تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر؟

تزریق بوتاکس یا فیلر از جمله روش‌های زیبایی پرطرفداری هستند که امروزه در مطب‌های زیبایی و کلینیک‌ها، توسط بهترین دکتر بوتاکس انجام می‌شوند. هر دوی این روش‌ها از کمترین میزان تهاجم برخوردار هستند و شامل عمل جراحی نمی‌شوند. همچنین تزریق بوتاکس و فیلر نیاز به بیهوشی یا دوره نقاهت خاصی ندارند. این مزایا موجب شده است که امروزه افراد زیادی برای درمان چین و چروک‌های صورت و جوانسازی پوست خود از این روش‌ها استفاده کنند.

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر و چگونه می‌توانند روش درمانی مناسب را انتخاب کنند. در این مقاله به تفاوت بوتاکس و فیلر، مزیت هر کدام از این روش‌ها و میزان ماندگاری آن‌ها می‌پردازیم، برای اینکه بتوانید اطلاعات کافی در مورد تزریق بوتاکس و فیلر کسب و با روش مناسب خود را انتخاب نمایید؛ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر
تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر؟

بوتاکس چیست؟

برای اینکه بدانیم بوتاکس بهتر است یا فیلر در ابتدا باید با هر یک از این روش‌های درمانی آشنا شویم. بوتاکس نوعی دارو می‌باشد که با تزریق به عضلات زیر پوست، موجب فلج عضلات و صاف شدن چین و چروک‌ها می‌شود. در واقع بوتاکس نوعی سم است که توسط باکتری کلستریدیوم ساخته می‌شود و با مسدود کردن سیگنال عصبی، مانع از رسیدن آن‌ها به عضلات و فلج عضلات می‌شود.

از آنجایی که دلیل اصلی به وجود آمدن چین و چروک بر روی پوست، انقباض و حرکت ماهیچه‌های صورت است؛ محدود کردن حرکت عضلات موجب برطرف شدن چروک‌ها می‌شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین مارک بوتاکس را بشناسید.

فیلر چیست؟

به موادی که برای تزریق در زیر پوست و به جهت پر کردن چین و چروک‌ها و اضافه کردن حجم در بخش‌های کم حجم صورت، به کار می‌روند، فیلر اطلاق میشود. فیلرها از مواد زیر تشکیل شده اند:

 • هیدروکسیلاپاتیت کلسیم، که دارای ترکیبی شبیه به مواد معدنی موجود در استخوان‌ها می‌باشد.
 • اسید هیالورونیک، که موجب افزایش حجم شده و به طور طبیعی در برخی از مایعات و بافت‌های بدن یافت می‌شود.
 • پولی آلکی لیمید، که یک ترکیب ژلی شفاف است و با بدن انسان سازگار می‌باشد.
 • پولی لاکتیک اسید، که موجب تحریک پوست برای تولید و افزایش کلاژن می‌شود.
 • میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات (PMMA)، که نوعی فیلر نیمه دائمی می‌باشد.

از این ترکیبات برای رفع آثار پیری و افزایش حجم قسمت‌هایی از صورت استفاده می‌شود.

مقایسه فیلر و بوتاکس

انواع فیلر تزریقی

قدم بعدی در شناخت اینکه بوتاکس بهتر است یا فیلر، آشنایی با انواع فیلر‌های تزریقی است. دسته‌بندی فیلرهای پوستی بر پایه مواد سازنده آن‌ها می‌باشد. بر این اساس، از انواع فیلر می‌توان به هیالورونیک اسید، فیلر Stylage Hydro، فیلر Restylane، فیلر Restylane lift، کلسیم هیدروکسی آپاتیت (Calcium hydroxylapatite)، پلی متیل متاکریلات (Polymethyl methacrylate)، پلی ال لاکتیک اسید (Polylactic acid) و پلی آلکیلیمید (Polyalkylimide) اشاره کرد.

برای اینکه بدانید کدام فیلر برای شما مناسب است، باید نیازها و انتظارات خود از تزریق فیلر را با پزشک زیبایی خود مطرح کنید، تا پزشک مناسب‌ترین نوع فیلر را برای پوست شما تشخیص داده و انتخاب کند.

مقایسه کاربردهای بوتاکس و فیلر
مقایسه کاربردهای بوتاکس و فیلر

مقایسه کاربردهای بوتاکس و فیلر

در ادامه برای درک کردن اینکه بوتاکس بهتر است یا فیلر، باید با تفاوت این دو روش آشنا شوید. بوتاکس و فیلر در نحوه تزریق تفاوت چندانی ندارند و پزشک از طریق سوزن‌های ظریفی این مواد را به قسمت‌های تحت درمان، تزریق می‌کند. تفاوت بوتاکس و فیلر در مواد تشکیل دهنده آن‌ها می‌باشد. فیلرها از موادی تشکیل شده‌اند که دارای خاصیت پرکنندگی بوده و قسمت‌هایی از صورت را که به دلیل افزایش سن و… حجم خود را از دست داده اند، پر می‌کنند. به طور معمول این نوع کاهش حجم بیشتر در گونه ها، لب‌ها و اطراف دهان ایجاد می‌شود و خود را به صورت خطوط نشان می‌دهد.

در حالی بوتاکس حاوی توکسین بوتولینوم یا سم بوتولینوم می‌باشد، که خالص‌سازی شده است. این سم توسط باکتری بوتولینوم تولید می‌شود. عملکرد بوتاکس با فیلر متفاوت است و از طریق مسدود کردن سیگنال‌های عصبی در ماهیچه ها، مانع از حرکت آن‌ها می‌شود و به این ترتیب، بدون حرکت عضلات، چین و چروک‌ها کاهش می‌یابند و حتی ممکن است به طور کامل برطرف شوند.

تفاوت بوتاکس و فیلر به همینجا ختم نمی‌شود. از تزریق بوتاکس به جز جوانسازی و رفع چین و چروک، برای موارد درمانی نظیر رفع اسپاسم‌های عضلانی، رفع سردردهای میگرنی و… استفاده می‌شود؛ در حالی که تزریق فیلر فقط برای درمان‌های زیبایی کاربرد دارد.

مطلب پیشنهادی: بهترین دکتر بوتاکس در تهران را بشناسید.

بوتاکس فقط می‌تواند چین و چروک‌هایی را برطرف کند که در اثر حرکت عضلات ایجاد می‌شوند. به این نوع چین و چروک ها، دینامیک یا پویا می‌گویند و در هنگام نشان دادن حالت چهره به وجود می‌آیند.

متداول‌ترین چین و چروک‌های پویایی که بوتاکس می‌تواند موجب بهبود و درمان آن‌ها شود، چروک‌های ایجاد شده در قسمت فوقانی صورت مانند خط بین ابروها، چین‌های افقی ایجاد شده روی پیشانی، و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها، می‌باشند. این نوع چروک‌ها در اثر حرکت عضلات در زمان لبخند زدن، اخم کردن و سایر حالت‌های صورت به وجود می‌آیند.

بنابراین بوتاکس نمی‌تواند خطوط و چین و چروک‌هایی که ناشی از افتادگی پوست یا کاهش حجم صورت هستند، برطرف کند. این نوع چین و چروک‌ها پویا نیستند و تحت عنوان خطوط استاتیک شناخته می‌شوند.

در فیلرها، موادی مانند اسید هیالورونیک و سایر مواد مشابه وجود دارد که موجب پر کردن یا افزایش حجم بخش‌های کم حجم می‌شود. فیلرها برای رفع چین و چروک‌های دور دهان، حجم دهی به لب‌های باریک و افزایش حجم گونه‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین می‌توان از فیلرها برای رفع خطوط پیشانی، بهبود اسکارها و سایر قسمت‌هایی استفاده کرد که نیاز به افزایش حجم دارند، تا صاف‌تر به نظر برسند.

علاوه بر این، از آنجایی که ترکیبات بوتاکس و فیلر باهم متفاوت است و برای مصارف گوناگون به کار می‌روند، می‌توان درمان را به صورت ترکیبی از هر دو ارائه داد. برای مثال، برای رفع چین‌های پیشانی از بوتاکس و برای برطرف کردن خط خنده از تزریق فیلر استفاده کرد.

ماندگاری بوتاکس و فیلر

تفاوت بوتاکس و فیلر در ماندگاری

یکی دیگر از راه‌های پی بردن به اینکه تزریق بوتاکس بهتر است یا فیلر، توجه به میزان ماندگاری هر یک از این روش‌های زیبایی است. ماندگاری بوتاکس کمتر از ماندگاری فیلر بوده در حدود ۳ تا ۶ ماه دوام نتایج آن طول می‌کشد. در مورد فیلر نیز با توجه به مراقبت‌های بعد از تزریق و نوع فیلر مورد استفاده، مدت زمان ماندگاری آن متفاوت است. برخی از فیلرها در حدود ۶ ماه ماندگاری دارند، در حالی که اثرات بعضی از آن‌ها ممکن است تا ۲ سال نیز ماندگار باشد.

مقایسه هزینه بوتاکس و فیلر

با مقایسه هزینه تزریق فیلر و بوتاکس نیز می‌توانید در مورد اینکه بوتاکس بهتر است یا فیلر، تصمیم بگیرید. در تزریق بوتاکس، بسته به اینکه چه قسمت‌هایی از صورت مورد تزریق قرار بگیرند و همچنین اینکه گستردگی آن مناطق به چه میزان است، هزینه آن متفاوت خواهد بود. از طرفی نوع و برند بوتاکس می‌تواند در قیمت نهایی تاثیرگذار باشد. همه این موارد پس از بررسی و معاینه توسط پزشک مشخص خواهد شد. همچنین، دستمزد پزشک و هزینه‌های جانبی نیز می‌توانند بر هزینه کلی تزریق بوتاکس تاثیرگذار باشند.

هزینه تزریق فیلر‌های پوستی نیز به نوع فیلر مورد استفاده برای شما، میزان تزریق، نواحی تزریق، دستمزد پزشک و هزینه‌های جانبی دارد. بنابراین نمی‌توان برای بوتاکس و فیلر یک هزینه مشخص تعیین کرد. برای این کار باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پس از معاینه و بررسی دقیق، یک قیمت مشخص به شما ارائه دهد و سپس بتوانید هزینه این روش‌ها را باهم مقایسه کنید.

کاندیدهای مناسب برای تزریق فیلر

کاندیدای مناسب برای تزریق فیلر

چنان دارای ویژگی‌های زیر هستید، کاندید مناسبی برای تزریق فیلر محسوب می‌شوید:

 • چنان چه خطوط یا چروک‌هایی در اطراف دهان، چشم‌ها یا پیشانی شما وجود دارد که در حالت استراحت عضلات صورت نیز، برطرف نمی‌شوند.
 • اگر شما علاقه دارید که حجم بخش‌هایی از صورت مانند گونه، زاویه فک و لب‌هایتان را بیشتر کنید.
 • چنان چه بر روی پوست شما جای زخم یا فرورفتگی‌هایی وجود دارد که ناشی از انواع صدمات، جوش عمیق یا مشکلات مادرزادی هستند.
 • چنان چه در پیشانی خود خطوط عمیقی دارید که فقط با تزریق بوتاکس برطرف نمی‌شوند.
 • چنان چه تمایلی به جراحی و روش‌های زیبایی تهاجمی برای جوانسازی پوست خود ندارید و یا انجام عمل‌های جراحی برای شما مجاز نیست.
 • علاقه به پر کردن خطوط خنده عمیق خود یا کاهش عمق این خطوط دارید.
 • دارای گودی در زیر چشم‌هایتان هستید و می‌خواهید آن را برطرف کنید.
 • دوست دارید که لب‌هایی برجسته‌تر و حجیم‌تر داشته باشید.

چکیده مقاله

تزریق فیلر و بوتاکس از روش‌های محبوب و کم تهاجمی برای جوانسازی و رفع آثار پیری پوست هستند. در هنگام انتخاب روش مناسب برای پوست خود، باید هر کدام از این روش‌ها را به خوبی بشناسید و با یکدیگر مقایسه کنید. همان طور که در این مقاله ذکر شد، مطمئن‌ترین راه برای اینکه تشخیص دهید بوتاکس بهتر است یا فیلر، مراجعه به یک پزشک متخصص بوتاکس مجرب است تا پس از معاینه دقیق پوست شما و تشخیص نیاز آن، روش مناسب را برای شما تشخیص دهد. دقت داشته باشید که از مراجعه به کلینیک‌های غیر معتبر برای تزریق بوتاکس یا فیلر بپرهیزید، زیرا می‌تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

سوالات متداول

 • برای خط اخم فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

از آنجایی که بوتاکس یک روش درمانی مناسب برای برطرف کردن خطوط ناشی از حرکت عضلات است؛ برای رفع خط اخم تزریق بوتاکس نسبت به فیلر مناسب تر است. دلیل این امر، محدوده خط اخم می‌باشد که به واسطه فعالیت و حرکت ماهیچه‌ها ایجاد می‌شود و بنابراین تزریق بوتاکس با فلج کردن عضلات می‌تواند آن را برطرف یا کم عمق کند. توجه داشته باشید که تزریق فیلر برای رفع چروک‌های ثابت کارآمدتر است.

 • ماندگاری فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

مدت زمان دقیق ماندگاری فیلر و بوتاکس بستگی به مواردی مانند نوع فیلر یا بوتاکس، ناحیه تزریق و میزان مهارت پزشک دارد. همچنین با توجه به اینکه متابولیسم بدن افراد با یکدیگر متفاوت است، ماندگاری این روش‌ها از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند. اما به طور کلی ماندگاری فیلر در حدود شش ماه تا دوسال و ماندگاری بوتاکس در حدود سه تا شش ماه است. بنابراین فیلر از ماندگاری بیشتری برخوردار است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *