیچینگ دندان عبارتند از:

 • آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی: در این روش دندانپزشک در مطب، با استفاده از مواد بلیچینگ به سفید کردن دندان­ ها می­پردازد.
 • هوم بلیچینگ یا بلیچینگ دندان در خانه: در این روش نیاز به مراجعه مکرر به مطب بهترین دندانپزشک زیبایی نیست و طی دو جلسه در مطب دندانپزشک از دندان­ها شما قالب تهیه می­کند. سپس این قالب و مواد بلیچینگ را به شما تحویل می­دهد تا در منزل دندان­ هایتان را بلیچینگ کنید.
 • پاور بلیچینگ یا بلیچینگ فوری دندان: پاور بلیچینگ یک روش جدید است که در آن دندان­ها در یک جلسه و با استفاده از ماده­ای قوی به نام هیدروژن پراکسید غلیظ، سفید می­شوند.

مزایای بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یک روش سریع، مفید و ایمن برای سفید کردن دندان­ های شما است. از آنجایی که روش­ های خانگی بلیچینگ توسط خود افراد و در منزل صورت می­گیرد، ممکن است خطرناک باشد؛ اما بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک کاملا ایمن و بی خطر است. از مزایای بلیچینگ دندان می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این روش دارای هزینه نسبتا کمی است، زیرا با یک بار هزینه دندان­ ها سفید می­شوند و تا مدت های طولانی نیاز به صرف هزینه  مجدد وجود نخواهد داشت.
 • روش بلیچینگ دندان در مطب کاملا ایمن و غیرتهاجمی است و عوارض خاصی به همراه ندارد.
 • بلیچینگ دندان طی مدت زمان کوتاهی دندان­ ها را سفید می­کند.

عوارض بلیچینگ دندان

چنان چه بلیچینگ دندان توسط یک دندانپزشک ماهر و باتجربه انجام شود، عوارض خاصی به همراه نخواهد داشت. به طور کلی عوارض این روش درمانی عبارتند از:

 • چنان­چه مواد بلیچینگ دندان بیش از مدت زمان استاندارد بر روی دندان­ ها باقی بماند، موجب تاثیرات بدی مانند افزایش حساسیت دندان­ ها خواهد شد.
 • یکی دیگر از عوارض بلیچینگ در روش بلیچینگ خانگی رخ می­دهد، ایجاد حساسیت نسبت به مواد بلیچینگ است. انجام دادن بلیچینگ در مطب به دلیل استفاده از ابزار حرف ه­ای این عارضه را به دنبال نخواهد داشت و خطر آسیب و حساسیت را به حداقل می­رساند.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

ماندگاری بلیچینگ دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. هرچه مواد غذایی یا نوشیدنی ­های رنگی بیشتری مصرف کنید و یا دخانیات استعمال نمایید، ماندگاری بلیچینگ کمتر خواهد شد. همچنین بسته به اینکه دندانپزشک از چه نوع مواد و برندی برای بلیچینگ دندان شما استفاده کند، ماندگاری آن تغییر خواهد کرد. به طور کلی پس از گذشت ۳ سال از انجام بلیچینگ دندان، به مرور میزان سفیدی دندان­ ها کمتر خواهد شد و ماندگاری بلیچینگ دندان در طی این سه سال هم به نوع مراقبت شما و رژیم غذاییتان بستگی دارد.

بهترین برندهای بلیچینگ دندان

مواد بلیچینگ دندان دارای انواع مختلف هستند و به دو نوع مورد استفاده در مطب (Oficce) و خانگی (Home) تقسیم می­شوند. بهترین برندهای مواد بلیچینگ دندان در مطب به شرح زیر هستند:

 • مواد بلیچینگ دندان برند اولترادنت مدل Opalescence Boost
 • مواد بلیچینگ دندان برند اولترادنت مدل Opalescence Endo
 • مواد بلیچینگ دندان برند White Smile مدل POWER WHITENING
 • مواد بلیچینگ دندان برند SDI مدل +polaoffice
 • مواد بلیچینگ دندان برند Ultradent مدل Opalustre
 • مواد بلیچینگ دندان برند FMG مدل HP ۳۵٪
 • بلیچینگ دندان برند مروابن مدل MORVA Bleach

بلیچینگ دندان در خانه

یکی از روش ­هایی که می­توان به کمک آن در منزل دندان­ های خود را بلیچینگ کرد، بلیچینگ دندان در خانه است. طی این فرایند، باید یک جلسه به مطب ارتودنسی مراجعه کنید. دندانپزشک طی این جلسه، از دندان های بالا و پایین شما قالب تهیه می­کند. سپس بر اساس قالب تهیه شده، تری ­های پلاستیکی نازک و شفاف در لابراتوار برای بلیچینگ دندان ساخته می‌شود. در مراجعه بعدی به مطب دندانپزشک، قالب را به همراه مواد بلیچینگ در اختیار شما قرار می­دهد و طریقه بلیچینگ کردن را به شما می­آموزد.

بلیچینگ دندان در خانه، نیاز به بردباری و حوصله شما دارد. همچنین باید دقت زیادی در انجام این کار داشته باشید. حداقل دو هفته طول می­کشد تا تاثیر بلیچینگ در منزل نمایان شود.

بلیچینگ دندان در خانه چگونه انجام می شود؟

قیمت بلیچینگ دندان ۱۴۰۲

قیمت بلیچینگ دندان در سال ۱۴۰۲ به عوامل مختلفی بستگی دارد و بدون در نظر گرفتن این عوامل نمی­توان هزینه مشخصی را برای آن عنوان کرد.

هزینه بلیچینگ به مولفه ­هایی مانند نوع روش مورد استفاده در بلیچینگ دندان که می­تواند خانگی یا در مطب باشد، دستمزد دندانپزشک، هزینه دریافتی توسط کلینیک­ های مختلف، موقعیت مکانی کلینیک، میزان تخصص، تبحر و شهرت دندانپزشک، درمان­ های جانبی مورد نیاز برای انجام بلیچینگ دندان، تعیین سطح سفیدی دندان ­ها برای بیمار، برند مواد مورد استفاده برای بلیچینگ، تعداد جلسات درمانی، تخفیف­ ها و شرایط ویژه، نرخ تورم و… بستگی دارد.

تغییر هر کدام از این عوامل می­تواند منجر به تغییر هزینه دریافتی شود. بهترین راه برای آگاهی از هزینه بلیچینگ دندان، تماس با کلینیک یا مطب دندانپزشکی مورد نظر و پرس و جو در مورد هزینه است.

بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

اینکه بلیچینگ دندان چقدر دوام داشته باشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی می­توان گفت دوام بلیچینگ بین بازه زمانی شش ماه تا سه سال متغیر است. اگر مراقبت­ ها و توصیه­ های دندانپزشک را به خوبی انجام دهید. تا سه سال دندان­ هایی زیبا و روشن خواهید داشت. پس از این مدت زمان می­توانید دوباره بلیچینگ انجام دهید.

حتی در برخی افراد که جنس دندان­ های خوبی دارند و مراقبت ­های لازم را انجام می­دهند، ممکن است ماندگاری این روش بیشتر هم طول بکشد.

بلیچینگ دندان با بیمه

پیش از انجام بلیچینگ دندان باید توجه داشته باشید که این درمان یک درمان زیبایی محسوب می­شود و تحت پوشش بیمه ­هایی مانند بیمه تامین اجتماعی، بیمه نیروهای مسلح و… قرار نمی­گیرد و باید هزینه آن توسط افراد به طور کامل پرداخت شود.

در مواردی ممکن است برخی بیمه­ های تکمیلی این درمان را تحت پوشش قرار دهید. این پوشش می­تواند جزئی یا کامل باشد و برخی شرکت­ ها نیز ممکن است هرگز آن را پوشش ندهند. در مورد نحوه پوشش بیمه و پرداخت هزینه ­ها می­توانید با ارائه دهنده بیمه خود مشورت کنید.

البته توجه داشته باشید که برخی مراکز دندانپزشکی طرح­ ها و تخفیفات ویژه ­ای برای بلیچینگ دندان در نظر گرفته ­اند و یا شرایط پرداخت اقساطی را برای مراجعه کنندگان خود فراهم می­کنند. برای آگاهی از این تسهیلات می­توانید از کلینیک مورد نظر خود پرس و جو کنید.

قیمت بلیچینگ دندان 1402 چقدر است؟

بلیچینگ دندان چگونه انجام می­شود؟

هنگام انجام بلیچینگ دندان، دندانپزشک ابتدا از نوعی محلول اسیدی استفاده کرده و بر روی دندان‌ها می‌زند و پس از آن از عامل اکسید کننده استفاده کرده و روی مینای دندان به کار می­برد. در مرحله بعد، از لیزر یا نور درخشان استفاده می­شود و اشعه بر روی دندان‌ها تابیده می‌شود. این کار به فرایند سفید شدن دندان‌ها سرعت می­بخشد. به طور معمول بلیچینگ دندان سه تا چهار جلسه طول می­کشد و مدت زمان هر جلسه در حدود ۳۰ ـ ۶۰ دقیقه است تا به رنگ مطلوب دست پیدا کنید.

بلیچینگ دندان برای چه سنی مناسب است؟

به طور کلی همه افراد بزرگسال می­توانند بلیچینگ دندان انجام دهند و محدودیتی برای این کار وجود ندارد؛ اما این روش برای نوجوانان یا افرادی با سن کمتر محدودیت دارد. دلیل این امر کامل نشدن فرایند رشد تاج دندان­ ها تا ۱۸ سالگی است. در نتیجه انجام بلیچینگ دندان در سنین نوجوانی می­تواند به دندان­ها آسیب زده و التهاب ایجاد کند.

در سنین دیگر چنان­چه فرد دارای شرایط دندانی مناسب برای این کار باشد و از دندان­ های حساسی برخوردار نباشد، می­تواند این کار را انجام دهد و محدودیتی وجود ندارد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که دندان­های شما خیلی حساس است؛ ابتدا از ژل های ضد حساسیت استفاده خواهد کرد و سپس عملیات بلیچینگ دندان صورت می­گیرد. البته دقت داشته باشید که هر چقدر سن افزایش پیدا کند، احتمال آسیب به دندان و ایجاد حساسیت بیشتر می­شود.

چکیده مقاله بیلیچینگ

از آنجایی که دندان­ ها نقش مهمی در زیبایی ظاهری ایفا می­کنند، همه افراد خواستار داشتن دندان­ هایی سفید و زیبا هستند. یکی از روش ­های مفید و محبوب برای این کار، بلیچینگ دندان است که به دو صورت خانگی و در مطب انجام می شود. مدت زمان ماندگاری این روش به نوع مراقبت شما و مواد بلیچینگ مورد استفاده بستگی دارد. انجام این روش نزد دندانپزشکان ماهر و متخصص عوارض خاصی به دنبال نخواهد داشت و روشی ایمن است.

سوالات متداول

 • ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

بسته به اینکه چقدر در عمل به مراقبت و توصیه های دندانپزشک کوشا باشید، ماندگاری این روش بین ۶ ماه تا ۳ سال متغیر خواهد بود.

 • آیا بلیچینگ دندان درد دارد؟

خیر، این روش یک روش غیر تهاجمی محسوب می ­شود و دارای درد یا خونریزی نخواهد بود.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *