مدت زمان عمل بینی چقدر است؟ + عوامل موثر بر آن

انجام جراحی زیبایی بینی می‌تواند یک تجربه شگفت‌انگیز برای بهبود ظاهر بینی و عملکرد آن باشد. یکی از سؤالات متداولی که همواره بیماران قبل از انجام جراحی بینی با آن درگیر هستند، مدت زمان عمل بینی است. باتوجه ‌به شرایط بیمار و عوامل متعدد، مدت زمان جراحی برای افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

 افرادی که قصد انجام عمل بینی دارند می‌توانند از طریق مطالعه جامع درباره انواع روش‌های جراحی بینی و اطلاع از دوره نقاهت آن نگرانی خود را در این زمینه برطرف کنند و با آمادگی بیشتر اقدامات لازم برای جراحی بینی را انجام دهند. در این مقاله از زیباشیم قصد داریم شما را با مدت زمان عمل بینی و بهترین فصل برای جراحی آشنا کنیم تا با کسب اطلاعات مفید و کاهش استرس خود، جراحی بینی موفقیت‌آمیزی را برای خود رقم بزنید.

تعریف مدت زمان عمل بینی

 به مدت زمانی که بیمار تحت بیهوشی قرار می‌گیرد تا زمانی که به هوش می‌آید و دوره نقاهت را طی می‌کند، مدت زمان عمل بینی می‌گویند. این فاصله زمانی می‌تواند در افراد مختلف به طور قابل توجهی متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک فرد علاوه بر جراحی زیبایی بینی نیاز به پیوند غضروف داشته باشد که در این صورت مدت زمان جراحی تغییر می‌کند. اکثر جراحی‌های بینی بین ۱.۵ تا ۳ ساعت طول می‌کشد؛ البته این مقدار متغیر است و به طور میانگین می‌توان آن را حدود ۲ ساعت در نظر گرفت.

تعریف مدت زمان عمل بینی

عوامل موثر در مدت زمان عمل بینی

ازآنجایی‌که مدت زمان عمل بینی می‌تواند تحت‌تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد نمی‌توان زمان مشخصی را برای آن تعیین کرد. بیهوشی اولین اقدامی است که در مدت زمان جراحی تأثیر می‌گذارد. در این بخش رایج‌ترین عواملی که می‌توانند بر طول عمل بینی تأثیر بگذارند را شرح داده‌ایم:

 وضعیت بینی و هدف از جراحی آن

 قبل از جراحی بینی باید هدف از انجام آن را مشخص کرد که آیا هدف شما فقط تغییر ظاهر بینی است یا قصد دارید از طریق آن نیازهای عملکردی مثل مشکلات تنفسی و سینوسی را برطرف کنید. مدت زمان عمل بینی فردی که برای اولین‌بار عمل رینوپلاستی را انجام می‌دهد با فردی که برای اصلاح جراحی قبلی مراجعه کرده است متفاوت خواهد بود؛ زیرا هریک اهداف متفاوتی را در نظر دارند.

 دلایل بسیاری وجود دارد که بیمار مجبور به انجام مجدد جراحی زیبایی بینی می‌شود که به آن عمل ترمیمی بینی می‌گویند. در عمل ترمیمی چون یک‌بار بافت و غضروف‌های بینی تحت جراحی قرار گرفته‌اند برای اصلاح دوباره با پیچیدگی بیشتری همراه هستند؛ بنابراین در جراحی ترمیمی زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.

 پیوند غضروف

 پیوند غضروف در جراحی بینی یا گرافت بینی یکی از روش‌های مؤثر برای تقویت بافت‌های غضروفی ضعیف است که به رفع مشکلات تنفسی و عفونت سینوسی، تغییر شکل و زیبایی بینی کمک می‌کند. غضروف را می‌توان از قسمت‌های مختلف بدن از جمله بینی، گوش و دنده پیوند زد. با اینکه این عمل زیاد وقت‌گیر نیست ولی می‌تواند مدت زمان عمل بینی را طولانی‌تر کند.

 نوع جراحی

در جراحی بینی بسته نیازی به برش و بخیه نیست و پزشک تنها با استفاده از ابزار مخصوص، پوست بینی را برای ایجاد تغییرات مورد نظر بالا نگه می‌دارد. در حالت کلی زمان عمل بینی حدود یک الی ۴ ساعت طول می‌کشد؛ اگر این مقدار فراتر از حالت طبیعی رود ممکن است بیمار حین عمل دچار خونریزی شود.

 نوع بینی

 بینی استخوانی نسبت به بینی گوشتی مدت زمان عمل بینی کوتاه‌تری دارد؛ علت این موضوع نازکی پوست روی بینی و داشتن غضروف‌های محکم است. در مقابل، بینی گوشتی غضروف‌های ضعیف و کوچک‌تری دارد از این رو حین جراحی ممکن است نیاز به پیوند غضروف باشد و مدت زمان جراحی را افزایش دهد.

 زمان بیهوشی عمل بینی

 جراحی بینی با استفاده از بیهوشی موضعی و بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. انتخاب نحوه بیهوشی باتوجه ‌به شرایط بیمار توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. زمان بیهوشی عمل بینی نسبت به بی‌حسی موضعی بیشتر است. در مقابل بیهوشی موضعی عوارض کمتری داشته و بیمار پس از عمل سریع‌تر بیدار خواهد شد.

عوامل موثر در مدت زمان عمل بینی

 تجربه جراح

 تجربه و مهارت جراح مهم‌ترین عواملی هستند که نقش تعیین‌کننده‌ای در مدت زمان عمل بینی دارند. انتخاب یک جراح بی‌تجربه باعث می‌شود که مدت زمان عمل طولانی‌تر شود. هرچه جراح تجربه بیشتری داشته باشد در زمانی کم می‌تواند نتایج مطلوبی را از عمل بینی کسب کند؛ بنابراین توصیه می‌شود که در انتخاب بهترین جراح بینی در تهران دقت داشته باشید تا نتایج مثبت و موفقیت‌آمیزی از عمل زیبایی بینی حاصل شود.

 زمان بهبودی و هوشیاری بعد از جراحی

 بعد از عمل بینی، بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود تا علائم حیاتی او به سطح نرمال و طبیعی برسند. مدت زمان به‌هوش‌آمدن بیمار بین ۱۵ الی ۶۰ دقیقه طول می‌کشد و باتوجه‌به شرایط بیمار متغیر خواهد بود. یکی از نگرانی‌های همیشگی بیماران قبل از ورود به اتاق عمل عدم به‌هوش‌آمدن است که باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی در زمینه پزشکی، میزان خطرات اتاق عمل کاهش‌یافته و جای نگرانی نیست.

بهترین زمان عمل بینی

 جراحی بینی می‌تواند در همه فصول سال انجام گیرد؛ زیرا زمان شروع این جراحی به آمادگی وضعیت جسمی و روحی فرد بستگی دارد و شرایط آب‌وهوایی و دما نقشی در زمان جراحی نخواهند داشت. اگر مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی به‌خوبی انجام بگیرند بیمار می‌تواند در هر فصلی از سال نتیجه مطلوبی از عمل بینی کسب کند.

بهترین زمان عمل بینی

 تنها موردی که باید به آن توجه داشت این است که در فصل زمستان به دلیل سردی هوا، ورم ایجاد شده بعد از عمل بینی روند بهبودی سریع‌تری را طی می‌کند؛ ولی در ماه‌های گرم سال به دلیل گرما و دمای بالای محیط ممکن است زمان بهبودی کمی طولانی‌تر شود. اگر در فصل تابستان اقدام به جراحی بینی کرده‌اید باید از قرارگرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید؛ چون گرمای نور خورشید، روی پوست بینی تأثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند نتایج عمل بینی را تغییر دهد.

زمان مورد نظر برای ترخیص بیمار

 بیمار پس از اتمام جراحی به اتاق ریکاوری منتقل می‌شود سپس با ظهور علائم هوشیاری در بخش بیمارستان بستری می‌شود. جراحان برای کنترل درد بیماران از مسکن استفاده می‌کنند و پس از کنترل درد اقدامات ترخیص بیمار را انجام می‌دهند. در حالت کلی مدت زمان لازم برای استراحت در این بخش حدود ۶ ساعت است؛ البته بنا بر تشخیص پزشک احتمال این وجود دارد که بیمار به مدت ۲۴ ساعت در بیمارستان بستری شود. برای مثال درصورتی‌که میزان خونریزی بیمار زیاد باشد پزشک مدت زمان بستری را افزایش می‌دهد.

طول دوره زمان نقاهت بعد از عمل بینی

 مدت زمان مورد نیاز برای دوره نقاهت پس از جراحی بینی حدود ۵ الی ۷ روز است که در این دوره رعایت نکات مراقبتی جهت کسب نتایج مطلوب، اهمیت بسیاری دارد. برای مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی باید به مدت ۶ ماه تا یک سال صبر کنید تا به طور کامل تورم و التهاب بینی از بین برود. مدت دوره نقاهت به نوع بینی نیز بستگی دارد؛ در عمل بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم و غضروف ضعیف طول، دوره نقاهت افزایش می‌یابد.

جمع بندی و سوالات متداول

مدت زمان عمل بینی حدود ۱.۵ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. پس از جراحی بینی اغلب بیماران به مدت یک روز در بیمارستان تحت کنترل هستند. اگر وضعیت سلامتی بیمار مناسب باشد روز بعد از جراحی از بیمارستان مرخص می‌شود. پس از مرخصی پدهایی روی بینی قرار می‌گیرند که باید به مدت یک هفته باقی بمانند. در پایان هفته اول این پدها همراه با بخیه نوک بینی برداشته می‌شوند. در این مدت جهت کاهش خطر خونریزی و افزایش روند بهبودی، رعایت مراقبت‌های پس از عمل بینی اهمیت بسیاری دارد.

اگر قصد انجام عمل بینی دارید باید نسبت به روند بهبودی پس از جراحی و مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوند آگاه باشید. در ۳ هفته پس از جراحی ممکن است تورم یا کبودی‌هایی روی پلک ایجاد شوند که به‌مرور زمان ناپدید خواهند شد.

نتایج نهایی بینی پس از یک سال مشخص می‌شود؛ ازاین‌رو باید در این مدت صبور بوده و توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید. در این مقاله سعی کردیم شما را با عوامل مؤثر در مدت زمان عمل بینی آشنا کنیم تا اطلاعات دقیقی در مورد روند عمل بینی کسب کنید و بر اساس انتظارات خود از این روند، برنامه‌ریزی دقیقی را انجام دهید.

بهترین زمان جراحی بینی چه فصلی و چه زمانی است؟

طبق نظر بسیاری از پزشکان پاییز و زمستان بهترین فصل برای جراحی بینی هستند؛ زیرا اثری از تابش شدید نور خورشید و گرما نیست که این موضوع در کاهش تحریک نواحی تحت جراحی تأثیر بسزایی دارد. در ماهای سرد سال تورم و کبودی کمتری را تجربه خواهید کرد و احتمال ایجاد اسکار کمتر است. علاوه بر این موارد در پاییز و زمستان چون شب‌ها طولانی هستند می‌توانید مدت زمان بیشتری را استراحت کنید. البته باید در این مدت از ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا پیشگیری کنید؛ چون در پاییز و زمستان شیوع ویروس آنفولانزا زیاد است و در صورت ابتلا روند بهبودی شما را به تأخیر می‌اندازد.

به این مقاله امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *