روتین پوست بعد از حمام – نکات مهم برای جوانسازی پوست

وقتی نام روتین به میان می‌آید، بسیاری از افراد به یاد روتین صبحگاهی و یا شبانگاهی، پس از برگشتن به منزل می‌افتند؛ اما یکی از روتین‌های مهم که در حفظ سلامت پوست بسیار تاثیرگذار است، روتین پوستی بعد از حمام می‌باشد. همانطور که می‌دانید؛ یکی از اقدامات لازم برای تمیزی و پاکیزگی بدن، رفتن به حمام و دوش گرفتن است. هر چند اکثر افراد به این مورد اهمیت می‌دهند و زمان­های مشخصی را در هفته صرف حمام کردن می‌کنند، اما ممکن است برای مراقبت از پوست بعد حمام، اهمیت زیادی قائل نباشند و با مراحل این کار آشنایی نداشته باشند.

چنان چه خواهان پوستی سالم و شاداب هستید، مهم است که با روتین پوستی بعد از حمام به خوبی آشنا شوید. در این مقاله از زیباشیم به روش‌های مراقبت از پوست بعد حمام می‌پردازیم؛ تا ان‌ها با ما همراه باشید.

مراقبت از پوست بعد از حمام
با استفاده از روتین پوستی میتوانید از پوست خود محافظت نمایید

نکات مهم روتین پوستی بعد حمام

هنگامی که صحبت از روتین پوستی بعد از حمام به میان می‌آید، بسیاری از افراد تصور می‌کنند نحوه دوش گرفتن و حمام کردن و مراقبت‌های پوستی بعد از آن دارای اهمیت زیادی نیست. اما در حقیقت این کار بر روی سلامت پوست بدن و صورتتان تاثیر زیادی خواهد داشت.

به طور کلی می‌توان گفت روتین پوستی بعد از حمام، شامل یک سری اقدامات مهم و ضروری در هنگام دوش گرفتن و بعد از آن است، که در صورت رعایت نمودن نکات زیر میتوانید پوستی صاف و شفاف داشته باشید هم چنین افرادی که دارای پوست چربی هستند نیز باید به روتین پوستی و کرم ضدافتاب مناسب خود را تهیه نمایند. جهت خرید کرم ضدآفتاب میتوانید مقاله معرفی بهترین ضد آفتاب برای پوست چرب را مطالعه نمایید. نکات مهم نگهداری از پوست شامل موارد زیر است.

آب گرم در پایان حمام

شاید فکر کنید که حمام کردن با آب داغ بعد از یک روز کاری خسته کننده، موجب آرامش بدن شما می‌شو، اما دوش گرفتن با آب داغ می‌تواند آسیب‌های زیادی را به پوست شما وارد کند. حمام کردن با آب داغ، موجب افزایش شدید گردش خون در پوست می‌شود؛ در نتیجه، پس از حمام، پوستی قرمز و ملتهب خواهید داشت. همچنین این امر موجب ایجاد عوارضی مانند خارش پوست، پوسته پوسته شدن، واکنش التهابی پوست و… می‌شود.

بنابراین مهم است که دمای آب حمام را در نظر داشته باشید و برای دوش گرفتن از آب ولرم استفاده کنید. استفاده از آب گرم در پایان حمام، موجب تنظیم رطوبت سطح پوست می‌شود و اجازه نمی‌دهد که سبوم طبیعی پوست بدن از بین برود. در نتیجه، پوستی شاداب و جوان خواهید داشت.

خشک کردن پوست

دومین مرحله در روتین پوستی بعد از حمام که باید رعایت کنید، خشک کردن پوست است. شاید این نکته ساده به نظر برسد، اما اگر پوست را به درستی خشک نکنید و این کار را با شدت و خشن انجام دهید، موجب آسیب دیدن پوست خواهید شد؛ پس باید به آرامی این کار را انجام دهید و از رفتار خشن در هنگام خشک کردن پوست بپرهیزید.

خشک کردن پوست
خشک کردن پوست بعد از حمام نباید به گونه ای باشد که به پوست آسیب وارد کند

خشک کردن صحیح موها

در مورد خشک کردن موها نیز باید بسیار مراقب باشید؛ خشک کردن نادرست مو موجب انواع آسیب مانند شکستگی مو، موخوره و… خواهد شد. متاسفانه اکثر مردم این مورد را در نکات روتین پوستی بعد از حمام جدی نمی‌گیرند. برای خشک کردن موها می‌توانید از پارچه‌های نخی استفاده کنید. یکی از بهترین پارچه‌ها برای این کار، پارچه‌های نخی و حوله‌های نازک می‌باشند. به آرامی حوله را به دور موها بپیچانید و با فشار دست، آب مو را بگیرید.

توجه داشته باشید که موها در حالت خیس آسیب‌پذیرتر هستند، به همین دلیل باید در هنگام خشک کردن بیشتر مراقب باشید همچنین سعی کنید تا جای ممکن از وسیله‌های حرارتی مانند سشوار برای خشک کردن مو استفاده نکنید. زیرا گرما موجب تحریک و آسیب‌پذیری مو می‌شود.

خشک کردن صحیح موها
با روش خشک کردن صحیح مو میتوانید موی سالمی را داشته باشید

استفاده از ماسک صورت

امروزه انواع ماسک‌های صورت با خاصیت‌های مختلف در بازار به فروش می‌رسند. به عنوان مثال برخی از این ماسک‌ها برای کوچک کردن منافذ صورت، بعضی دیگر برای آبرسانی، بعضی برای تمیز کردن منافذ و سایر مراقبت‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در روتین پوستی بعد از حمام، می‌توانید از ماسک‌های صورت خنک‌کننده پوست یا انواع آب رسان آن استفاده کرده تا به بهترین نحو ممکن به پوست رطوبت‌رسانی کنید. برای داشتن یک انتخاب بهتر، می‌توانید با متخصص پوست و موی خود مشورت کنید و ماسک مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید در هنگام حمام کردن و زمانی که صورت خیس است، از ماسک‌های صورت استفاده کنید. در این حالت به دلیل باز بودن منافذ و خیسی پوست، مواد ماسک بهتر جذب می‌شوند. در هنگام دوش گرفتن می‌توانید از انواع ماسک‌های لایه بردار یا مرطوب کننده استفاده کنید.

استفاده از لوسیون‌ها

پس از خشک کردن بدن، بهتر است از یک لوسیون بدن یا مرطوب کننده استفاده کنید و با آن، بدن را مرطوب نمایید. امروزه انواع انواع کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب کننده‌ در بازار به فروش می‌رسند. می‌توانید با توجه به مولفه‌هایی نظیر سن، نوع پوست، حساسیت‌های پوستی شما و … مرطوب کننده مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

بنابراین یکی از مراحل مهم در روتین پوستی بعد از حمام، استفاده از انواع لوسیون و مرطوب کننده‌ها می‌باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که مرطوب کننده‌های مخصوص پوست صورت با کرم‌های پوست بدن متفاوت هستند و نباید آن دو را به جای یکدیگر استفاده کنید.

استفاده از لوسیون‌ها
استفاده مکرر از لوسیون ها بعد از حمام باعث جوانسازی پوست میگردد

شانه کردن صحیح مو

همان طور که به پوست بدن اهمیت می‌دهید، توجه به موها و شانه کردن صحیح مو نیز یکی از مراحل روتین پوستی بعد از حمام است. شانه کردن مو علاوه بر ظاهری مرتب و زیبا به مو بخشیدن، موجب افزایش جریان خون در پوست سر نیز می‌شود. چنان چه دوست دارید موهایی سالم، براق و زیبا داشته باشید، شانه کردن صحیح مو را جدی بگیرید.

شانه کردن صحیح موها اصول مربوط به خود را دارد. برای این کار، نکات مراقبتی زیر را جدی بگیرید:

  • در حمام و هنگامی که موها خیس است، شانه نکنید.
  • صبر کنید تا مو خشک شود و سپس به آرامی موها را شانه کنید.
  • علاوه بر شانه کردن، می‌توانید با انگشتان پوست سر را ماساژ دهید.
شانه کردن صحیح مو
شانه کردن صحیح مو میتواند از ایجاد موخوره جلوگیری نماید

ماساژهای روغنی

یکی از روش‌های مراقبت از پوست بعد حمام، ماساژ بدن با روغن‌ها و موادی است که برای این کار تولید شده اند. ماساژ با روغن برای پوست بسیار مفید است و مواد مغذی مورد نیاز پوست را تامین می‌کند.

با ماساژهای روغنی، ظاهر پوست صورت و بدن شاداب‌تر و زیباتر جلوه می‌کند. می‌توانید به تنهایی پوست خود را ماساژ دهید و یا این کار را به ماساژورهای حرفه‌ای بسپارید، تا تمام قسمت‌های بدن تحت ماساژ قرار بگیرد. همچنین شما می‌توانید از روغن‌ها برای درمان ترک‌های عمیق پوستی استفاده کنید.

عدم مصرف عطر و ادکلن

پس از حمام کردن، منافذ پوست بازتر از حالت عادی هستند و همین امر موجب جذب عطر و ادکلن به عمق پوست می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود که از موادی مانند عطر و ادکلن، بلافاصله پس از حمام بر روی پوست استفاده نکنید؛ این کار موجب آسیب به پوست و تحریک‌پذیری آن خواهد شد.

استفاده از روغن مناسب برای پوست سر

علاوه بر ماساژ بدن، یکی از مراحل مهم در روتین پوستی بعد از حمام، ماساژ سر با روغن‌های مناسب می‌باشد. این کار موجب افزایش خون‌رسانی در سر و تغذیه فولیکول موها می‌شود. بنابراین چنان چه می‌خواهید موهای پرپشتی داشته باشید، حتما از روغن‌های مغذی مناسب برای ماساژ سر استفاده کنید. همچنین می­توانید موها را با روغن های مغذی ماساژ دهید. روغن مو موجب افزایش درخشندگی و تقویت ساختار کلی مو می‌شود.

بهترین روغن‌ها برای ماساژ موها، روغن‌های طبیعی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و… هستند. روغن تراپی موها علاوه بر افزایش رشد مو، از ایجاد موخوره در موها نیز جلوگیری می‌کند.

استفاده از روغن مناسب برای پوست سر
روغن مالی سر علاوه بر تقویت مو، سبب شفافیت آن میگردد.

مراقبت از لب

یکی دیگر از مراحل روتین پوستی بعد از حمام که کمتر کسی به آن توجه می‌کند، مراقبت از لب‌ها می‌باشد. پوست لب‌ها بسیار نازک و حساس است و باید از آن مراقبت نمود. بهترین زمان برای مراقبت از پوست لب، بعد از حمام است. پس از حمام کردن می‌توانید با محصولاتی نظیر بالم لب، روغن لب، آبرسان‌ها، مرطوب کننده‌ها و … پوست لب را چرب و مرطوب کنید.

عدم دستکاری جوش‌ها

پس از حمام کردن، به دلیل این که پوست حساس‌تر و نازک‌تر می‌شود، جوش‌ها ییشتر نمایان می‌شوند و ممکن است شما آن‌ها را دستکاری کنید. به یاد داشته باشید که از دستکاری کردن جوش‌ها بعد از حمام خودداری کنید، زیرا علاوه بر احتمال عفونت و پخش شدن آن، لکه آن نیز تا مدت‌ها بر روی پوست باقی می‌ماند.

عدم دستکاری جوش‌ها بعد از حمام
با دستکاری نکردن جوش های صورت بعد از حمام میتوانید از هر گونه لک و جای جوش جلوگیری نمایید

محصولات مورد نیاز برای روتین پوستی بعد حمام

هنگامی که از حمام خارج می‌شوید باید پیش از آن که پوست کاملا خشک شود، از مرطوب کننده ها، لوسیون‌ها و سرم‌های پوستی استفاده کنید. سرم‌ها و مرطوب‌کننده‌ها بر روی پوست مرطوب بهتر عمل کرده و جذب بیشتری دارند. همچنین روغن‌های ماساژ مخصوص پوست بدن، پوست سر و مو از دیگر محصولات مورد نیاز برای روتین پوستی بعد از حمام می‌باشند. انواع بالم لب، مرطوب کننده لب و… نیز جو محصولات روتین بعد از حمام به شمار می‌روند.

اشتباهات رایج روتین پوستی

از رایج‌ترین اشتباهات در روتین پوستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم استفاده از ضد آفتاب!
  • دستکاری جوش‌ها و ترکاندن جوش‌های چرکی که می‌تواند موجب ورود و انتشار باکتری‌ها به منافذ پوست شود و یا اینکه جای زخم جوش‌ها بر روی پوست باقی بماند.
  • شستن بدن و صورت با آب داغ، که باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست می‌شود.
  • استفاده بیش از حد از لایه بردارها که در صورت افراط در این کار، سد دفاعی پوست آسیب می‌بیند. عدم مرطوب کردن پوست و روغن تراپی موها که موجب خشکی و آسیب‌پذیری پوست و مو می‌شود.

جمع‌بندی

شاید تا به حال نمی‌دانستید که حمام کردن نیز روتین پوستی مخصوص به خود را دارد؛ اما با خواندن این مقاله حال متوجه اهمیت انجام روتین پوستی برای مراقبت از پوست بعد حمام شده اید. به یاد داشته باشید که فقط از محصولات مناسب، با کیفیت و اصلی برای این کار استفاده کنید. استفاده از محصولات تقلبی و یا غیر مناسب، نه تنها موجب مراقبت از پوست و موی شما نمی‌شود، بلکه ممکن است متحمل آسیب‌ها و عوارض بعدی شوید.

سوالات متداول

روتین پوستی کره‌ای چگونه است؟

روتین پوستی کره‌ای شامل مراحل پاکسازی و شستشوی صورت با ژل‌های مخصوص شستشوی پوست، استفاده از اسکراب، استفاده از تونر، استفاده از اسانس‌های مغذی و طبیعی، استفاده از ماسک‌های ورقه‌ای برای تغذیه و آبرسانی پوست، استفاده از سرم پوست، استفاده از مرطوب کننده و در نهایت استفاده از کرم دور چشم مناسب می‌باشد.

روتین پوستی بعد مدرسه چیست؟

در زمان نوجوانی روتین پوستی با بزرگسالی کمی متفاوت است. روتین پوستی پس از مدرسه شامل شستشوی صورت با ژل شستشوی مناسب پوست، پاک کردن پوست با تونر، استفاده از مرطوب کننده‌ها و آبرسان‌های ملایم و مناسب پوست می‌باشد. همچنین می‌توانید هفته‌ای یک یا دوبار پوستتان را با لایه بردارهای ملایم، لایه برداری کنید. استفاده از ضد آفتاب را نیز فراموش نکنید.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *