عوارض بوتاکس بعد از چند سال

تزریق بوتاکس یکی از روش ­های کلینیکی و تخصصی برای جوانسازی پوست که به دلیل ایمن بودن و اثربخشی سریع، بسیار محبوب است. طی این روش درمانی که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است، سم بوتولینوم نوع A به عضله ناحیه مورد نظر توسط بهترین دکتر بوتاکس تزریق می شود و فلج جزئی عضله، منجر به صاف شدن چروک پوست و جلوگیری از ایجاد خطوط جدید بر روی پوست می­شود. در واقع سم بوتولینوم نوعی پروتئین است که توسط یک نوع باکتری ایجاد می­شود.

با این که تزریق بوتاکس یک روش زیبایی ایمن و کم تهاجم به شمار می­رود، اما مانند تمامی روش ­های کلینیکی جوانسازی پوست، می تواند عوارضی نیز به همراه داشته باشد. برخی از این عوارض کوتاه مدت هستند و در ظرف مدت چند ساعت تا چند روز برطرف می شوند.

اما سوالی که در اینجا مطرح می­شود، این است که آیا بوتاکس عوارض درازمدت نیز دارد؟ عوارض بوتاکس در طولانی مدت و بعد از چند سال چیست؟ ما در این مطلب قصد داریم به پرسش­ های فوق پاسخ مناسبی بدهیم و شما را با هر آن­چه که باید در مورد عوارض تزریق بوتاکس بدانید، آشنا کنیم؛ تا انتهای مطلب با زیباشیم همراه باشید.

بررسی عوارض بوتاکس بعد از چند سال

عوارض بوتاکس بعد از چند سال چیست؟

اثرات بوتاکس چندان ماندگار نیست. در واقع تزریق بوتاکس یک روش زیبایی کوتاه مدت محسوب می­شود و پس از مدتی اثر آن از بین می­رود. بنابراین باید در فواصل زمانی معینی که پزشک تعیین می­کند، تزریق بوتاکس را تکرار کرد. چنان­چه تزریق بوتاکس را در یک مرکز زیبایی نامعتبر و توسط افراد غیر متخصص انجام دهید، می­تواند در دراز مدت مشکلاتی ایجاد کند و عوارض بوتاکس بعد از چند سال نمایان شود.

اما اگر تزریق بوتاکس در یک کلینیک زیبایی معتبر و به دست یک متخصص پوست انجام شود، فقط کمی التهاب، درد و تورم بسیار خفیف ممکن است ایجاد شود که این عوارض نیز پس از مدت کوتاهی رفع می­شوند. در ادامه به عوارض بوتاکس بعد از چند سال می­پردازیم.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین دکتر بوتاکس در تهران

وجود تورم و قرمزی در صورت

یکی از عوارض بوتاکس ایجاد تورم و قرمزی پس از تزریق است. بعد از اینکه پزشک بوتاکس را به ناحیه تحت درمان، تزریق می­کند، معمولا تورم و قرمزی خفیفی در آن ناحیه از صورت نمایان می­شود که در اکثر موارد، پس از مدت چند روز به راحتی برطرف می­شود. میزان التهاب و تورم پس از تزریق بوتاکس به نوع داروی مورد استفاده و میزان تبحر و مهارت پزشک بستگی دارد. در مورد عوارض بوتاکس در طولانی مدت نیز اگر تزریق به آرامی و با سرنگ نازک انجام شود، میزان شدت این عوارض بسیار کم خواهد بود. همچنین هر چه میزان داروی تزریقی کم­تر باشد، التهاب و تورم ایجاد شده پس از تزریق نیز کمتر خواهد بود.

احساس درد

یکی دیگر از عوارض بوتاکس، احساس درد است. می باشد. معمولا اگر تزریق توسط یک پزشک حاذق و ماهر انجام شود، درد بسیار کم و خفیفی را احساس خواهید کرد. چنان­چه آستانه تحمل درد شما کم باشد و درد زیادی احساس کنید؛ پزشک پیش از تزریق از بی­حسی های موضوعی استفاده می کند. اگر در هنگام تزریق احساس درد می­کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا برای شما از بی حسی استفاده نماید. درد تزریق بوتاکس ممکن است تا نیم ساعت پس از تزریق نیز ادامه پیدا کند که در این صورت ممکن است پزشک برای شما مسکن تجویز کند.

بنابراین در صورتی که از بی­حسی موضعی استفاده کرده و یا مسکن مصرف کنید و تزریق بوتاکس توسط یک پزشک متخصص ماهر انجام شود، دیگر احساس درد به عنوان عوارض بوتاکس بعد از چند سال شما را آزار نخواهد داد.

بررسی عوارض بوتاکس بعد از چند سال
عوارض بوتاکس بعد از چند سال چیست؟

سردرد و تهوع

از دیگر عوارضی که می­تواند در دراز مدت نیز با هر بار تزریق بوتاکس ایجاد شود، سر درد و تهوع می­باشد. این عارضه یکی از شایع­ترین عوارض تزریق بوتاکس است. البته احساس تهوع به ندرت ایجاد می­شود؛ اما سردرد عارضه ­ای فراگیرتر است. بروز سر درد می­تواند به علت استرس یا سایر عوامل باشد.

به طور معمول این سردرد و تهوع، ظرف مدت چند روز و یا چند ساعت پس از تزریق برطرف می شود و جای نگرانی ندارد. البته می توان طبق تجویز پزشک از داروهای مسکن نیز برای بهبود سردرد استفاده کرد. برخورداری از آگاهی و اطلاعات صحیح در مورد عوارض بوتاکس، پیش از انجام این روش درمانی، باعث می­شود در هنگام بروز عوارض خفیف نگران نشوید و بتوانید عوارض را کنترل کرده و به حداقل برسانید.

عفونت ناحیه تزریق

یکی از عوارضی بسیار نادر که ممکن است در اثر مراجعه به افراد غیر متخصص برای تزریق ­های مکرر به عنوان عوارض بوتاکس بعد از چند سال ایجاد شود، عفونت در ناحیه تزریق است. از آنجایی که بوتاکس یک داروی استاندارد است، چنان­چه توسط یک پزشک متبحر و به درستی تزریق شود، احتمال ایجاد عفونت وجود نخواهد داشت. همچنین باید سرنگ مورد استفاده برای تزریق بوتاکس کاملا استریل باشد و تزریق در محیط بهداشتی صورت بگیرد. به این ترتیب احتمال ایجاد عفونت به صفر می­رسد.

عوارض بوتاکس صورت و پیشانی در محل تزریق

عوارض بوتاکس صورت

از آنجایی که بیشتر چین ­و چروک و خطوط بر روی صورت و به ویژه قسمت پیشانی ایجاد می­شوند؛ این قسمت­ها بیشتر تحت تزریق بوتاکس قرار می­گیرند. به همین دلیل آشنایی با عوارض بوتاکس بعد از چند سال و عوارض کوتاه مدت آن در ناحیه صورت و پیشانی نیز مهم است. از عوارض کلی تزریق بوتاکس صورت و پیشانی که ممکن است در اثر اشتباه در هنگام تزریق و یا عدم مهارت پزشک ایجاد شود، می­توان به افتادگی پلک، افتادگی ابرو، نامتقارن شدن ابروها، فلج شدن پلک، کبودی، افتادگی پلک و گونه و… اشاره کرد. علاوه بر این عوارض که به ندرت روی می­دهند، عوارض معمول و کوتاه مدت مانند التهاب، درد و ورم نیز دور از انتظار نیست.

عوارض بوتاکس پیشانی

از عوارض معمول بوتاکس پیشانی می­توان به التهاب و قرمزی، احساس سردرد، حالت تهوع و کبودی در ناحیه تزریق اشاره کرد . اما چنان­چه برای تزریق بوتاکس پیشانی به افراد غیر متخصص و کلینیک­های غیر معتبر مراجعه کنید، دچار عوارض شدیدتر بوتاکس خواهید شد، زیرا علاوه بر عدم تزریق درست، ممکن است از مواد بوتاکس تقلبی و تاریخ گذشته برای شما استفاده کنند. در این صورت گرفتار عوارضی مانند افتادگی پلک، افتادگی ابرو، فلج شدن پلک و غیر قرینه شدن ابروها می­شوید.

عوارض بوتاکس دور چشم

از عوارض بوتاکس دور چشم که می­تواند در اثر عدم مهارت پزشک، تزریق اشتباه و یا مراجعه به افراد غیر متخصص برای تزریق بوتاکس روی دهد، می­توان به افتادگی پلک، حساسیت به نور یا فتوفوبی، قرمز شدن ناحیه تزریق، اختلال در رفلکس‌های پلک زدن، اختلال در بینایی، چرخش لبه پلک تحتانی به بیرون (اکتروپیون)، دوبینی و… اشاره کرد. عوارض معمول بوتاکس دور چشم نیز شامل درد خفیف، کبودی جزئی و کمی ورم می­باشد که به سرعت برطرف می­شوند.

شاید برای شما جالب باشد: عوارض تزریق بوتاکس در بارداری

عوارض بوتاکس میگرن

عوارض بوتاکس میگرن چیست؟

استفاده از بوتاکس تنها برای مصارف زیبایی کاربرد ندارد، بلکه برای موارد درمانی نیز به کار می­رود. از جمله این درمان­ها می­توان به تزریق بوتاکس برای کاهش دردهای میگرنی اشاره کرد. چنان­چه این روش توسط یک پزشک متبحر انجام شود عوارض خاصی به جز کمی احساس درد، التهاب و ورم نخواهد داشت. اما بعضی افراد ممکن است به عوارضی نظیر سفتی عضلات و گردن درد دچار شوند.

عوارض بوتاکس زیر بغل

یکی از کاربردهای بوتاکس، تزریق در ناحیه زیر بغل برای جلوگیری از تعریق شدید است. پس از یک هفته از زمان تزریق، اثرگذاری بوتاکس زیر بغل مشاهده می­شود. عوارض این روش درمانی، بسیار نادر است اما بعضی افراد ممکن است به این عوارض دچر شوند. عوارض بوتاکس زیر بغل می­تواند شامل سردرد، خشکی دهان، حالت تهوع، ضعف عضلانی و… باشد.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال چیست؟

نتیجه گیری

بوتاکس یک روش ایمن و کم تهاجم برای جوانسازی پوست محسوب می­شود که اگر توسط پزشک متخصص و در کلینیک­های زیبایی معتبر انجام شود، فقط عوارض کم و خفیفی مانند التهاب، ورم و احساس درد را تجربه می­کنید که به سرعت برطرف می­شوند. برای رفع التهاب و ورم می­توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و آن را بر روی ناحیه تزریق قرار دهید. همچنین برای رفع درد نیز می­توانید از پزشک بخواهید که پیش از تزریق برای شما از بی­حس کننده استفاده کند و درد پس از تزریق را نیز با مصرف مسکن کاهش دهید.

اگر برای تزریق به کلینیک­ های نامعتبر و سالن­های زیبایی مراجعه کنید، ممکن است با عوارض طولانی مدت و خطرناکی مواجه شوید. بنابراین هرگز برای پرداخت هزینه کمتر خطر ابتلا به این عوارض را به جان نخرید.

سوالات متداول

عوارض بوتاکس بعد از چند سال چیست؟

اگر تزریق بوتاکس توسط یک پزشک متخصص و ماهر انجام شود، در دراز مدت عوارضی نخواهد داشت، اما اگر در کلینیک­های نامعتبر و به دست افراد غیر حرفه­ ای انجام شود، دچار عوارض بلند مدتی نظیر افتادگی ابرو، افتادگی پلک، غیر قرینه شدن ابروها، اختلال در بینایی و... خواهید شد.

عوارض کوتاه مدت بوتاکس چیست؟

عوارض خفیفی نظیر احساس درد، تورم، سردرد و کبودی جزئی، ممکن است پس از تزریق بوتاکس روی دهد که جای نگرانی ندارد و معمولا پس از چند ساعت تا چند روز برطرف می­شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *