عمل بینی چیست و چگونه انجام میشود؟ (انواع روش ها)

انسان به طور ذاتی به دنبال زیبایی و راهکارهایی برای رفع نواقص چهره خود می‌باشد. بسیاری از افراد از فرم بینی خود راضی نیستند؛ امروزه پیشرفت علم پزشکی این امکان را برای افراد فراهم کرده است، که بتوانند بینی خود را آنگونه که دوست دارند، تغییر دهند.

یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی در کشور ما عمل بینی است. در طی عمل بینی، جراح پلاستیک به تغییر غضروف و استخوان بینی، برای دست‌یابی به یک ظاهر زیبا می‌پردازد. همچنین می‌توان به همراه عمل زیبایی بینی، مشکلات ساختاری بینی را نیز برطرف کرد. به دلیل اینکه داوطلبان انجام عمل بینی با سوالات و ابهامات بسیاری پیرامون این عمل، روبه رو هستند؛ در این مقاله به هر آن چه باید در مورد عمل بینی بدانید، می‌پردازیم؛ با ما تا انتهای این مقاله از زیباشیم همراه باشید.

دلایل انجام عمل بینی

اکثر افرادی که عمل بینی انجام می‌دهند، از ظاهر بینی خود ناراضی هستند و تمایل به تغییر فرم آن با توجه به ابعاد صورت خود دارند. بخش کمتری از داوطلبان عمل بینی نیز، افرادی هستند که دارای مشکلات ساختاری بینی هستند و در کنار آن قصد عمل زیبایی بینی را نیز دارند.

به طور کلی در مورد دلایل انجام عمل بینی می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

رفع نواقص مربوط به عملکرد بینی مانند مشکلات تنفسی

برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی مانند رفع قوز بینی، کجی بینی وعدم تقارن دو طرف بینی

برطرف کردن ایرادات عملکردی و ظاهری بینی به شکل همزمان و در یک عمل جراحی

تکنیک‌های جراحی بینی

جراحی بینی به دو صورت جراحی بینی بسته و جراحی بینی باز برای بیماران انجام می‌شود. اینکه کدام روش عمل بینی برای شما مناسب است، کاملا به شرایط بینی شما و نظر پزشک بستگی دارد. در ادامه به شرح هر یک از این تکنیک‌ها می‌پردازیم.

روش های مختلف جراحی بینی
تکنیک های مختلف جراحی بینی

عمل بینی به روش بسته چیست؟

در این روش جراحی بینی، برش‌های مورد نیاز برای انجام عمل، توسط جراح در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود. سپس به کمک ابزارهای جراحی، کمی از پوست بینی از استخوان بینی جدا می‌شود، تا تغییرات مورد نیاز بر روی ساختار بینی انجام شده و نواقص آن اصلاح گردد.

در این روش به دلیل بسته بودن آن، جراح اشراف کامل و دید واضح نسبت به ساختار داخلی بینی ندارد. به همین دلیل جراحی بینی بسته فقط در مواردی که نیاز به تغییرات اندک وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل بینی به روش باز چیست؟

نوعی از روش‌های جراحی، که در آن علاوه بر برش‌های داخلی، جراح برش‌هایی را در ناحیه کلوما یا پوست بین دو حفره بینی ایجاد می‌کند، عمل بینی به روش باز نام دارد. پس از ایجاد برش، پوست بینی بالا آورده می‌شود و جراح دید مستقیم و واضح نسبت به ساختار بینی پیدا می‌کند؛ این امر به جراح کمک می‌کند تا تغییرات لازم را بر روی ساختار بینی ایجاد کند.

تفاوت عمل بینی باز و بسته چیست؟

از تفاوت‌های عمل بینی به روش باز و بسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در عمل بینی به روش باز، جراح بر روی ناحیه کلوملا برش ایجاد می‌کند؛ در حالی که در روش بسته، برش در داخل حفره‌های بینی ایجاد می‌شود.

در عمل بینی به روش بسته امکان تحلیل تکیه گاه نوک بینی بیشتر از روش باز می‌باشد.

در عمل بینی به روش بسته، کمتر شاهد ایجاد تورم و کبودی در بیمار هستیم.

عمل بینی به روش بسته دارای دوره نقاهت کوتاهتری ازجراحی بینی به روش باز است.

عمل بینی به روش باز، نسبت به نوع بسته، بیشتر طول می‌کشد.

در روش جراحی باز، کمتر احتمال دارد که بینی دچارعدم تقارن شود.

در عمل بینی به روش بسته، احتمال اینکه حال بیمار پس از عمل بد شده و دچار ضعف و ناخوشی شود، کمتر است.

تقاوت عمل بینی باز و بسته
مقایسه عمل بینی باز و بسته

انواع عمل بینی کدام است؟

با توجه به اینکه افراد یا دارای بینی گوشتی هستند و یا نوع بینی آن‌ها، استخوانی است؛ دو نوع عمل بینی گوشتی و عمل بینی استخوانی وجود دارد که در ادامه هر کدام را شرح می‌دهیم.

عمل بینی گوشتی

به بینی‌هایی که از بافت چربی بیشتری برخوردار هستند و پوست آن ضخیم‌تر است، بینی گوشتی اطلاق می‌شود. عمل بینی گوشتی از عمل بینی استخوانی دشوارتر است و به مهارت و تخصص بالای جراح نیاز دارد. با توجه به اینکه غضروف بینی‌های گوشتی ضعیف‌تر است، گاهی برای ایجاد یک ساختار اسکلت بینی محکم، جراح به پیوند غضروف می‌پردازد. معمولا برای این کار، این غضروف اضافه از قسمت گوش و یا دنده بیمار برداشته می‌شود، اما چنان چه پزشک تشخیص دهد که بافت غضروف بیمار برای استفاده مناسب نیست، از غضروف مصنوعی استفاده می‌شود.

عمل بینی استخوانی

اکثر بینی‌های استخوانی دارای قوز بینی می‌باشند، که در قسمت پل بینی قرار دارد. بینی‌های استخوانی دارای پوستی نازک و غضروفی مستحکم هستند، به همین دلیل عمل این نوع بینی آسان‌تر است و زمان کمتری طول می‌کشد. به طور معمول جراحی بینی استخوانی با دوره نقاهت کوتاهتری همراه است و بیمار التهاب و کبودی کمتری را تجربه می‌کند.

مدل‌های جراحی بینی

به طور کلی به سه مدل می‌توان بینی را تحت عمل زیبایی قرار داد. این سه مدل شامل عمل بینی طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی می‌باشند که در ادامه مطلب توضیحات هر کدام آورده شده است:

عمل بینی نیمه فانتزی

چنان چه عمل بینی، ترکیبی از دو نوع جراحی بینی طبیعی و جراحی بینی عروسکی باشد؛ یعنی قوس روی بینی بیشتر از حالت طبیعی و کمتر از حالت بینی فانتزی برای بیمار اعمال شود، به آن عمل بینی نیمه فانتزی می‌گویند.

انواع مدل های عمل بینی
مدل های گوناگون عمل بینی

عمل بینی فانتزی

به عمل بینی فانتزی، جراحی بینی عروسکی نیز گفته می‌شود. همان طور که از نام این نوع عمل بینی مشخص است؛ در این عمل بینی پزشک قوس زیاد و فانتزی بر روی پل بینی ایجاد می‌کند. در عمل بینی فانتزی، بین لب بالایی و نوک بینی فاصله‌ای بیشتر از حالت طبیعی به وجود می‌آید. به طور معمول خانم‌ها نسبت به آقان تنایل بیشتری به انجام این نوع عمل دارند.

همچنین معمولا این نوع عمل، برای بینی‌های استخوانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا در بینی‌های گوشتی برداشتن بافت غضروف به میزان زیاد می‌تواند فرد را دچار مشکل کند.

عمل بینی طبیعی

در عمل بینی طبیعی، فقط به رفع ایرادات و نواقص بینی پرداخته می‌شود و جراح از کوچک کردن بیش از حد بینی هنگام جراحی اجتناب می‌کند. همچنین قوسی که بر روی بینی ایجاد می‌شود، حالتی طبیعی دارد و فاصله بین لب بالایی تا نوک بینی در حدود ۹۰ درجه در نظر گرفته می‌شود.

قیمت عمل بینی در ۱۴۰۲

قیمت عمل بینی نیز مانند سایر عمل‌های جراحی، تحت تاثیر مولفه‌های مختلفی قرار دارد و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. از عوانل موثر بر هزینه عمل بینی می‌توان موراد زیر را بیان کرد:

نوع بینی

با توجه به دشواری عمل بینی‌های گوشتی، معمولا هزینه عمل این نوع بینی‌ها از بینی‌های استخوانی بیشتر است.

تجربه جراح

هرچه تجربه جراح بیشتر باسد، مهارت او در هنگام عمل بالاتر است و قطعا دستمزد بیشتری خواهد داشت.

منطقه جغرافیایی

با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ معمولا تمامی هزینه‌ها بیشتر از شهرستان‌های کوچک است، عمل جراحی بینی در شهری مانند تهران به دلیل برخورداری از امکانات بیشتر و جراحان بهتر، ممکن است بیشتر از سایر شهرها باشد.

فاکتور های موثر در هزینه عمل بینی
عوامل موثر در هزینه عمل بینی

دستمزد دریافتی جراح

دستمزد جراحان بینی، با توجه به اینکه در کدام شهر و یا در کدام نقطه از شهری مانند تهران قرار گرفته‌اند، متفاوت است. همچنین تجربه و مهارت جراح می‌تواند باعث افزایش دستمزد او شود. دانش جراح و میزان تخصص او نیز در تعیین هزینه جراحی، تاثیر گذار خواهد بود.

هزینه بیهوشی

میزان هزینه‌ای که پزشک بیهوشی، برای کار خود در هنگام عمل دریافت می‌کند، بر روی هزینه‌های کلی عمل بینی تاثر گذار است.

هزینه امکانات

هزینه اتاق عمل، اتاق بیمارستان، اتاق ریکاوری، هزینه‌های مربوط به ابزارهای جراحی، دستمزد پرسنل، پرستاران و تمام تجهیزاتی که برای جراحی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در تعیین هزینه کلی موثر هستند.

هزینه‌های جانبی

علاوه بر هزینه‌های اصلی، برخی هزینه‌ها مانند آزمایش‌های مورد نیاز پیش از عمل، تصویر برداری ها، داروهای تجویزی برای بعد از عمل و پانسمان و دیگر وسایل مورد نیاز، جزو هزینه‌های جانبی عمل بینی به شمار می‌روند.

اقدامات مهم قبل از جراحی بینی

با توجه به اقدامات زیر می‌توان به نتیجه بهتری از عمل بینی دست یافت:

در انتخاب جراح بینی متبحر و باتجربه دقت کنید.

آزمایش‌های تجویز شده توسط پزشک را انجام داده و نتایج آن را برای بررسی توسط پزشک جراح، در اختیار او قرار دهید.

از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی به مدت دو هفته قبل از عمل بینی پرهیز کنید.

از مصرف داروهای رقیق کننده خون نظیر آسپرین و پروفن، به دو هفته پیش از عمل اجتناب کنید.

با پزشک در مورد سابقه بیماری‌های خاص خود مشورت کنید.

در روز عمل بینی ناشتا باشید.

مراقبت‌های ضروری بعد از عمل بینی

برای بهبود سریع‌تر و کاهش طول دوره نقاهت، لازم است مراقبت‌های زیر را بعد از عمل بینی جدی بگیرید:

پس از عمل بینی، از انجام ورزش سنگین و هرنوع فعالیت شدید خودداری کنید. زیرا هر نوع فعالیت سنگین می‌تواند موجب خونریزی شده و کبودی و ورم بینی را افزایش دهد.

بعد از گذشن یک هفته از عمل، باید برای کشیدن بخیه‌ها و برداشتن آتل بینی، به پزشک مراجعه کنید.

پس از عمل، باید تا مدتی سر خود را بالا نگه دارید و در هنگام استراحت و خواب با قرار دادن دو بالش زیر سر خود، موجب بالا نگه داشته شدن آن نسبت به سطح بدنتان شوید.

حداقل تا یک ماه پس از عمل بینی باید به صورت مداوم از چسب بینی استفاده کنید، تا فرم بینی به حالت دلخواه حفظ شود.

از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید و بیشتر غذاهای آبکی مانند سوپ بخورید و نوشیدنی‌های تازه و طبیعی بنوشید.

برای رفع کبودی و التهاب بعد از عمل بینی، می‌توانید کمپرس سرد بر روی بینی خود قرار دهید.

مراقبت های بعد از عمل بینی
اقدامات بعد از عمل بینی

عوارض انجام عمل بینی چیست؟

مانند تمامی عمل‌های جراحی، عمل بینی نیز دارای برخی عوارض کوتاه مدت و یا حتی بلند مدت می‌باشد. برخی از این عوارض طبیعی هستند و بعد از مدتی رفع می­شوند و برخی نیز در اثرعدم مهارت جراح و اشتباه در جراحی رخ می‌دهند. برخی از این عوارض عبارتند از:

کبود شدن و التهاب و قرمزی در ناحیه بینی و اطراف آن

ورم بینی

کمی درد و یا سوزش

کاهش موقتی حس بویایی

خونریزی موقت پس از جراحی

ایجاد عفونت بعد از جراحی بینی

‌عدم تقارن سوراخ‌های بینی

سوالات متداول

آیا عمل بینی استخوانی موفق آمیزتر است یا بینی‌های گوشتی؟

به دلیل استحکام بیشتر بافت غضروف و پوست نازک¬تر در بینی‌های استخوانی، عمل این نوع بینی‌ها موفقیت آمیزتر است.

عمل بینی نیمه فانتزی چیست؟

چنان چه قوس ایجاد شده روی بینی بیشتر از حالت طبیعی و کمتر از قوس بینی‌های فانتزی باشد، به آن عمل بینی نیمه فانتزی گفته می‌شود.

هزینه عمل بینی چقدر است؟

هزینه عمل بینی با توجه به نوع بینی، دستمزد جراح، موقعیت مکانی کلینیک، هزینه‌های جانبی، نوع روش جراحی و… از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

جمع‌بندی

یکی از عمل‌های رایج زیبایی در کشور ما، عمل بینی می‌باشد. در این مقاله با انواع عمل بینی، هزینه این عمل و مراقبت‌های پیش و پس از عمل آشنا شدیم. آن چه می‌تواند نقش بسیار مهمی در میزان موفقیت عمل بینی شما ایفا کند، مراجعه به بهترین جراح بینی در تهران است. در این صورت علاوه بر دور ماندن از عوارض ناخواسته عمل بینی، نیاز به پرداخت هزینه بیشتر برای عمل‌های اصلاحی متعدد پیدا نمی‌کنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *