عمل بینی گوشتی چگونه است؟ + مراقبت های بعد از عمل

با توجه به اهمیت فرم بینی در زیبایی چهره، امروزه جراحی زیبایی بینی نسبت به گذشته طرفداران بیشتری پیدا کرده است. عمل بینی گوشتی یکی از رایج‌ترین عمل‌های جراحی بینی محسوب می‌شود. بینی گوشتی دارای پوست ضخیم‌تر و غضروف ضعیف‌تری نسبت به بینی استخوانی است و به دلیل این ویژگی‌های ظاهری، جراحی گوشتی بینی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است.

عمل بینی برای دماغ‌ های گوشتی نیازمند مهارت و تجربه بالای جراح متخصص است. در این مقاله به بررسی عمل بینی گوشتی می‌پردازیم؛ چنانچه شما نیز سوالات و ابهاماتی در مورد این نوع جراحی بینی دارید و به دنبال کسب اطلاعات جامع و کاملی در این مورد هستید؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: بهترین جراح بینی گوشتی در تهران چه کسی است؟

مشخصات بینی‌های گوشتی چیست؟

شناخت آناتومی بینی‌های گوشتی، نخستین قدم برای انجام عمل بینی گوشتی به صورت موفقیت‌آمیز است. برخی از ویژگی‌های مشابه در تمام افرادی که که دارای بینی گوشتی هستند، به شرح زیر است:

 • روی پوست بینی منافذ باز زیادی وجود دارد.
 • پوست بینی ضخیم است.
 • غدد چربی روی بینی، ترشح زیادی دارند.
 • بینی‌های گوشتی دارای سوراخ‌های نامتقارن و بزرگی هستند.
 • پره‌های بینی گوشتی به شکل دایره و بزرگ است.
 • بینی‌های گوشتی دارای غضروف‌های ضعیف و کوچکی هستند.
 • ارتفاع پره‌های بینی‌های گوشتی بیشتر از بینی‌های استخوانی است.
 • اکثر بینی‌های گوشتی حالت افتاده دارند و نوک بینی به سمت پایین است.
 • بینی‌های گوشتی نسبت به بینی‌های طبیعی، عرض بیشتری دارند و پهن‌تر هستند.
 • به دلیل ترشح غدد چربی روی بینی، این نوع بینی‌ها معمولا دارای جوش و آکنه می‌باشند.

آیا عمل بینی گوشتی برگشت‌پذیر است؟

حتما تا به حال شما نیز این جمله را شنیده اید، اما باید گفت در گذشته که هنوز علم پزشکی به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود، برای جراحی گوشتی بینی از روش‌های نامناسب استفاده می‌شد. به همین دلیل عمل بینی گوشتی برگشت‌پذیر بود و پس از مدتی تاثیرات عمل از بین می‌رفت. اما در حال حاضر که پزشکان متبحر از تکنیک‌های جدید در عمل بینی برای دماغ‌ های گوشتی، استفاده می‌کنند، دیگر شاهد این اتفاق نیستیم.

در تکنیک‌های جدید عمل بینی گوشتی، جراح بینی غضروف‌های نوک بینی را تقویت می‌کند. به همین دلیل امکان برگشت‌پذیری این عمل بسیار کم شده و تقریبا به صفر می‌رسد.

آیا عمل بینی گوشتی برگشت‌پذیر است؟

اقدامات مهم قبل از عمل بینی گوشتی

برای اینکه به نتیجه دلخواه و رضایت بخش از عمل بینی گوشتی دست پیدا کنید، لازم است یک سری اقدامات مراقبتی قبل از عمل انجام دهید. در ادامه مطلب به این اقدامات اشاره شده است:

 1. از دو هفته قبل از اقدام برای عمل بینی گوشتی، مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین و بروفن را قطع کنید.
 2. از حدود ۳ هفته پیش از عمل بینی گوشتی، از مصرف دخانیات و سیگار اجتناب نمایید، زیرا نیکوتین موجود در دخانیات باعث ایجاد اختلال در جریان خون می‌شود و ممکن است لخته شدن خون در هنگام عمل جراحی را به همراه داشته باشد.
 3. از شب پیش از عمل، چیزی نخورید یا نیاشامید.
 4. یک روز پیش از جراحی، به اندازه کافی آب بنوشید.
 5. شب قبل از عمل بینی گوشتی، استحمام کنید؛ این کار موجب افزایش آرامش شما می‌شود.
 6. چنانچه دارای بیماری‌های خاص یا شرایط پزشکی ویژه‌ای هستید، قبل از جراحی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

مراقبت‌های ضروری بعد از عمل بینی گوشتی

جهت انجام عمل بینی گوشتی بهتر است، برخی موارد مهم را در نظر داشته باشید تا آسیب های احتمالی را به حداقل برسانید:

 • برای کاهش عوارض بعد از عمل، نظیر سرگیجه، حالت تهوع، تورم، کبودی، التهاب و خونریزی بینی، به اندازه کافی استراحت نمایید.
 • در صورت مشاهده کبودی و ورم می‌توانید از کمپرس سرد کمک بگیرید و به طور منظم هر ۱۵ دقیقه یک بار، آن را بر روی صورت خود قرار دهید.
 • پس از عمل بینی گوشتی، مراقب بینی خود در زمان سرفه یا عطسه باشید و دهان خود را باز نگه دارید تا از فشار وارد شده به بینی بکاهید.
 • بعد از عمل بینی گوشتی، تا چندین روز، فقط غذاهای آبکی و سوپ مصرف کنید و از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید.
 • با خوردن آب میوه‌های تازه مانند آب آناناس، بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • تا زمانی که پزشک معین می‌کند، سر خود را در هنگام فعالیت و استراحت بالا نگه دارید.
 • هنگام خواب برای بالا نگه داشتن سر خود، از دو بالش استفاده کنید.
 • پس از عمل بینی گوشتی، تا مدتی از عینک استفاده نکنید، زیرا موجب فشار وارد آمدن به بینی می‌شود.

قیمت جراحی بینی گوشتی در ۱۴۰۲ چقدر است؟

هزینه عمل بینی گوشتی به موارد زیادی مرتبط است؛ مواردی نظیر دستمزد پزشک که براساس مهارت، تخصص و تجربه او تعیین می‌شود، هزینه جلسات مشاوره قبل از عمل، هزینه معاینات دوره‌ای بعد از عمل، هزینه آزمایشات تجویز شده، داروها، پمادها، هزینه سی تی اسکن، موقعیت کلینیک، تجهیزات کلینیک و… تاثیر بسیاری در قیمت جراحی بینی گوشتی در سال ۱۴۰۲ دارند.

علاوه بر تمامی هزینه‌های اصلی و جانبی، از آنجایی که جراحی بینی‌های گوشتی، نسبت به بینی استخوانی، دشوار و پیچیده است، بدیهی است هزینه آن نیز نسبت به عمل بینی استخوانی بیشتر باشد.

پیشنهاد مطالعه: هزینه عمل بینی در تهران چقدر است؟

قیمت عمل بینی گوشتی
هزینه عمل بینی گوشتی

چرا بعد از عمل بینی گوشتی دچار ورم می‌شویم؟

بلافاصله بعد از عمل بینی برای دماغ‌های گوشتی، بینی متورم می‌شود. دلیل این امر آسیب دیدن بافت‌های بینی است که منجر به اجتماع مایع درون بینی می‌شود. به تدریج با گذشت زمان، ورم بینی گوشتی رفع می‌شود، اما بلافاصله پس از عمل تا چند روز، شاهد بیشترین میزان ورم بینی خواهید بود.

یکی از علت‌های ورم زیاد بینی‌های گوشتی، ضخیم بودن پوست این بینی‌ها می‌باشد. پوست‌های ضخیم بیشتر دچار ورم می‌شوند. علت دیگر، ضعیف بودن غضروف‌ها در بینی‌های گوشتی است. همچنین میزان تغییراتی که در هنگام عمل بر روی بینی، اعمال می‌شود نسبت به بینی‌های استخوانی شدید‌تر و بیشتر است؛ به همین دلیل شاهد ورم بیشتری هستیم.

راه‌های کاهش ورم بعد از عمل بینی گوشتی

با انجام برخی راهکارهای زیر می‌توانید، ورم بینی‌های گوشتی را پس از عمل، کاهش دهید:

 • برای رفع ورم از کمپرس سرد بر روی صورت خود استفاده کنید.
 • از حمام کردن با آب داغ بپرهیزید زیرا موجب افزایش ورم بینی می‌شود.
 • از مصرف غذاهای پر نمک خودداری کنید.
 • برای بهبود گردش خون و کاهش ورم بینی سر خود را بالا نگه دارید.

علاوه بر این می‌توانید از تزریق کورتون و مصرف قرص آناهیل برای کاهش ورم، کمک بگیرید؛ در ادامه مطلب به شرح تاثیر این داروها می‌پردازیم.

ورم بعد از عمل بینی گوشتی
عکس قبل و بعد عمل بینی گوشتی

تزریق کورتون

کورتون نوعی داروی کورتیکواستروئید است که موجب کاهش ورم بینی و جلوگیری از ایجاد بافت اسکار می‌شود. در افرادی که دارای بینی‌های گوشتی هستند، پس از عمل، پزشک تزریق کورتون را تجویز می‌کند، اما ممکن است تمام بیماران به آن نیاز پیدا نکنند.

در صورت تورم بیش از حد بینی که با گذشت زمان رفع نشده است و در صورت صلاح­دید پزشک، می‌توان به بینی کورتون تزریق کرد. تزریق کورتون موجب کاهش طول دوره نقاهت شده و ورم بینی را بهبود می‌بخشد. اینکه به چه میزان تزریق کورتون نیاز دارید، به تشخیص و نظر جراح بینی بستگی دارد.

به طور کلی در موارد زیر، پس از عمل، تزریق کورتون پیشنهاد می‌شود:

 • پس از عمل ترمیمی بینی
 • در صورت‌عدم کاهش ورم بینی با گذشت زمان
 • پس از عمل بینی‌های گوشتی که دارای غدد چربی بسیاری هستند.

مصرف قرص آناهیل

قرص آناهیل یک داروی موثر برای کاهش التهاب و ورم پس از عمل بینی گوشتی می‌باشد. این دارو را با نام قرص آناناس نیز می‌شناسند. ماده موثر موجود در قرص آناهیل بروملین است که دارای خاصیت ضد ترومبوتیک و فیبرینولیتیک می‌باشد. همچنین این دارو به عنوان مسکن و ضد درد نیز عمل می‌کند. قرص آناهیل قادر به پیشگیری از ایجاد تورم و لخته شدن خون می‌باشد.

نحوه مصرف قرص آناهیل به این صورت است که باید روزانه یک تا سه عدد قرص آناهیل را طبق تجویز پزشک، در حدود یک تا دو ساعت، پیش از غذا مصرف کنید.

آیا عمل بینی گوشتی مشکل است؟

بینی‌های گوشتی دارای پوست و غضروف ضخیم‌تری هستند؛ به همین دلیل عمل بینی گوشتی عمل پیچیده و دشوارتری نسبت به عمل بینی استخوانی است. همچنین دوره نقاهت بعد از عمل نیز طولانی‌تر خواهد بود و دوره بهبود ورم بینی نسبت به بینی‌های استخوانی بیشتر طول خواهد کشید. چنانچه به بهترین جراح بینی در تهران برای جراحی، مراجعه نمایید، عملی موفقیت‌آمیز خواهید داشت و جای نگرانی وجود ندارد. در نهایت عمل بینی‌های گوشتی، به جز موارد ذکر شده، دشواری و درگیری بیشتری نسبت به بینی‌های استخوانی نخواهد داشت.

بهترین روش جراحی بینی گوشتی چیست؟

از آنجایی که بینی‌های گوشتی به پیوند غضروف، برای تقویت و استحکام ساختار بینی نیاز دارند؛ بهترین روشی که توسط جراحان بینی برای بینی‌های گوشتی، پیشنهاد می‌شود، روش باز می‌باشد. اما فراموش نکنید که تصمیم قطعی در مورد انتخاب نحوه جراحی، پس از معاینه پزشک و انجام آزمایشات و عکسبرداری‌ها اتخاذ می‌شود. به طور کلی برای بینی‌هایی که دارای عرض زیاد و غضروف‌های ضعیف بسیار هستند، جراحی بینی باز گزینه بهتری به شمار می‌آید.

دلیل این امر دسترسی بهتر پزشک به ساختار بینی برای ایجاد تغییرات از طریق جراحی باز می‌باشد. از طرفی پزشک جراح برای قرار دادن پروتز، پیوند غضروف یا گرافت‌های استخوانی، نیاز به دید و تسلط بهتر نسبت به بینی دارد که این امر در عمل جراحی باز امکان‌پذیر است. در نتیجه عمل بینی گوشتی از طریق روش باز، دارای نتایج بهتر، موثر‌تر و کامل‌تری خواهد بود. البته روش باز دارای دوره نقاهت طولانی‌تر و ورم بیشتر بینی پس از عمل، نیز می‌باشد که باید در کنار مزایای آن به این نکته نیز توجه کرد.

بهترین روش جراحی بینی گوشتی
بهترین نوع عمل بینی گوشتی

بعد از عمل بینی گوشتی چه مدت باید چسب بینی بزنیم؟

با توجه به دوره نقاهت طولانی‌تر در عمل بینی‌های گوشتی، زمان استفاده از چسب نیز در بینی‌های گوشتی بیشتر است و به طور میانگین باید تا دو ماه از چسب بینی استفاده کرد. دلیل این امر آهستگی انقباض پوست بینی در افرادی است که دارای بینی گوشتی هستند؛ چسب زدن می‌تواند موجب سرعت بخشیدن به انقباض پوست بینی شود.

عمل بینی گوشتی با لیزر

با پیشرفت تکنولوژی، امروزه می‌توان از فناوری لیزر برای عمل بینی گوشتی استفاده کرد که یک گزینه کم تهاجم محسوب می‌شود. البته به یاد داشته باشید که جراحی با لیزر در بینی‌های گوشتی، تنها برای رفع مشکلات سطحی بینی کاربرد دارد و نمی‌توان این تکنیک را برای مشکلات عمده و شدیدتر نظیر حذف پولیپ، پیوند غضروف و… استفاده کرد. لیزر به تقویت کلاژن و تولید الاستین و ملانین پوست؛ کمک بسیاری می‌کند.

چکیده مقاله عمل بینی گوشتی

یکی از عمل‌های جراحی متداول در حوزه زیبایی، عمل بینی گوشتی می‌باشد. با توجه به اینکه بینی‌های گوشتی دارای پوست ضخیم تر، غدد چربی بیشتر و غضروف‌های ضعیف‌تری هستند؛ عمل این نوع بینی‌ها با دشواری بیشتری همراه است. همان طور که در این مقاله خواندیم، می‌توان به کمک روش‌هایی از این دشواری‌ها کاست و به نتیجه بهتری از عمل دست یافت.

سوالات متداول

ورم بینی‌های گوشتی چقدر طول می‌کشد؟

با توجه به پیچیده‌تر بودن عمل بینی‌های گوشتی و اعمال تغییرات بیشتر مانند پیوند غضروف و…، بینی‌های گوشتی بیشتر ورم می‌کنند و گاهی یک سال زمان می‌برد تا این ورم برطرف شود.

آیا می‌توان برای رفع ورم بینی‌های گوشتی، دارو مصرف کرد؟

بله با تزریق کورتون و مصرف قرص آناهیل می‌توان به برطرف کردن ورم بینی‌های گوشتی کمک کرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *