اصلاح طرح لبخند چیست؟ + مزایا، معایب و روش ها

لبخند زیبا نقش بسزایی در زیبایی چهره و افزایش اعتمادبه‌نفس دارد. در مقابل لبخندی که به طور طبیعی دارای نقص است یا ظاهر نامطلوبی دارد می‌تواند بر عزت‌نفس فرد تأثیر بگذارد و از زیبای او بکاهد. در چنین موقعیتی، اصلاح طرح لبخند راه‌حلی مدرن و کاربردی است که شامل روش‌های مختلفی برای افزایش زیبایی لبخند افراد و جذاب شده‌تر شدن چهره آنان می‌شود.

هدف از طراحی لبخند ایجاد لبخندی طبیعی و نرمال است که با فرم صورت، دندان‌ها، لب‌ها و سایر عناصر زیباشناختی فرد هماهنگی داشته باشد. در این فرایند، بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران انتظارات و ویژگی‌های صورت بیماران را مورد ارزیابی قرار داده و با انتخاب طرح‌های درمانی مناسب، بهترین نتایج را برای مراجعه‌کنندگان به ارمغان می آورد. اگر شما هم از حالت غیرطبیعی دندان‌های خود رنج می‌برید و به دنبال راه درمان می‌گردید در این مقاله از زیباشیم قصد داریم شما را با فواید اصلاح طرح لبخند و انواع روش‌های آن بیشتر آشنا کنیم.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند به مجموعه‌ای از درمان‌های زیبایی گفته می‌شود که در ایجاد لبخندی زیبا نقش بسزایی دارد. این درمان‌ها شامل بلیچینگ، لمینت دندان، کامپوزیت ونیر، روکش‌های فول سرامیک و… است. در یک لبخند طبیعی دندان‌ها بسیار منظم، بدون لک، فاقد کوتاهی یا بلندی و سفید هستند. اما همیشه این‌گونه نیست؛ بلکه بعضی از افراد به دلیل داشتن دندان‌های کج و نامرتب با رنگی مایل به زرد، طرح لبخند جذابی نداشته و نیاز به اصلاح دارند. اصلاح طرح لبخند به بهبود و بازگرداندن لبخند به حالت نرمال یا ایده‌آل کمک می‌کند.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

فواید اصلاح طرح لبخند

 طراحی لبخند به جهت زیبا ساختن دندان‌ها، درمان برخی از بیماری‌ها و رفع معایب دهان و دندان، فواید بسیاری دارد. از جمله این فواید عبارتند از:

 • اصلاح طرح لبخند سبب شود که دندان‌ها حالت سفیدتر و روشن‌تری داشته باشند و این امر تأثیر مثبتی در جوان شدن چهره دارد.
 • با استفاده از طرح لبخند بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان رفع خواهد شد.
 • از طریق اقدامات طرح لبخند می‌توان فرم لثه را تنظیم کرد و ساختار دهان و دندان را بهبود بخشید.
 • با استفاده از طرح لبخند فرم دندان‌ها بهتر و رسیدگی به آنها راحت‌تر می‌شود در نتیجه میزان پوسیدگی و آسیب‌های دندان کاهش می‌یابد.
 • با بهره‌گیری از درمان‌های طرح لبخند، ظاهر دندان‌ها زیبا و شاداب شده و اعتمادبه‌نفس فرد دوچندان می‌شود.

روش‌های اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند از طریق روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و باتوجه‌ به نوع ناهنجاری هر فرد متفاوت است. از جمله روش‌های طراحی لبخند می‌توان به ارتودنسی، ایمپلنت، لمینت، بلیچینگ، لیفت لثه و کامپوزیت اشاره کرد. در این بخش قصد داریم به توضیح هر از این روش‌ها بپردازیم:

۱. ارتودنسی

ارتودنسی یکی از روش‌های مورد استفاده در حوزه اصلاح طرح لبخند و ترمیم آن است. دندان‌های نامرتب، فاصله دندانی، ناهنجاری‌های فک و دهان و… با ارتودنسی دندان رفع خواهد شد. طی این روش از براکت‌ها، روکش‌ها، دستگاه‌های خارجی و دیگر تجهیزات برای تنظیم فک و دندان بهره می‌برند. طول درمان با ارتودنسی به عوامل گوناگونی وابسته است؛ ولی در حالت کلی بین ۶ تا ۳۶ ماه زمان می‌برد. بهترین متخصص ارتودنسی در تهران برای ارتودنسی دندان از تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. از جمله این روش‌ها عبارتند از:

 • براکت‌های فلزی
 • روش ارتودنسی سرامیکی
 • روش ارتودنسی دیمون
 • روش ارتودنسی لینگوال

۲. بلیچینگ

 افرادی که دچار کدری و تغییر رنگ دندان‌ها شده‌اند می‌توانند از روش بلیچینگ برای طراحی لبخند زیبا استفاده کنند. نوشیدن چای و قهوه، مصرف دخانیات و افزایش سن از جمله دلایلی هستند که ممکن است سبب لکه‌دار شدن و تغییر رنگ دندان‌ها شوند و زیبایی دندان‌ها را از بین ببرند. بلیچینگ دندان تنها روش مؤثری است که طی آن تغییر رنگ‌های ایجاد شده بهبودیافته و دندان‌ها، سفید و زیباتر خواهند شد.

۳. لمینت

در مواردی که به تشخیص دندانپزشک استفاده از ونیر کامپوزیت‌ها برای اصلاح طرح لبخند بیمار مناسب نباشد از لمینت بهره می‌برند. لمینت دندان به زیبا شدن سطح روی دندان و پوشاندن عیوب سطحی آن کمک می‌کند. شکستگی، نامرتبی و کجی دندان، تغییر رنگ دندان و فاصله بین دندان‌ها از طریق لمینت قابل اصلاح است.

برای انجام فرایند لمینت ابتدا دندانپزشک در صورت نیاز، به ترمیم و درمان اولیه دندان‌ها می‌پردازد. در مرحله بعد از طریق قالب‌گیری، لمینت‌ها را در لابراتوار تهیه می‌کند؛ سپس لمینت‌ها را به سطح دندان‌ها چسبانده و با اشعه آن‌ها را روی دندان محکم می‌کند.

۴. روکش دندان

 اگر تاج دندان در اثر عواملی مانند شکستگی، پوسیدگی زیاد، ضعیف‌شدن ساختار دندان و ضربه دچار آسیب‌دیدگی شده باشد استفاده از روکش دندان ضرورت دارد. هنگامی که فرد با مشکلات شدید دندانی مواجه است استفاده از پروتز دندان ثابت یا روکش دندان بهترین راه برای اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود.

پروتز دندان ثابت از سرامیک ساخته شده و توسط دندانپزشک روی دندان قرار می‌گیرد. در این شیوه برای ساخت روکش دندان ابتدا فرایند قالب‌گیری انجام می‌شود. سپس دندانپزشک روکش دندان را با چسب مخصوص روی دندان‌ها قرار می‌دهد. روکش دندان به علت پوشاندن کامل دندان آسیب‌دیده، طول عمر آن را زیاد می‌کند و احتمال پوسیدگی را کاهش می‌دهد.

۵. بریج دندان

 بریج دندان روشی برای پر کردن جای خالی دندان‌هایی است که در اثر کشیدن یا عواملی دیگر از دست رفته‌اند. این روش از به‌وجودآمدن مشکلاتی مثل خراب‌شدن طرح لبخند، کج‌شدن دندان‌ها، مشکل در تکلم و… جلوگیری می‌کند. پل دندانی یا بریج از یک یا چند دندان‌مصنوعی ساخته شده که به شکل راحت در کنار دندان‌های دیگر قرار می‌گیرد. برای افزایش طول عمر بریج از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید و رعایت بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید.

۶. ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان‌های ازدست‌رفته است. ایمپلنت‌ها به علت داشتن ظاهر بسیار طبیعی به اصلاح طرح لبخند کمک می‌کنند. جنس ایمپلنت از تیتانیوم بوده و می‌تواند سال‌ها در دهان انسان بدون خرابی یا پوسیدگی باقی بماند. جهت افزایش طول عمر ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار اهمیت دارد. می توانید در مقاله بهترین متخصص ایمپلنت در تهران به لیست بهترین متخصصین در این زمینه دسترسی داشته باشید.

ایمپلنت دندان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است.

۷. طرح لبخند لثه‌ای

در بعضی از افراد هنگام خندیدن، طول بافت لثه بسیار بلندتر از طول دندان‌های بالایی است که باید تحت‌نظر دندانپزشک درمان شود. این مسئله علاوه بر تأثیر منفی روی زیبایی لبخند باعث تجمع سریع پلاک‌های دندانی خواهد شد. لیفت لثه یکی از جراحی‌های زیبایی دندان است که در آن قسمتی از بافت لثه برداشته شده و دندان‌ها به‌صورت بلندتر دیده می‌شوند. افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود زیبایی لبخند و اصلاح شکل دندان‌ها از جمله مزایای جراحی لیفت لثه است.

دلایل اصلی انجام اصلاح طرح لبخند

زمانی که یک بیمار برای اصلاح طرح لبخند به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه می‌کند روش‌های متفاوتی برای زیباسازی لبخند او وجود دارد که باتوجه‌ به مشکل مراجعه‌کننده مناسب‌ترین اقدامات درمانی روی دندان‌ها انجام خواهد گرفت. اصلاح طرح لبخند دلایل گوناگونی دارد و هدف‌های درمانی و زیبایی مختلفی را دنبال می‌کند. از جمله دلایل اصلی طراحی لبخند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنظیم‌کردن خط لثه و بهبود نسبت لثه به دندان‌ها
 • تقویت عملکرد دندان‌ها
 • کاهش احتمال پوسیدگی دندان و رفع مشکلات لثه
 • جلوگیری از بیماری لثه
 • بهبود وضعیت لب‌ها
 • مرتب‌کردن دندان‌ها و تنظیم دندان‌های جلویی از نظر اندازه

دلایل اصلی انجام اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند برای چه کسی مناسب است؟

برای اینکه بدانید اصلاح طرح لبخند برای شما مناسب است یا خیر، ابتدا باید به یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی مراجعه کنید. متخصص طرح لبخند پس از معاینه دقیق دندان‌ها در صورت نیاز طرح مورد نیاز درمانی را برای شما مشخص می‌کند. درصورتی‌که دارای نشانه‌های زیر هستید اصلاح طرح لبخند برای شما مناسب است:

 • دارای فواصل بین‌دندانی به‌ویژه در دندان‌های جلویی
 • نامرتبی و کجی دندان‌ها
 • مشکلات مادرزادی مثل نداشتن دندان
 • ازدست‌دادن دندان‌ها به دلیل پوسیدگی شدید و ضربه
 • داشتن دندان‌های زرد رنگ یا سفید مایل به زرد
 • شکستگی و لب‌پریدگی برخی از دندان‌ها

 قیمت اصلاح طرح لبخند در ۱۴۰۲

تخمین قیمت اصلاح طرح لبخند دشوار است؛ زیرا هزینه طرح لبخند به عوامل مختلفی مثل میزان سلامت کلی دندان‌ها، تعداد دندان‌های مورد نیاز برای درمان، تعداد روش‌های لازم برای طراحی لبخند، مکان جغرافیایی، تجربه و تخصص دندانپزشک بستگی دارد. باتوجه‌به فاکتورهای اشاره شده، قیمت روش‌های معمول اصلاح طرح لبخند به شرح زیر است:

نوع خدمات

قیمت (تومان)
کامپوزیت ونیر

۶۰۰.۰۰۰ تا ۱.۰۰۰.۰۰۰

لمینت دندان

۱.۰۰۰.۰۰۰
سفید کردن دندان

۱.۵۰۰.۰۰۰ تا ۲.۰۰۰.۰۰۰

ارتودنسی

۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰.۰۰۰
یک واحد ایمپلنت کره‌ای

۱۲.۰۰۰.۰۰۰

فیسینگ کامپوزیت هر دندان

۳.۵۰۰.۰۰۰
بلیچینگ

۲.۵۰۰.۰۰۰ تا ۳.۵۰۰.۰۰۰

پر کردن دندان

۱.۲۰۰.۰۰۰ تا ۲.۲۰۰.۰۰۰

 قیمت اصلاح طرح لبخند

آنچه در مقاله اصلاح طرح لبخند خواندیم:

طراحی لبخند از طریق تلاش مشترک متخصصان مختلف دندانپزشکی انجام می‌گیرد؛ ازاین‌رو هنگام انتخاب کلینیک دندانپزشکی بسیار دقت کنید و مطمئن شوید که انواع خدمات درمانی طراحی لبخند را به‌صورت تخصصی و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته ارائه می‌دهند. سفیدکردن دندان‌ها، ونیر لمینت، روکش دندان، کامپوزیت، ایمپلنت، بلیچینگ و بریج دندان از جمله اقدامات اساسی برای اصلاح طرح لبخند هستند.

طراحی لبخند فواید بسیاری دارد و موجب اصلاح عیوب دندانی، افزایش اعتمادبه‌نفس، و بهبود عملکرد دندان می‌شود. با انجام این فرایند می‌توانید لبخندی زیبا و طبیعی‌تری ایجاد کنید که با ویژگی‌های صورت شما هماهنگ باشد. در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند و قیمت آن بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید با اطلاعات جامع‌تری جهت طراحی لبخند خود اقدام کنید.

سوالات متداول اصلاح طرح لبخند

مدت زمان اصلاح طرح لبخند چقدر است؟

مدت زمان طراحی لبخند بستگی به نوع روش انجام، میزان اقدامات مورد نیاز و شرایط بیمار دارد. هرچه مراحل مورد نیاز برای انجام اصلاح طرح لبخند بیشتر باشد به نسبت تعداد جلسات درمانی افزایش خواهد یافت. جهت اطلاع از مدت زمان دقیق طراحی لبخند و دریافت راهنمایی‌های لازم با متخصص دندانپزشک خود در این باره صحبت کنید.

آیا اصلاح طرح لبخند درد دارد؟

باتوجه‌به پیشرفت تکنولوژی، اصلاح طرح لبخند بدون هیچ‌گونه دردی انجام خواهد شد در این روش جهت جلوگیری از درد، دندان‌پزشک قبل از انجام اقدامات درمانی از بی‌حسی استفاده می‌کند. درصورتی‌که طراحی لبخند با درد و عدم راحتی همراه باشد؛ دندانپزشک از طریق مسکن‌ها و داروهای تسکین‌دهنده، درد ایجاد شده را کاهش می‌دهد. میزان این درد بستگی به روش انجام طرح لبخند دارد و موقتی خواهد بود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *