روش صحیح چسب بینی زدن + نکات مهم آن

اغلب می‌بینیم افرادی که عمل زیبایی بینی انجام داده‌اند تا مدتی بعد از عمل، بینی خود را چسب می‌زنند. این کار با توصیه پزشک انجام می‌شود و به منظور مراقبت از بینی، پس از عمل زیبایی است. اما روش صحیح چسب بینی زدن بسیار مهم است، زیرا اگر درست انجام نشود ممکن است به بینی فشار زیادی وارد کند و باعث تغییر شکل آن و یا مشکلات دیگری شود.

برای بسیاری از این افراد روش صحیح چسب بینی زدن کمی چالش‌برانگیز است و گاهی آن‌ها را از این کار خسته و منصرف می‌کند. البته لازم به ذکر است که برخی جراحان زدن چسب بینی را ضروری نمی‌دانند. در ادامه این مقاله از زیباشیم مزایای زدن چسب بینی بعد از عمل زیبایی و روش صحیح چسب بینی زدن را با هم مرور خواهیم کرد.

آموزش روش صحیح چسب بینی زدن بعد از عمل

همانطور که اشاره کردیم زدن چسب بینی بعد از عمل زیبایی توسط بهترین جراح بینی در تهران توصیه می‌شود. آن‌ها بر اساس نوع بینی و ضخامت پوست، تکنیک‌های مختلفی را برای روش صحیح چسب بینی زدن به زیباجویان ارائه می‌دهند. در ادامه با آموزش روش صحیح چسب بینی زدن همراه شما خواهیم بود.

آموزش چسب زدن بینی بعد از عمل

انتخاب چسب مناسب

در مرحله اول و قبل از آموزش روش صحیحی چسب بینی زدن، باید چسبی مناسب بینی شما انتخاب شود که این مسئله بسیار مهم است. پزشک شما ممکن است، ضخامت یا نوع خاصی از چسب بینی را توصیه کند؛ اما انتخاب برتر برای بینی شما، بر اساس تجربه خودتان از زدن و امتحان کردن آن‌هاست.

ضمن اینکه ممکن است به جنس برخی از این چسب‌ها حساسیت داشته باشید؛ پس بهتر است، از انواع ضد حساسیت استفاده کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. بعلاوه چسب نباید زیاد پهن یا ضخیم باشد. پس حین انتخاب چسب برای بینی این موارد را در نظر بگیرید.

شستن و تمیز کردن پوست

قبل از چسباندن نوار روی بینی، باید پوست روی بینی و گونه‌های خود را با آب و صابون یا پد الکلی تمیز کرده و بشویید تا چربی پوست از بین برود و مواد آرایشی احتمالی نیز از روی پوست پاک شوند. در غیر این صورت چسب کارکرد معمول خود را نخواهد داشت و خوب روی پوست نمی‌چسبد.

چسباندن صحیح چسب بینی

روش صحیح چسب بینی زدن در حالت کلی در همه جا مشابه است. پس از اینکه مراحل فوق را انجام دادید، در مقابل آینه بایستید و دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

چسباندن چسب روی پل بینی چگونه است؟

برای شروع ابتدا چسب را روی پل بینی قرار دهید. بسته به شکل بینی و توصیه پزشک، بهتر است از نوک بینی شروع کنید. این چسب‌ها برای حمایت از نوک بینی و جلوگیری از افتادگی آن چسبانده می‌شوند. برای انجام این کار باید ۳ تا ۵ قطعه نوار چسب با طول ۲ تا ۳ سانتی‌متر را قبلا برش داده و آماده کنید. سپس اولین قطعه چسب را تقریباً ۲ تا ۳ میلی‌متر بالاتر از نوک بینی بچسبانید.

در ادامه روش صحیح چسب بینی زدن، دومین قطعه نوار چسب را کمی بالاتر از ردیف اول قرار دهید و مطمئن شوید که با لایه قبلی همپوشانی داشته باشد و قسمت بالایی بینی را بپوشاند. این روند را رو به بالا تکرار کنید و به سمت بالا طول نوارها را کمتر کنید تا زیاد روی گونه‌ها قرار نگیرند. توجه کنید که هر لایه باید لایه قبلی خود را بپوشاند. در نهایت لازم است هنگام چسباندن نوارها ناحیه مورد نظر را به آرامی فشار دهید تا خوب بچسبد. پس از اتما کار می‌تو‌انید قسمت اضافی نوار چسب‌ها را با قیچی ببرید.

چسباندن نوار چسب U شکل روی نوک بینی

در این مرحله از آموزش روش صحیح چسب بینی زدن، یک تکه نوار چسب بلندتر به طول ۱۰ تا ۱۲سانتی‌متر ببرید و آن را در زیر نوک بینی خود قرار دهید. دقت کنید که قسمت مرکزی آن زیر نوک بینی قرار بگیرد سپس دو طرف آن را به سمت دو طرف پل بینی بالا ببرید و بچسبانید. این روند یک فرم U شکل ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید نحوه چسباندن این قطعه باید به گونه‌ای باشد که سوراخ‌های بینی را مسدود نکرده و قسمت بالایی نوک بینی را نیز نپوشاند.

تکرار مرحله اول

در ادامه باید مرحله اول را تکرار کنید بدین معنی که یک بار دیگر ۳ تا ۵ تکه نوار چسب را برش داده و به همان ترتیب روی پل بینی بچسبانید تا چسب U شکل و نوارهای قبلی را بپوشانند. باز هم بهتر است برای اطمینان از چسبیدن کامل لایه‌های چسب، فشار کمی به آن‌ها وارد کنید.

تا چه زمانی باید از چسب بینی استفاده کرد؟

پس از انجام جراحی بینی، اغلب پزشکان استفاده از چسب بینی را توصیه خواهند کرد. در این میان برخی با این کار و لزوم انجام آن موافق نیستند اما چیزی که واضح است هدف از زدن چسب بینی کاهش تورم و آن و نیز کاهش فضای بین پوست و استخوان زیر آن است. پس در اینجاست که ضرورت آموزش روش صحیح چسب بینی زدن آشکار می‌شود.

از دیگر نکات مهم در زدن چسب بینی حمایت از بافت آن و تسریع روند بهبودی است زیرا باعث ثبات در ساختار جدید بینی خواهد شد. استفاده از نوار چسب بینی اغلب تا ۳ ماه توصیه می‌شود.

تا چه زمانی باید از چسب بینی استفاده کرد؟

در ابتدا تا هفته دوم بعد از جراحی، بهتر است چسب را به طور مداوم استفاده کنید. بعد از آن فقط در طول شب چسب بینی را بزنید، زیرا در طول خواب، کل صورت پف کرده و متورم‌تر می شود و با زدن چسب در طول شب، از این مشکل پیشگیری شده و به بهبود سریع کمک می‌کند. اما هنگام خروج از منزل و به منظور حفاظت بیشتر توصیه می‌شود از چسب بینی استفاده کنید.

لازم به ذکر است برای افرادی که بینی استخوانی و پوست نازکی دارند، مدت زمان لازم برای چسب زدن بینی بعد از جراحی ممکن است ۱ تا ۲ ماه باشد. برای برخی افراد و در برخی موارد حتی ۴ تا ۶ ماه لازم است از چسب بینی استفاده کنند.

مزایای چسب بینی زدن

زدن چسب بینی و نیز آموزش روش صحیح چسب بینی زدن مزایای بسیار زیادی برای فرد زیباجو خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.  

کمک به بهبود تنفس، جلوگیری از خونریزی و کبودی بینی

ممکن است افراد پس از جراحی بینی، با مشکلات خاصی مانند مشکلات تنفسی، خونریزی و کبودی مواجه شوند که از عوارض جانبی رایج عمل بینی هستند. این مشکلات به دلیل تغییرات ایجاد شده در ساختار داخلی بینی ایجاد می‌شوند که منجر به تورم داخلی و خارجی شده و تنفس را دشوارتر می‌کنند.

بعلاوه مویرگ‌های ظریف داخل بینی ممکن است حساس و مستعد خونریزی شوند. در این میان زدن چسب بینی می‌تواند در تسریع روند بهبودی و کاهش این عوارض بسیار موثر باشد. پس توصیه می‌شود چنانچه بینی خود را عمل کرده‌اید، حتما روش صحیح چسب بینی زدن را یاد بگیرید.

کاهش تورم بینی

قبلاً اشاره کردیم که هدف اصلی در استفاده از چسب پس از عمل، کاهش تورم بینی است. استفاده از چسب باعث کاهش ناراحتی و مانع از تورم بینی شده و در نتیجه روند درمان و بهبودی را تسهیل و تسریع خواهد کرد. علاوه بر این، تورم بینی ممکن است حتی برای ۶ تا ۱۲ ماه پس از جراحی باقی بماند که با زدن چسب می‌توان به طور موثری میزان این تورم را مدیریت کرد و در نهایت باعث تسریع در آشکار شدن نتایج واقعی عمل شد. به شرط اینکه به روش صحیح چسب بینی زدن توجه کنید.

مزایای چسب بینی زدن

هشدار به اطرافیان

از مزایا و اهمیت‌های چسب بینی زدن پس از انجام جراحی این است که آنها به عنوان نشانه‌ای بصری برای سایرین عمل می‌کنند تا در مقابل با احتیاط با شما رفتار کنند و بینی شما آسیب نبیند. به عنوان مثال دوستی قصد شوخی با شما را دارد اما چسب روی بینی‌تان مانند آلارمی مانع از این کار او خواهد شد. بنابراین این چسب به عنوان یک هشدار به شما و اطرافیان‌تان یادآوری می‌کند که بینی شما در برابر تغییر شکل در صورت بی احتیاطی، بسیار حساس و آسیب‌پذیر است.

کاهش خطر افتادگی بینی

بسیاری از افرادی که عمل زیبایی بینی را انجام داده‌اند، در مورد وقوع افتادگی بینی شکایت دارند. در این مورد نیز استفاده از چسب بینی و آموزش روش صحیح چسب بینی زدن می‌تواند تا حد زیادی بدشکلی بینی را کاهش دهد و مانع از افتادگی آن شود.

جمع بندی و سوالات متداول

در نهایت دریافتیم که در صورت انجام عمل بینی بهتر است تا مدت ۳ ماه از چسب بینی استفاده کنیم تا از عوارض جانبی احتمالی جلوگیری کرده و با حفاظت از بینی، باعث تسریع روند بهبودی و بروز نتایج واقعی عمل شویم. پس یادگیری روش صحیح چسب بینی زدن برای افرادی که این عمل را انجام می‌دهند بسیار مهم است. در این مقاله ما تلاش کردیم شما را با روش صحیح چسب بینی زدن آشنا کنیم تا در صورت نیاز براحتی بتوانید این کار را انجام دهید. در نهایت به توصیه‌های پزشک خود در این زمینه بسیار توجه کنید تا پس از عمل با چالش خاصی روبرو نشوید.

چطور باید چسب را از روی بینی جدا کرد؟

نباید چسب را یکدفعه و بدون احتیاط از روی بینی جدا کنید. بهتر است ابتدا آن را کمی مرطوب کنید تا راحت‌تر جدا شود. سپس به آرامی تکه تکه چسب‌ها را بکنید تا به بینی فشار وارد نشود.

چند وقت یک بار باید اقدام به تعویض چسب بینی کرد؟

افرادی که پوست نرمالی دارند، می‌توانند یک روز در میان چسب را تعویض کنند اما کسانی که پوست بینی چربی دارند بهتر است تعویض چسب را هر روز انجام دهند و کسانی که پوستی خشک دارند نیز می‌توانند هر سه روز یکبار چسب را عوض کنند.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *